Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radiostacja dla początkującego krótkofalow(n)a ?(???)

student_Wojtek 20 Feb 2006 16:27 13933 50
    student_Wojtek
    Level 16  
    Witam

mam problem
    od dawna interesuję się krótkofalarstwem. Postanowilem
    tez zdac egzamin na kicencją krotkofalarską :)
    znalazlem materialy do nauki, opisy itd. mam problem z
    wyborem radiostacji ;( potrzebuje czegosc dobrego
    na początek z SSB i CW dla QRP :) moze jakies 20,m 80m ?
    pomozcie :)

przydaloby się tez zeby to nie bylo drogie albo do zrobienia samemy :)
    jakis zestaw DIY ?? chętnie przyjme :)

pozdrawiam Panie i Panow :)

Wojtek
    (???) – ozdobnik ?[h]
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    sp8gsc
    Level 26  
    Absolutnie odradzam budowanie samemu i proby pozniejszego uzywania tego jako urzadzenia do nawiazywania lacznosci.
    Raczej skup sie na duzych i wysoko zainstalowanych antenach.
    Jako urzadzenie nalezy zakupic uzywany trcv. Trafiaja sie okazje za 1200-1500 zl, a czesem nawet taniej. Polecam FT102, Kolega ma i mowi ze jak zobaczy to kupi jeszcze jeden. Po niewielkich przerobkach chodzi jak zyleta.
    SQ9MEM
    Level 29  
    Proponuje zerknąć na stronę http://www.sp5ddj.prv.pl/ - znajdziesz tam ciekawe i działające (w przeciwieństwie do koszmarnego "Antka" autorstwa SP5AHT i korporacji AVT - trzymaj się od tego szmelcu z daleka) transceivery Aquarius i Taurus. Wiele osób chwali te urządzenia i nie są trudne w montażu i uruchomieniu no i są niedrogie.
    PS. Przypomniałem sobie jeszcze o urządzeniach Diigital autorstwa SP3ABG - podobno jak się uda uruchomić to chodzą całkiem dobrze, ale są duże problemy z uruchomieniem i z kompletnością i spójnością dokumentacji.
    PS. Taurusa złożysz za dużo mniejsze pieniądze niż kupisz proponowane Yaesu FT-102 i sądze, że będziesz zadowolony. Wszystko zależy od tego ile masz pieniędzy i umiejętności.
    sp8gsc
    Level 26  
    Popieram zdanie przedmowcy i dolaze jeszcze do tego Digitala (trzymaj sie od tego z daleka).
    Popieram budowe Aguariusa, ale nie jako urzadzenia zasadniczego tylko jako urzadzenia QRP do dlubania dla zainteresowanych radiotechnika.
    Sa entuzjasci QRP, ale do tego trzeba miec jeszcze lepsze, jeszcze wieksze i jeszcze wyzej zainstalowane anteny. Jakie masz pozwolenie jedynka czy 2? Jak tylko 2 to na QRP niewiele zdzialasz, bo podstawowa emisja na QRP to cw. Chyba ze interesuja sie wylacznie krajowe lacznosci na ssb na 80m. Na pewno uda ci sie zaliczyc sporo stacji z okolicznych wojewodztw, a w nocy to moze sie cos trafi z Europy.
    student_Wojtek
    Level 16  
    witam

dziekuje za pomoc,
    ja jeszcze nie mam zadnej licencki ( zadnego poziomu jeszcze ;( )
    ale się ucze na egzamin i chcialbym zrobic jakas radiostacja do nasluchu i przyszlego nadawania.
    moje umiejetnosci elektroniczne sa zadowalające, ale niezbyt sobie radzę
    z bledami na schematach ;/
    a fundusze ? hmm no na pewno nie 1500 zl niestety, liczylem tak na wydatek do 500 zl maksymalnie, w innym wypadku musialbym poczekac aż zdobęde te pieniądze.

pozdrawiam i dziekije za juz udzieloną pomoc
    president_bartek
    Level 14  
    Witam! Jeśli nie jesteś w stanie ponieść większych kosztów idealnym rozwiązaniem jest kupno radia z pasma 11-10 metrów np. Alan 87, President Jackson, Lincoln itp. i dorobienie do niego konwertera lub transwertera. Wtedy pogadasz na 80, 40 lub na 20 metrowym paśmie za kwotę nieprzekraczającą 600PLN. Pozdrawiam!

P.S Na allegro takie konwerterki/transwerterki chodzą po około 100PLN.
    sp8gsc
    Level 26  
    Proponuje jednak sprobowc nazbierac np odkladac po 50zl miesiecznie. Budowa czegos prymitywnego nie ma sensu. Za te pare miesiecy to akurat zorientujesz sie co jest na gieldach i aukcjach. Trafiaja sie niezle maszyny na niewielkie pieniadze. Czasem uszkodzone.Jak znasz sie na elektronice to sobie naprawisz, a moze i zmodernizujesz. Pisze Ci jak dobry kolega. Zobaczysz, ze budowa czegos malego i prymitywnego nie ma wiekszego sensu, bo zaraz sie okazuje ze przydaloby sie lepsze. A po zbudowaniu tego lepszego natychmiast brak w nim wielu podstawywych i koniecznie potrzebmych rzeczy i znowu trzeba budowac lepsze. To wychodzi 5 razy drozej niz dobrej klasy transciver ze sklepu, a trwa latami i ciagle nie ma sie urzadzenia do nadawania. Jesli chesz miec cos tanio tylko do sluchania to zbuduj konwerter do CBradia (z ssb). To calkiem niezle rozwiazanie. Mozesz miec wszystkie pasma KF a nawet dwa UKF 6m i 2m. Oczywiscie zeby bylo cos slychac trzeba miec dobre anteny. Co do pozwolenia to proponuje od razu startowac na jedynke i nie odkladac tego na pozniej. W zwiazku z tym konieczna jest nauka telegrafii. Ale to jest bardzo proste. Wystarczy zajrzec tutaj . Wystraczy codziennie cwiczyc pol godzinki i juz za pare miesiecy masz "wykute"na blache. Oczywiscie wykuc sie nie da - nie na tym to polega. Gdyby mozna bylo wykuc to wiekszosc nauczylaby sie za jeden wieczor. Nauka telegrafii jest prosta co nie znaczy ze krotka. Jest jeden warunek, nie wolno przestac. Jesli ktos zacznie i przerwie to nigdy sie nie nauczy. Jak ktos mowi ze probowal uczyc sie telegrafii to mnie pusty smiech ogarnia. Co tu jest do probowania? Albo zaczynasz sie uczyc i sie nauczysz, ale nie zaczynasz. Probowanie nie ma sensu.

Dodano po 11 [minuty]:

president_bartek wrote:
    ... za kwotę nieprzekraczającą 600PLN.
    A za kwote 2 x wyzsza masz juz zupelnie innej klasy fabryczny trcv na wszystkie pasma - uzywany. Tak wiec - konwerter tak. Tranwerter nie - chyba ze tylko na jedno pasmo 80m, ale zawsze to bedzie nie ta klasa sprzetu.
    student_Wojtek
    Level 16  
    witam

do sp8gsc
    zaczynam się przekonywać do tego co piszesz. Ja jestem czlowiekiem praktycznym i nie lubie wydawac po 5 razy pieniędzy, i faktycznie chyba będe odkladal i szukal czegos " lepszego" do kupienia, a narazie CB + konwerter.
    Co do telegrafii to juz się ucze od 2 miesięcy, i teraz widzę juz jakies wymierne skutki :) i masz rację ze tu trzeba systematycznosci i zacięcia :) a reszta to sama wchodzi :)
    jeszcze raz dzięki za pomoc.

ps. mozesz mi jeszcze zaproponować jakąś dobrą antenę ? ja narazie mam dipol na pasmo 20m i 80m na wysokosci 7m nad ziemią no i do CB jaką antene nieznanego pochodzenia i nieznanej pdokukcji :)

pozdrawiam
    Wojtek
    sq6ade
    Level 40  
    SQ9MEM wrote:
    Proponuje zerknąć na stronę http://www.sp5ddj.prv.pl/ - znajdziesz tam ciekawe i działające (w przeciwieństwie do koszmarnego "Antka" autorstwa SP5AHT i korporacji AVT - trzymaj się od tego szmelcu z daleka) transceivery Aquarius i Taurus.

Czy ktoś z forumowiczów ma uruchomionego Taurusa i może podzielić się uwagami dotyczącymi zastosowanych elementów i uruchomienia?
    Może warto założyć osobny temat?

p.s.
    Cytat:
    Oczywiscie wykuc sie nie da - nie na tym to polega.

Da się : wykuwasz-zdajesz egzamin-zapominasz (chyba że potem używasz)
    Przykład: cała rzesza jedynkowiczów co ani me ani be ani kukuryku kropką i kreską .... pewnie to ci co zapomnieli. :)
    dipol
    Level 34  
    kup

kup WOŁNE za niewielkie pieniadze dokonaj zmian opisanych w moich postach i masz trx o mocy doprowadzonej250 w,pracujacy wszystkimi emisjami
    moje koszty w sumie to ok 600zł z kupnem w/w trx-a
    SQ9MEM
    Level 29  
    Korzystając z tematu - gdzie mogę znaleźć zdjęcia transceivera Wołna ?
  • Helpful post
    sp8gsc
    Level 26  
    sq6ade wrote:

Cytat:
    Oczywiscie wykuc sie nie da - nie na tym to polega.

Da się : wykuwasz-zdajesz egzamin-zapominasz (chyba że potem używasz)

Nie da sie wykuc - musi powstac podswiadome kojarzenie dzwieku z litera. U nieprzecietnie zdolnych (do takich rzeczy) trwa to kilka dni, ale przecietnie raczej kilka miesiecy.
    Jesli ktos mowi ze wykul i zdal to znaczy ze egzamin byl do kitu, bo to jest niemozliwe. Chyba ze pod pojeciem "wykul" rozumie wlasnie wyuczenie kojarzenia melodii kazdej litery, cyfry i znaku. Ale w takim wypadku uzywa niewlasciwego terminu to nie jest "wykucie" tylko nauka kojarzenia.

Dodano po 7 [minuty]:

student_Wojtek wrote:

czy taki konwerter będzie dobry ?

Jako schemat moze byc, ale praktycznie bedzie wygladal zupelnie inaczej. bo trzeba zrobic jakies przelaczanie filtrow wejsciowych i kwarcow. Mam powazne zastrzezenia do zastosowania fitrow na kubkach 7x7. Moim zdniem powinny to byc obwody na rdzeniach pierscieniowych, albo znaczenie tansze, za to trudniejsze do wykonania obwody na wysokiej dobroci cewkach strojone jednoczesnie kondensatorem zmiennym dwusekcyjnym. Takie rozwiazanie w pasmie 80m uwazam za wrecz niezbedne.
    Ps. W zadnym razie nie kupuj Wolny ani niczego podobnego (tam sa niedobrane elementy o duzej tolerancji, wiec po pewnym czasie parametry sie rozjezdzaja, albo wrecz zaczynaja strzelac kondensatory blokujace jeden po drugim - albo jedno i drugie), tylko fabryczny trcv (najlepiej FT102, bo nie ma syntezy i w zwiazku z tym nie ma szumow fazowych na sygnale - moze tez byc FT101ZD kolega juz prawie 20 lat na takim chodzi i chwali sobie, dorobil sobie nawet WARC-e).

Dodano po 26 [minuty]:

student_Wojtek wrote:
    mozesz mi jeszcze zaproponować jakąś dobrą antenę ? ja narazie mam dipol na pasmo 20m i 80m na wysokosci 7m nad ziemią no i do CB jaką antene nieznanego pochodzenia i nieznanej pdokukcji :)

Na poczatek takie anteny sa dobre (pod warunkiem ze nie sa powieszone rownolegle do sciany budynku).
    Mozesz pomyslec o wielopasmowym GP np od SP7GXP, ale to juz jest powazna inwestycja jak dla studenta. Wiele lepiej na tym nie bedzie, a z niektorych kierukow na 14MHz moze byc troche gorzej niz z dipola, ale za to sa wszystkie pasma od 7 do 28 a nawet (opcjonalnie) 50MHz.
    student_Wojtek
    Level 16  
    witam
    ten moj dipol wisi sobie od jednego drzewa do drugiego rownolegle do sciany domu ;/ ale w odleglosci 5m od domu ! czy to wystarczy ? czy powinienem go przemieścic ?

pozdrawiam
    SQ9MEM
    Level 29  
    albion1 - to jest zdjęcie odbiornika Wołna, nie transceivera.
    sq6ade
    Level 40  
    sp8gsc wrote:
    Oczywiscie wykuc sie nie da.

Wykuć w zanczeniu studenckim zawsze oznacza to samo czyli "nauczyć się aby zaliczyć i można zapomnieć".
    Zapamiętywanie regułek czy kojarzenie nutek i rytmu to już kwestia techniki wkuwania.
    sp8gsc mimo wszystko gratuluję zapału i cierpliwości w "zgarnianiu owieczek do stada". To jest potrzebne.
    dipol
    Level 34  
    sp8gsc dużo piany bijesz i nie jesteś w temacie wołny,testowałem Icoma i TS-a które miałem zamiar kupić i mnie nikt nie namówi kupować takiej klasy radia
    na 7 mhz w porównaniu z moj a wołną to było dno
    każdy mnie może usłyszeć do spotkania na pąśmie de SP5CII
    jedynie co zrobię to dokończę trx który będzie oparty orozwiązania K2
    sp8gsc
    Level 26  
    student_Wojtek wrote:
    ...moj dipol wisi sobie od jednego drzewa do drugiego rownolegle do sciany domu ;/ ale w odleglosci 5m od domu ! czy to wystarczy ? czy powinienem go przemieścic ?

Jako antena odbiorcza bedzie dobry. Jako antena nadawcza do kitu, chyba ze wisi powyzej dachu.
    Anteny powinny byc tak zawieszone zeby w strefie bliskiej (a tym bardziej rownoleglej do osi powieszenia anteny) nie bylo zadnych metalowych, zelbetowych i innych solidnych konstrukcji. Strefa bliska to jest pol fali, a wiec na pasmie 80 to jest mininum 40m (!). Mozna sobie z tym poradzic wieszajac dipol prostopadle do sciany budynku, chyba ze obok stoi drugi i wtedy bedzie rownolegla do sciany tamtego budynku. Pozostaje wtedy zaczepic koniec anteny na maszcie postawionym na budynku i tak poprowadzic antene zeby drut byl ponad poziomem dachow okolicznych budynkow. To sie oplaca w kazdym przypadku, bo antena bedzie wyzej, a dla pasma 80m tez najlepiej by bylo zeby antena wisiala na wysokosci pol fali. Na 14 Mhz (albo na 28 jak juz beda warunki) polecam swietnie pracujaca antene HB9CV. To sa tylko dwa alementy, a wiec tania i prosta w konstrukcji, tylko ze potrzebny jest solidny maszt na dachu, a na tym maszcie obrot do anteny, ale to sie oplaca, bo w sytuacji gdy na GP sygnal nie przekracza 1 na takiej HB9CV dochodzil do 5 - ostatnio przetestowane na 3Y0X. Szumy lokalne 3s i juz na GP nie slychac, a na HB9CV swietnie idzie i mozna zrobic.
    Jesli masz mozliwosc postawienia (w przyszlosci) kilku masztow kratownicowych na duzej dzialce za miastem to jest obecnie przyszlosc dx-owego krotkofalarstwa. Drobnym dodatkiem do tego bedzie dom i dwa samochody (jeden dla zony) zeby dojezdzac do miasta. hi
    A co do Wołny to nie przecze ze po wymianie wiekszosci elementow i poprawieniu ukladu bedzie dobrze chodzila. Tylko jakie doswiadczenie i jakie oprzyrzadownie trzeba miec zeby sobie z tym poradzic. A w to ze odbiornik bedzie lepszy od FT101ZD lub FT102 nie uwierze - zbyt wiele dx-ow na takim slyszalem przy naprawde niewielkim poziomie szumow.
    dipol
    Level 34  
    w Wolnie trzebawymienić dosłownie ok30 elmentow za 30 zł i to wszystko po modernizacij i uzyskaniu mocy doprowadzonej 250w koszt zasilacza do zasilania stopnia mocy nie przekroczył 600zł- całość kpl.
    nie pisz że trzeba wymienić większość elementów
    trzeba wiedziec co się robi i co chce si e przez to uzyskać, a przyrządy drugi dobry odbiornik na ktorym obsluchamy sygnał
    a antena to najważniejszy problem i trzeba tak dopasować żeby Z nadajnika widzialo Z anteny,aby swr był nie gorszy jak 1.2 i takie dopasowanie moich anten jest normą wymaga to oczywiście jakiejś wiedzy i praktyki
    ft101zd podtrzymuę tu masz rację,pozostale radia-większość to Wołny w ładnym opakowaniu hihi
    sp8gsc
    Level 26  
    Slyszalem, ze sprawnosc oryginalnego obwodu wyjsciowego to ok 18%. Czy tez go wymieniales?
    Ma sie rozumiec ze kazda antene po zainstalowaniu sie dostaraja. Ja np ze swojego dipola wyliczonego na 3505kHz (jak trzeba) musialem odciac po 1 metrze z kazdej strony (duzo), bo za nisko wisi. Ale teraz dx-y sie robi - ostatnio HR9.
    sp8gsc
    Level 26  
    Oczywiscie ze chodzilo o transformator wyjsciowy. Taka "drobna przerobka" moze byc dla niektorych mocno klopotliwa z powodu trudnosci z dostaniem w miare tanio odpowiedniego rdzenia i wlasciwego nawiniecia transformatora. Jesli tylko takie drobne zmiany nalezy wykonac to chyba jednak aktualne jest to co napisalem.
    student_Wojtek
    Level 16  
    Witam ponownie

możliwości do dostawienia masztu itd mam dosc duze :)
    mieszkam w Poznaniu a raczej na boku poznania :) mam dom i dzialke :)
    0.5h :) wiec jest wystarczająco duzo miejsca.
    pomysle o antenie HB9CV. a teraz przemieszte ten moj dipol w jakies bardzij odpowiednie miejsce

pozdrawiam
    Wojtek
    dipol
    Level 34  
    sp8gsc poslugujesz sie sprawnie teorią z szacunkiem dla twojej wiedzy ale widzę że jest kłopot z praktyką ,nie czytałeś moich postów na w/w temat
    trafo wcz koszt 20 zł-przewód łączący monitor zkartą graficzną komputera są tam dwa takie rdzeni przenosżą do 300W-pomierzone na analizatorze przez Śp. Mariana SP5CS sprawnosć ok 90%
    załączam zdjęcie przerobionej i zmodernizowanej Wołny do spotkania na paśmie
    sp8gsc
    Level 26  
    dipol wrote:

trafo wcz koszt 20 zł-przewód łączący monitor zkartą graficzną komputera są tam dwa takie rdzeni przenosżą do 300W-pomierzone na analizatorze przez Śp. Mariana SP5CS sprawnosć ok 90%
    załączam zdjęcie przerobionej i zmodernizowanej Wołny do spotkania na paśmie

No fakt nie czytalem. Skoro tak latwo mozna uzyskac rdzenie do trafa to az zajrzalem za swoj monitor (mam jeszcze stary) i fakt sa dwa rdzenie, ale wygladaja tak mizenie ze az dziw ze moga przeniesc takie moce.
    Ja nie mowie ze nie mozna tego zrobic, mozna, ale trzeba miec doswiadczenie nawet w poslugiwaniu sie prostymi przyrzadami, ktore mozna wykorzystac do mierzenia calkiem skomplikownych rezczy - tylko trzeba wiedziec JAK i w tym jest problem. Nie kazdy ma takie doswiadczenie zeby to potrafil.
    Ile przyrzadow pomiarowych nalezaloby wykorzystac do przestrojenia radioodbiornika z pasma fal srednich na 80m wraz z dorobieniem BFO. Prawidlowa odpowiedz brzmi zero, bo ja to zrobilem bedac mlodym chlopakiem i nie mialem nawet woltomierza.
    Ładne fotki urzdzen.
    Mialbym jeszcze pytanie o moc wyjsciowa trcv Wołna w pasmie 28 MHz.
    sq2cfl
    Level 2  
    Witam

Ponieważ sam dość niedawno stanąłem przed podobnym problemem postanowiłem wtrącić swoje trzy grosze i podać swoje przemyślenia i zabiegi kiedy to ja szukałem sprzętu:

A: CB + konwerter – Nie wiem jakie masz urządzenie CB ale to raczej strata czasu, poza tym CB musi być pracować w SSB i posiadać RITa a te są na wyposarzeniu urządzeń droższych ot tak w cenie dwóch tarusów.

B: Sprzęt made In Home – Jeśli masz odpowiednią wiedzę i przyrządy to nie ma nic przyjemniejszego od uruchomienia się na własnym sprzęcie. Jednak tutaj polecałbym kontakt z kolegami któży mają już takie konstrukcje za sobą (uruchamianie, strojenie poszczególnych stopni, itp.). Na paśmie słyszałem kilka stacji chodzących na Taurusie i wrażenia bardzo pozytywne.

B: Wołna – Jeśli działająca sprzęt bardzo dobry (pracowałem na nim w klubie) a po kilku przeróbkach idealny do pracy dla początkujących i nie tylko. Największa zaleta cena. Jak dobrze poszukasz można kupić nawet za 400 zł

C: FT 101 – Radio całkiem przyzwoite, można je dostać nawet za 1200 zł ale ma jedną wadę – Jeśli padną lampy jesteś ugotowany, ciężko (o ile w w ogóle to możliwe) wstawić tam zamienniki (przynajmniej bez ingerencji w konstrukcję) a cena lampy to przeszło 100 dolarów.

A tak ogólnie to proponuję śledzić ogłoszenia w Świat radio albo Radio Serwis trafiają się tam czasami niezłe oferty i w miare potrzeb skonsultować zalety i wady danego TRXa na forum albo wśród kolegów.

Co do anteny to na początek proponuję W3DZZ. Prosta w konstrukcji, wielopasmowa a nawet można do niej dokupić gotowe trapy. W takim układzie jej wykonanie nie zajmie więcej niż godzinę. W miarę rozwoju można szukać lepszych, bardziej wyrafinowanych konstrukcji w zależności od konkretnych potrzeb (DX, emisje cyfrowe itp. aż po anteny kierunkowe) Dobrym pomysłem jest wspomniana antena GP 9 – jej wysokość to ok. 7m i musi być zainstalowana na 3m maszcie. Jednak to już jest dość wysoki kosz. Tak więc mając W3DZZ będziesz mógł zacząć „zabawę” i zorientować się co dalej.

73 Cezary
    dipol
    Level 34  
    nna 28 Mhz ok 80w
    przy takich rdzeniach ważne jest przy jakiej wartości mocy się rdzeń nasyca,orginalny transformator miał sprawnoć ok45% aby uzyskać taką moc trzeba zmienić trafo dać nowy zasilacz
    student_Wojtek
    Level 16  
    witam

ja mam CB radio president Jackson więc mam SSB (USB, LSB ) wię konwerter to chyba będzie dobra "inwestycja" na początek, do czasu gdy zdobęde większe fundusze!
    a antena hmm caly czas się zastanawiam. Te anteny zaproponowane przez was są interesujące i pewnie jedną z nich zrobię :)

p.s. znacie moze jakis klub krotkofalarski w Poznaniu ? w okolicach nowego miasta, rataje :) bo ten klub sp3yee to troszke daleko ode mnie ;/ w sumie na drugim koncu miasta ;/ . wiem ze wybredziam :) ale niezbyt lubie podrozowanie nocą tranwajami i autobusami po miescie:)

pozdrawiam
    Wojtek
    Kwazor
    Level 31  
    Widze ze masz Jaksona wiec nie jest źle.

Sam mam okrojone fundusze a wczesniej pracowałem na 11m ( duzo praktyki się zdobyło dzieki 11m) wiec zostało mi radio Superstar 360FM (3 bandy z SSB)

Wczesniej juz dorabiałem do niego róznego rodzaju konwertery i transwertery 3.5 14 i 144Mhz.

Wielu ludzi przeżywało szok słysząc te modulacje ( jest szeroka i bardzo
    dobrze przebijajaca sie przez QRM-y i spletter )

Niestety radio ma wade ze sie nagrzewa i płynie częstotliwość kwarcy nawet o 150hz po godzinie pracy.Można temu zaradzic zdejmując obudowe.

Zrobilem transwerter na 3.5 Mhz Pout 15W i wiecej (14V 3.2A pobór)
    I przy niewielkich kosztach rzędu 40 zł jestem na pasmie 3.5 Mhz.
    Antena to 2*20M zrobione z kabla ethernetowego Invert V.

Na poczatek jak nie ma się duzych funduszy jest to sensowne wyjście z sytuacji.Wielu ludzi mi gratulowało ze tak tanim kosztem siedze na pasmie i mam super modulacje.

Kol.SQ2Lii tez ma transwerter na 3.5 i narazie nie mysli o zmianie radia .

Tu zdjecie sprzetu:
    http://img111.imageshack.us/my.php?image=radio15bz.gif

Pozdrawiam Wojciech SQ2iii.