Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chieftec model: HPC 360-302 DF potrzebna wartość oporników R7 i R8?

20 Lut 2006 20:52 3377 19
 • Poziom 24  
  Chieftec model: HPC 360-302 DF potrzebna wartość oporników R7 i R8?
  Witam.
  Zasilacz jak w temacie po "wybuchu", a wywalał korki w domu.
  Spalony mosfet SSP10N60B i drobnostki, ale kompletnie spaliły się dwa małe oporniki (jeden przepołowiło i nic nie można z niego odzyskać prócz pyłu).
  Niestety nawet nie wiem jakie jest ich oznaczenie na PCB ponieważ wypaliło tą część laminatu, ale najprawdopodobniej jest to R7 i R8.

  Jeden z nich łączy się z 1 pinem UCC3818N drugi z 2 pinem tego samego układu scalonego drugimi końcami są zwarte i idą na kabel oznaczony DB-.
  Znajdują się one na osobnej płytce (tej z MOSFETAMI i YG912S6 przykręconej do radiatora). Za stabilizatorem L7812CV.
  Byłbym wdzięczny za pomoc w określeniu ich wartości
  Na jednym z nich jakby jeszcze widać paski: zielony, zielony, czarny i 2 brązowe, Lecz nie wiem czy ten pierwszy to zielony na pewno i czy przy tym czarnym jeszcze czegoś nie było.
  Niestety opornik już się rozpadł więc nie sprawdzę.
  Pozdrawiam

  OK
  Chwilowo wstawiłem tam 510K, ale jeszcze nie odpalałem bo brakuje mi oporu 0,39Ω/2W
  Edit: 12 Mar 2006 14:38
  Potrzebuję pomocy...
  Wymieniłem wszystko co było spalone i zwarte. Teraz mam problem następujący.

  Gdy podłączam zasilacz szeregowo przez żarówkę do sieci. Żarówka świeci pełnym światłem (zwarcie zasilacza). Gdy odłączę + Mostka żarówka świeci bardzo słabym światłem - napięcie między + a - mostka to ok 203V.

  Rozumiem że uszkodzenia mam nadal szukać na tej niewielkiej płytce (PCB) na, której wymieniałem MOSFET ? Tylko wydaje mi się że tam wszystko jest już ok., a zatem czego mam szukać?
 • Pomocny post
  Poziom 41  
  Oczywiście ta oddzielna płytka to APFC... mozesz to spokojnie na czas prób odłączyć, i zrobić mostki.
 • Poziom 24  
  Zaraz, zaraz... chyba się do końca nie zrozumieliśmy jak to odłączyć i w takim razie co na niej jest?
  Własnie na logikę i patrząc na schematy innych ATX'ów - nie ma tego układu, ale w końcu tam siedza te dwa MOSFET'y, dioda YG912S6 i stabilizator KA 7812V czy one są zupełnie niepotrzebne do uruchomienia zasilacza?

  Jeszcze jedno...
  Do tej płytki wchodzi sygnał bezpośrednio z mostka (wiadomo) i wychodzi sygnał, który później idze jak to zwykle na 2 kondensatory elektrolity i te kable miałbym oczywiście zmostkować odpowiednio (omijając płytkę o której mowa), ale... do tej płytki idą jeszcze 2 kable. Jeden cienki czarny z okolic małego transformatora, a drugi do odczep uzwojenia tego transformatora, czy te kable mam zostawić wlutowane w płytkę czy coś z nimi zrobić?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Jeśli na tej płytce jest UCC3818N (BiCMOS Power Factor Preregulator) to łatwiej będzie jak sobie przejrzysz np. PDF'a z typową aplikacją: UCC3818N
 • Poziom 24  
  Na płytce jest UCC3818N ale ta aplikacja trochę się różni od tego co jest w zasilaczu :/ Te oporniki które mi wyparowały... Jednego z nich nie ma.
 • Pomocny post
  Poziom 41  
  Tak ten układ nie jest potrzeby do uruchomienia zasilacza.. (ale się naprawdę przydaje przy jego pracy), a jeżeli ci wyparował to znaczy ze masz trzepnięte jeszcze coś na płytce głównej skoro cos Fi poszybował w kosmos.
 • Pomocny post
  Moderator
  ... opór powinien być 5.1K ale byc może , a rczej na pewno spaloną masz zenerkę 4746=18V
 • Poziom 24  
  TONI_2003 napisał:
  ... opór powinien być 5.1K ale byc może , a rczej na pewno spaloną masz zenerkę 4746=18V


  Dwa oporniki powinny być 5,1K? Właśnie tak mniej więcej by to wyglądało po resztek farby na sproszkowanym oporniku...

  A co do zenerki to zaraz ją sprawdzę... Zenerka jest ok. jakieś inne pomysły co mogło jeszcze go "zabić"?
 • Moderator
  ... być może ten R9 może mieć 10K .
  Zacytuję "1 pinem UCC3818N " to chyba jednak nie GND . R9=5pin,R10=10K=4pin
  dzielnik =2pin oba R12idzie do mostka 5,1K a drugi R12=10K
  Jeżeli chodzi o cytat:
  "bo brakuje mi oporu 0,39Ohm/2W " to R14 =0,25R lub daj równolegle dwa opory 0,33R=0,15R
  2W lub 3W
 • Poziom 24  
  Witam..
  Nie wiem skąd wytrzasnąłeś wartości tych oporników ale na "typowym schemacie" są inne... Jak siędłużej przyglądam to ten schemat jest bardzo zbliżony do mojego na PCB ale nie mogę jednak dojść który to opornik jest podłączony do I pinu UCC??
  To wszystko jakoś nie trzyma się całości...
  Coś jednak chyba poważniejszego w nim padło bo nawet podmieniłem te oporniki na inne i nadal coś zwiera. Żarówka mryga z dość dużą częstotliwością.
 • Pomocny post
  Moderator
  Naprawiałem Zasilacz Chieftec 420W poza forum wirtualnie i zasilacz śmiga , a na typowym schemacie aplikacji 3818 naniosłem te dane jakie Ci podałem.
  Jest jeszcze kwestia diody u Ciebie D1 oraz D2.
 • Poziom 24  
  Naprawdę byłbym wdzięczny jakby i mój ruszył :)
  Co do Diody D1 i D2 to mówisz o oznaczeniach z PDF'a 3818 czy z PCB. Jeżeli chodzi o te z PDF'a to diody są ok natomiast jeśli chodzi o diody o oznaczeniu z PCB (jedno (D2) sie pokrywa) to też jest ok. druga to zwykła 1N4148. Ale domyślam sieże chodziło Ci o YG912S6. A druga to ta duża (wysokopradowa) dioda zaraz z brzegu płyki od strony zasilania?
  niestety żadnych poszlak i oznak upalenia, zwarcia bądź błednego wskazania miernika :/
 • Pomocny post
  Specjalista - zasilacze komputerowe
  Witam

  Naprawiłem już baardzo dużo zasilaczy Chieftec i musze powiedzieć że uszkodzenie tej płytki - układu aktywnego PFC- jest dosyć częste.

  Dwa oporniki, które najczęściej sie palą, mają właśnie 5,1k 1% i 20k 1%. Niestety nie pamiętam które to numery rezystorów bo nigdzie nie zapisywałem ale mam w miarę dokładne zdjęcia. Napewno Ci pomogą. Sprawdź jeszcze Zenerkę przed stabilizatorem 7812. W zasilaczach Chiefteca o innych mocach elementy w PFC mają inne wartości!!

  Aby upewnić sie czy układ PFC działa prawidłowo trzeba zasilacz zasilić autotransformatorem aby sprawdzić czy pracuje w podanych granicach napięcia czyli od 100V. Żarówka minimum 100W. Po właczeniu całości na ustawionym napięciu 230V żarówka powinna świecić pełną jasnością. obniżenie napiecia zasilania do około 60V powinno wyłączyć żarówkę. Następnie podniesienie napięcia do 230V nie powinno zapalić żarówki. Jeśli zasilacz pracuje przy napieciu 100V to PFC dziala prawidłowo.

  Jeśli nie poradzisz sobie z tym układem PFC to płytkę mozesz wymontować a następnie połaczyć przewody - Biały z czarnym i brązowy z niebieskim. Wtedy zasilacz moze pracować tylko na napięcie 230V
  Chieftec model: HPC 360-302 DF potrzebna wartość oporników R7 i R8?Chieftec model: HPC 360-302 DF potrzebna wartość oporników R7 i R8?

  Chieftec model: HPC 360-302 DF potrzebna wartość oporników R7 i R8?Chieftec model: HPC 360-302 DF potrzebna wartość oporników R7 i R8?

  Chieftec model: HPC 360-302 DF potrzebna wartość oporników R7 i R8?Chieftec model: HPC 360-302 DF potrzebna wartość oporników R7 i R8?Chieftec model: HPC 360-302 DF potrzebna wartość oporników R7 i R8?Chieftec model: HPC 360-302 DF potrzebna wartość oporników R7 i R8?
 • Poziom 24  
  Witam.
  Ta płytka wygląda identycznie jak moja i te same elementy dzięki za te zdjęcia.
  Co do zdjęć to te dwa małe oporniki wyglądają na 5K1 (o ile drugi pasek to brąz - mi wygląda na fiolet... Drugi mi wygląda na 7K5 czy pierwszy to fiolet?
  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Specjalista - zasilacze komputerowe
  Tak, drugi to 7,5k 1%
 • Poziom 24  
  Yep :) Zgadza się..
  Wymienię oporniki na właściwe i dam znać jak postępy, a kłaniam się nisko za niezmierną pomoc - szczególnie za fotki APFC :)
  Edit: 21 Mar 2006 23:03
  Przez moją nie ostrożność przy przykręcaniu Fetów do radiatora ubiłem jeszcze 4746AP i SB140 oraz po raz wtóry 0,39Ω i raz 5K1 i 7K5.
  Po wymianie spalonych elementów sam zasilacz ruszył i hula jak trzeba i przeżył test obciążeniowy na żarówkach 12V...
  Dzięki za pomoc
  Pozdrawiam
  Edit: 05 Maj 2006 19:20
  Niestety chciałbym wrócić do sprawy tego zasilacza, a zasilacz wrócił i znowu piekło było na płytce PFC. W sumie to dużo nie pochłonęło bo tylko Zenera i słynny opornik 3W oraz te oporniki co wtedy się zwęgliły (MOSFETY przeżyły na szczęście). Problem natomiast jest w czym innym. Bo najprawdopodobniej zasilacz uda mi się znowu postawić.
  Ale...
  Wyleciała płyta główna. Z tego co wiem to rozwaliło kondensatory elektrolityczne przy procesorze itp. Myślicie że to może ten zasilacz zabił płytę czy może to płyta była po raz kolejny przyczyna wybuchu zasilacza? W sumie to zasilacz działał porządnie przez dłuższy czas!
  Pozdrawiam
 • Moderator
  Witam !
  Odnoszę wrażenie że zasilacze Chieftec odkąd spadła ich cena i została produkować je inna firma , a zwłaszcza zasilacze tej firmy z aktywnym PFC coś za często zaczynają sprawiać kłopoty i to nie zawsze pod kątem że się tak do końca zepsuły tylko komputer zaczyna się dziwnie zachowywać . Natomiast normalne sprawdzanie zasilacza samego pod obciążeniem nic nie wykazuje na miernikach i zasilacze trzeba wysyłać o ile są na gwarancji do reklamacji!
  Kolega Holtek może coś wybadał skoro ma często z nimi do czynienia trzeba go wywołać do tablicy !Po tym co kolega napisał o tym przypadku przyznam się że nie chcę wyciągać jakiś fałszywych wniosków i trudno mi wyrazić jakieś sensowne wnioski!
  Tak więc chyba Ci nic nie pomogę w tym wypadku może coś przeoczyłeś jakiś niestaranny montaż zasilacza być może coś zostało przeoczone ? Lub przypadek słabe elektrolity ?
  Jakieś zimne luty ... trudno się jednoznacznie ustosunkować do tej sytuacji .
  Pozdrawiam .
 • Poziom 24  
  Rozumiem. Dzięki za wypowiedź. Może kolega Holtek coś dopowie?
 • Pomocny post
  Specjalista - zasilacze komputerowe
  Witam

  Spotkałem się już z Chieftecami, w których w wyniku dziwnego zużycia elektrolitów po stronie wtórnej, działy się niesamowite rzeczy na płycie głównej komputera.
  Napięcia na płycie głównej mierzone w BIOSie były w normie ale podłaczając miernik widać było dziwne skoki napięcia w dół. Tak jakby zasilacz nie radził sobie z impulsowymi obciązeniami, np podczs włączania większych aplikacji.
  W skutek czego na płycie głównej kondensatory grszały się i puchły w bardzo szybkim czasie. Wymiana elektrolitów w zasilaczu na linni 3,3 oraz 5V usuwała ten problem. Na linii 12V tylko kilka razy wymieniałem kondensatory.
  Tak jak napisał Kolega Toni, wymieniać trzeba kondensatory szczególnie w zasilaczach z kablem na SATA i z aktywnym PFC czyli w tych nowszych. Te starsze mają jednak lepsze kondensatory. Takie cuda szczególnie często dzieją się w zasilaczach 360W a w 420W czasami są jedynie problemy z PFC lub przetw standby, ale znacznie częściej padają 360W

  Mam nadzieję że po wymianie elektrolitów na nowe, dobrej firmy o takich samych pojemnościach, najlepiej na wszytkich liniach, zasilacz będzie pracował baardzo długo i bezawaryjnie.
  Podaj DateCode z naklejki

  Pozdrawiam
 • Poziom 24  
  Dzięki za tą niewątpliwie jasna i potrzebna mi wypowiedź...
  DATA CODE: 0420

  To jest własnie ten z seri 360W
  Dzęki jeszcze raz.. pozdrawiam