Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przedłużanie kabla w słuchawkach.

graf_zer0 21 Feb 2006 00:17 1176 7
    graf_zer0
    Level 11  
    witam.przeszukalem spora czesc forum w poszukiwaniu odp na to pytanie ale nie udalo mi sie znalezc.
    mam 2 pary sluchawek.chce jedna z nich miec podlaczona do kompa ale jedne maja zlamany palak, a drugie za krotki kabel.postanowilem przeciec kabel od tych polamanych i podlaczyc do tych drugich.obie pary sa panasonica totez kolory przewodow tez byly takie same.po podlaczeniu nic nie slychac w sluchawkach ;(
    pytanie banalne, ale czy ktos moglby mnie nakierowac albo chociaz podac link do jakiejs stronki ? z gory wielkie dzieki
    mrrudzin
    Level 39  
    Przewody w kablach słuchawkowych są dosyć cienkie to raz. Dwa - są pokryte emalią, która pełni rolę izolacji. Żeby wszystko działało - nie wystarczy przewodów "skręcić ze sobą" (oczywiście nie wiem jak to wykonałeś), a trzeba pozbyć się tej izolacji. No i trzeba uważać żeby nie przegrzać.
    Napisz dokładniej jak połączyłeś te przewody i czy izolacja jest w takiej formie jak napisałem powyżej.
    Masz miernik może?
    graf_zer0
    Level 11  
    z zewnatrz kabel wyglada na 2-zylowy.po rozcienciu i usunieciu izolacji w kazdej z tych "zyl" sa 2 bardzo waskie kabelki (w jednym niebieski i zloty, w 2 czerwony i zloty" - w obu kablach ten sam uklad).te waskie kabelki otaczaja jakies biale wlokna (jakas tkanina, nie wiem, nie znam sie).uznalem ze te wlokna nie sa odpowiedzialne za transmisje sygnalu to tez postaralem sie je usunac.jak mowiles, skrecilem te kabelki wg kolorow, w sluchawkach cisza.sprobowalem w ten sam sposob podlaczyc do przewodu te stare sluchawki ale nic to nie daje.
    mrrudzin
    Level 39  
    Quote:

(w jednym niebieski i zloty, w 2 czerwony i zloty"

Na przewodach jest emalia (stąd ten kolor).

Z tego co piszesz wynika że żółta wiązka przewodów to masa.

Co należałoby zrobić?
    wziąść nożyk (ostry) i delikatnie zdrapać izolację z każdej z wiązek (nie możesz "pomieszać" przewodów - wystarczy że jeden żółty dostanie się do wiązki z czerwonymi - i nie będzie grało). Gdy zobaczysz już miedź pod emalią - jest ok. Gdy obdrapiesz tak wszystkie przewody należy wziąść lutownicę (nie za dużej mocy ~20-30W wystarczy), kalafonię i troche cyny - i pobielić obdrapane końcówki. Warto chwycić przewód (lutowaną w danym momencie wiązkę) za pomocą pęsety. Unikniesz stopienia zewnętrznej izolacji, poparzenia i jeszcze kilku nieprzyjemności.
    Gdy pobielisz już wszystkie - należy wziąść przewody o takich samych kolorach i zlutować je ze sobą (tymi pobielonymi częściami).
    Nie zapomnij na koniec o dokładnym zaizolowaniu wszystkiego. Wiązki różnych kolorów nie mogą się ze sobą stykać w żadnym punkcie.
    graf_zer0
    Level 11  
    dzieki za rade ale chyba dam sobie spokoj.te wiazki sa ciensze od wlosa i sa ich 10-tki i predzej bym je pourywal niz zdrapal z nich emalie.
    postiga
    Level 25  
    Nie takie zeczy sie robic musialo graf :D
    bzikk
    Level 32  
    Końcówke wiązek w kalafonie a następnie w gorącą cyne lub potraktuj je płomieniem z zapalniczki izolacja powinna się stopić!
    mrrudzin
    Level 39  
    Nie musisz obdrapywać ich dokładnie. Wystarczy że położysz je na palcu i przejedziesz kilka razy nożem (ustawiając go prostopadle).
    Wcale nie jest takie trudne. Ważne tylko żeby żadna czerwona nie była w kupie z żółtą - ale kolory mają na tyle duży kontrast, że bez problemu powinieneś sobie poradzić.