Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator WN

21 Lut 2006 19:28 4838 18
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    Raczej tego układu nie zasilisz z bateri 9V, ponieważ układ potrzebuje dużej mocy. Te tranzystory się nie nadają potrzebny jest tranzystor mocy np 2N3055. Kupisz go w sklepie elektronicznym za ok 2-3zł.
  • Poziom 17  
    możesz pokombinować z tymi zwojami.Z tego co sie orjentuje jest to generator WN na bazie trafa WN z telewizora i pierwsze uzwojenie ma 3 zwoje, a drugie 5 zwojów. Zobacz tutaj http://www.myzlab.pl/hv/solid/

A tak pozatym jest to przetwornica impulsowa i nie tylko od liczby zwojów zależy napięcie wyjściowe ale także od częstotliwości.

P.S. Po co ci 300V z bateri 9 V (bo na paralizator to chyba zamało :D )
  • Poziom 17  
    Transformator musi posiadać rdzeń.

Tu masz schemat prostej przetwornicy:
    http://www.arczer.neostrada.pl/w042.htm

Jako transformatora użyj małego transformatora sieciowego o mocy 5-10W. (taki jaki jest w zasilaczy sieciowym takim czarnym)
  • Poziom 24  
    Do odpalania ładunków pirotechnicznych proponuję użycie rezystora 8Ω, małej mocy 1/4W. Po podłączeniu do źródła napięcia 12V robi się bardzo gorący. Można go obkleić "siarką" z łebków od zapałek - zapali się. Można podpiąć ten rezystor pod dwie baterie 4,5V połączone szeregowo - powinno wystarczyć.

Pozdrawiam Marcin
  • Poziom 17  
    Lepiej będzie jak zrobisz tak jak mówi Marcin Sz. Będzie bezpieczniej i prościej (o ile można mówić o bezpieczeństwie przy materiałach pirotechnicznych :D )

A jeszcze można zamiast rezystora użyć małej żaróweczki do latarki. Stłuc delikatnie jej banke szklaną, drucikiem uważając, aby nie zerwać go obwiązać łebek od zapałki i wetknąć go do materiału wybychowego. A do zdetonowania wystarczy bateria 9V. :D
  • Poziom 24  
    Taka żaróweczka będzie bardzo zawodna - nie sprawdzałem, ale tak mi się wydaje.
    Co do rezystora to jest na dodatek tani, oraz jest przy nim bardzo mało pracy, aby spełniał swoją funkcję. Można dać długi zwykły kabelek, a nie tak jak do WN specjalny.

Pozdrawiam Marcin
  • Poziom 1  
  • Poziom 23  
    zależy jakie napięcie chcesz uzyskać na wyjściu nemo07 podał link do schematu ułożonego przezemnie przy zastosowaniu trafa 220/9V uzyskałem iskre nawet 1 cm układ pracuje na częstotliwości około 1 khz ale nie jestem pewien. Może nie będzie potrzeby przewijania trafa schemat jest prosty i części tanie jednak na tranzystorze mam radiator od atx-a i po 10 minutach jest już mocno ciepły tranzystor może być troche inny