Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o pomoc - Model samochodu RC !!

21 Lut 2006 23:08 2995 5
  • Poziom 10  

Sprawa wygląda następująco:
    Posiadam model samochodu zdalnie sterowanego lecz podczas przeprowadzki zginął mi do niego pilot.
    Najciekawsze jest to że w tym modelu nie znalazłem żadnego elementu (Kwarcu) po którym mógłbym poznać na jakiej częstotliwości ten układ działa.
    Wiem tylko tyle zasilanie układu to 12V, na płytce znajdują się dwa układy prawdopodobnie motorola MC14174BCP i MC14024BCP jest też układ HD14069UBP po oznaczeniach na płytce mogę tylko powiedzieć że pozostałe elementy to tranzystory, rezystory i kondensatory, na jednym z kondensatorów jest oznaczenie 472J.
    Proszę o pomoc :!:
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    czestotliwosc idzie spr.ale jest problem z cyfrowa,nie wiadomo w jaki sposob sterowala model.znajdz aplikacje ukladudow MC motoroli.bedziesz wiedzial co to za decoder.jeszcze jedno szukales swej maszyny na necie.skoro nie ma kwarcu to jakis superreakcyjny na 1 cewce.pozdro
  • Poziom 18  
    Witam,

jeśli możesz udzielić bardziej precyzyjnej informacji o sprzęcie może uda się ustalić możliwości działania.
    Prześlij mi oznaczenia jake są na obudowie odbiornika-samochodu i te na płytce z elektroniką.
    Tak jak wspomniał "kriss51" istotą nie jest częstotliwość tylko zasada działania, najprościej jest znaleźć podobne urządzenie do sterowania od innej zabawki jeśli jest to sprzęt dostępny na rynku to pewnie jest rynek wtórny tych urządzeń i jest to najprostsze rozwiązanie. Jednak zapoznawanie się z aplikacjami układów MC nie ma sensu, bowiem są to typwe CMOS-y i u producenta pewnie dostępne są wyłącznie dokładne specyfikacje tych układów.
    Jednak z tej szczątkowej informacji jakiej udzieliłeś wnioskuję, że jest to typowe rozwiązanie stosowane w modelarskich urządzeniach RC i nie powinno być problemu ze znalezieniem czegoś do sterowania, jednak by Ci pomóc muszę wiedzieć coś więcej nt. odbiornika.

Pozdr.
    e_techman
  • Poziom 10  
    Na modelu nie znalazłem żadnych konkretnych napisów.
    Na płytce jest od strony ścieżek numer '6001' obok jest mały symbol jakby globusa a w nim są dwie litery 'S'.
    Przesyłam kilka zdjęć samochodzika może ktoś ma taki sam.
    Dodam, żemodel jest dość stary bo ja go mam już z 5 lat, a kupiłem od kolegi i on też go jakiś czas miał u siebie.

Zdjęcia które są pod tekstem to te same które są w załącznikach!!

Prośba o pomoc - Model samochodu RC !!.

Przepraszam za tak duże obrazki ale nie ma żadnych opisów i dlatego nie wiedziałem co przesłać
  • Poziom 18  
    Witam,

co do układu elektroniki to przeszukałem swoje archiwa i nie znalazłem niczego podobnego. Z moich ustaleń wynika także, że tak jak wspomniałeś jest to zabawka dość wiekowa.
    Może pamiętasz jaką nazwą był opisany nadajnik?
    Jeszcze przy okazji pytanie, które wynika z analizy fotek, czy w układzie sterowania kierunkiem jazdy jest zamontowany potencjometr?

Jeśli tak, to sugeruję, że można do sterowania tego samochodu użyć prostej, ale 6-kanałowej aparatury RC. Jednak by mieć taką pewność trzeba by przetestować ten układ.
    To pierwsza możliwość, drugą jest wymiana odbiornika na inny w komplecie z nadajnikiem np. z innej zabawki. Efektywność tej wymiany zależy jednak od odpowiedzi na wcześniej zadane pytanie o potencjometr, bowiem układy sterowania z zabawek RC (tych tanich), nie posiadają możliwości sterowania proporcjonanego. Wszystko zależy od tego jakie koszty chcesz czy możesz na to przeznaczyć, by przywrócić ten sprzęt do stanu używalności.

Pozdr.
    e_techman
  • Poziom 10  
    Witaj e_techman masz może schematy aparaturek RC. mni. 4 kanaly w tym 2 proporcjonalne, bez procesorków i jak najmniej cewek ( :wink: ). Jak można to schem. regla predkosci i sterownika serva. (czemu nie odpisujesz?) Pozdro