Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz na lampach rosyjskich-do gitary i nie tylko...

Petrosbike 22 Lut 2006 02:24 1665 6
  • #1 22 Lut 2006 02:24
    Petrosbike
    Poziom 10  

Posiadam w swojej jeszcze małej kolekcji urokliwe rosyjskie lampy na oktalowych cokołąch : 6П6C oraz 6H9C (cyrylicą pisane).
    Zasilacz na rosyjskiej lampie 5Ц3C już zrobiłem-łądnie biega -trafo do niej też już przewinąłem na żarzenie 5 V.
    Zawziąłem sie na te lampy bo sa ooooo wiele łądniejsze niż te współcześniejsze ECC83 i EL86(na przykład).
    No cóż design też istotny jak maja byc lampy na wierzchu:D
    Chciałbym ten wzmak użyc do gitary i jeśli sie nada to do ew. muzy z CD.
    Wiem ,wiem małe to może zamierzenie ale to chcę potraktować jako wprawkę.
    Widziałbym tutaj przedzmacniacz na duotriodzie 6H9C oraz jakiś stopień końcowy na 6П6C -pewnie wyjdzie z tego SE ?
    Na koniec prosba :czy można gdzieś znależć gotowy schemat z podanymi wartościami rezystorów,kondensatorów czyli ten cały układ prądów i napięć siatkowych katodowych i jeszcze innych.
    Wzmacniacz chcę zrobic jako pająk na metalowym chassi,tradycyjnie.Chassi będę wyginał u znajomego z pięknej blachy kwasówki.Do tego jakies tam pomysły związane z wygladem itd.
    Czy tez musze sie zagłebić w teorie charakterystyk siatkowych i anodowych lamp?Chyba tu nie dam rady,a na pewno nie na tym etapie wiedzy:cry:
    p.s myślę że te lampy są warte zachodu.( z samego wygladu)

0 6
  • #2 22 Lut 2006 03:19
    gosp
    Spec od drukarek

Witam,
    Tak szczerze to wydaje mi się niemożliwe zrobienie dobrego i tak jednocześnie uniwersalnego wzmacniacza - i gitara i CD? - to są zupełnie inne konstrukcje - zarówno w stopniu wstępnym i końcowym.
    Jako wzór odniesienia możesz sobie wykorzystać konstrukcje "telosa" na tych lampach, poza tym masa informacji o wzmakach na tych lampach jest na stronach rosyjsko-języcznych.
    Pozdrawiam.

P.S. kwasówka pięknie się prezentuje - jednak jest paskudna w obróbce i trzeba mieć do niej odpowiednie narzędzia oraz trochę wprawy w posługiwaniu się narzędziami, praktyczniej jest robić chasis ze zwykłej blachy i oddać ją do galwanizacji po zakończeniu zmagań z jej obróbką.

0
  • #3 22 Lut 2006 03:37
    Petrosbike
    Poziom 10  

gosp napisał:
    Witam,
    Tak szczerze to wydaje mi się niemożliwe zrobienie dobrego i tak jednocześnie uniwersalnego wzmacniacza - i gitara i CD? - to są zupełnie inne konstrukcje - zarówno w stopniu wstępnym i końcowym.

Ja wcale sie nie upieram w końcu CD to nie taki wazny -raczej gitara mnie obchodzi-i na tym chcę sie skupic.

Cytat:
    Jako wzór odniesienia możesz sobie wykorzystać konstrukcje "telosa" na tych lampach

jakie to telosy korzystały z rosyjskich lamp?podpowiedz mi bliżej

Cytat:
    poza tym masa informacji o wzmakach na tych lampach jest na stronach rosyjsko-języcznych.

Nie powiem że rosyjskiego nie znam ale czy rzeczywiście coś tam konkretnego do gitary będzie?Poza tym czym własciwie sie taki wzmak do gitary powinien charakteryzowac?

Cytat:
    P.S. kwasówka pięknie się prezentuje - jednak jest paskudna w obróbce i trzeba mieć do niej odpowiednie narzędzia oraz trochę wprawy w posługiwaniu się narzędziami, praktyczniej jest robić chasis ze zwykłej blachy i oddać ją do galwanizacji po zakończeniu zmagań z jej obróbką.

Sasiad ma cały warsztat do obróbki takiej blachy -robi kominy-cos tam sie zawsze zrobi nawet spawanie plazmowe.Obiecał że mi pomoże.Nie mogę tylko dać plamy z samym układem elektroniki,żeby wstydu sie nie najeśc.Dlatego tu siegam po pomoc.
    Jeśli masz jakies doświadczenia z ruskimi lampami -podpowiedz co i jak?
    Pozdrowienia dla lampomaniaków:D

0
  • #4 22 Lut 2006 12:38
    Beniekk
    Poziom 16  

Witam
    Schematy masz pokazane w linkach
    http://www.drtube.com/schematics/fender/champ-5c1-schem.gif
    zamiast lampy 6V6 zastosujesz 6P6S

http://www.angela.com/catalog/how-to/Single.6V6.html
    tutaj nawet masz opis wzmacniacza

http://www.angela.com/catalog/how-to/single_6v6/princeton.lay.gif
    gotowa płytka do wzmacniacza wraz z rozmieszczeniem elementów na chassis

0
  • #5 22 Lut 2006 20:59
    Petrosbike
    Poziom 10  

Poogladałem te strony angela i znalazłem takie zdjęcie
    http://www.angela.com/catalog/how-to/angela_model_91/photo2.html
    Ciekawe czy tam nie maja uczciwych kondensatorów na gwincie mocowanym do chassi.Zauważcie że facet mocuje te alektrolity dziwnymi blaszanymi kołnierzami i jeszcze 3 śrubkami.Biedni ci amatorzy na zachodzie :D

0
  • #6 22 Lut 2006 21:19
    Beniekk
    Poziom 16  

Petrosbike napisał:
    Poogladałem te strony angela i znalazłem takie zdjęcie
    http://www.angela.com/catalog/how-to/angela_model_91/photo2.html
    Ciekawe czy tam nie maja uczciwych kondensatorów na gwincie mocowanym do chassi.Zauważcie że facet mocuje te alektrolity dziwnymi blaszanymi kołnierzami i jeszcze 3 śrubkami.Biedni ci amatorzy na zachodzie :D

no bo gość stosuje obejmy do mocowania kondensatorów

0
  • #7 22 Lut 2006 22:17
    Petrosbike
    Poziom 10  

Beniekk napisał:

no bo gość stosuje obejmy do mocowania kondensatorów

Pewnie: ale jesli już tak to taniej i zgrabniej by mu wyszło schować je pod spodem i przykleic leukoplastem:D
    Ale ja nie o tym.Przeanalizowałem te schematy na Angela i stwierdziłem że linki do siebie nie przystają.Na schemacie jest w stopniu wejściowym pentoda 6SJ7 a na rysunku złożeniowym trioda i to 12AX7 czyli ECC83.Takiej triody to nie zamierzam tam umieścic z uwagi na mało retro wyglad-chodzi mi nie tylko o moc ale i o design.Bedę grał w domu więc moc nie taka wazna.
    W miejsce tej 12AX7 zastosowałbym moja ruską triode 6H9C tylko nie wiem jakie zastosowac tam elementy R C aby warunki pracy pozostały dla wyjściowej 6V6 czyli mojej ruskiej tetrody 6П6C takie same ,oraz żeby to wszystko zadziałało.Proszę o wskazówki czy tak można to zrobić i na co ew. zwrócic szczególna uwagę.

0