Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

modelowanie magnesu , natęzenia pola w 3 D

22 Lut 2006 10:08 3870 9
  • Poziom 16  
    Witam
    nie wiedziałem gdzie umiescić ten post.
    Mam pewien pomysł na temat zastosowania magnesów ale potrzebuje w pierszej kolejnosci obliczyć kilka rzeczy do których jest potrzebny model magnesu. W tablicach znalazłem wzrór

H = ( M * cos alfa )/r^3

H natezenie pola magnetycznego

M ( to jest to z czym ma problem !!!!!!!!) Dipolowy moment magnetyczny

alfa kąt pomiędzy kiwrunkiem głównym magnesu a wektorem wodzącym ??????????

r odległosc od tego tez nie jestem pewien czy od srodka magnesu czy od powierzchni

chodzi mi o wyznczenie modelu natezenia pola magnetyczengo w 3D
    dla magensów cylindrycznych

Moje pytanie jest następujące czy krtoś mógłby mi wyjaśnić szczegółowo te oznaczenia chodziłęm po księgarniach i w tablicach fizycznych w niektórych egzemplarzach nie docieramy do tego punktu nawet grrrrrrrrrr
    w sieci są tylko podstawowe inf tablic a na grupie dyskusyjnej fizyka nikt nie odpowiedział :( jesli ktos cos wiecej wie prosze podzielci sie ta wiedza :))))))))))
    nie wiem czy wystarczająco jasno sie wyraziłem ale chodzi mi o obliczenia natezenia pola w punktach czerwonych jak na obrazku

pozdrawiam
    Sebastian
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Specjalista elektronik
    sebastian11 napisał:
    W tablicach znalazłem wzrór H = ( M * cos alfa )/r^3

Po pierwsze, pole magnetyczne jest wektorem; po drugie, nigdzie nie jest zero
    (dla pojedyńczego magnesu), a 'cos alfa' będzie zero dla alfa = 90 stopni...
    Mam wrażenie, że to jest wzór na składową radialną pola magnetycznego.

Poprawne wzory można znaleźć w podręcznikach, przynajmniej tych na poziomie
    lepszym od typowego podręcznika fizyki do szkoły średniej, np. Jaworski, Dietłaf
    "Fizyka poradnik encyklopedyczny", pewnie też u Frisza i Timoriewej, i w nieco
    bardziej zaawansowanych podręcznikach Szczeniowskiego, lub Suffczyńskiego.
    I powinny też być w zbiorze zadań z fizyki Batygina i Toptygina.

Jeśli wzór ma uzwględniać rozmiary magnesu (a nie, że jest nieskończenie mały
    i nieskończenie silny), to będzie dość skomplikowany, i trudno go znaleźć - weź
    pod uwagę, że wtedy liczy się rozkład pola w magnesie, to zależy od materiału...
  • Poziom 16  
    Witam
    dziekuję za opinie ,w moim poprzednim poscie włąsnie nie do konca sie wyraziłęm jasno bo troche szukam po omacku ale dokładnie tego co napisałeś szukam

mozliwosci obliczen rozkładu pól w zaleznosci od materiału i wymiarów

pozdrawiam
    Seba
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Są symulatory pól elektromagnetycznych. Może któryś ma opcję magnetycznego. Chyba nawet jakaś polska firma też oferuje.
  • Poziom 16  
    Witam
    no prosze a jakies nazwy sie przypominają ?
    pozdr Seba
  • Specjalista elektronik
    Zjawiska materiałowe są dość złożone, i raczej trudno przewidywalne,
    chociażby z powodu nieliniowości namagnesowania, i histerezy, więc
    dokładnie nie uda się przewidzieć; trzeba wybrać jakiś model i zgodzić się
    na ograniczenia wynikające z wybranego modelu; przykładowy model to
    może być magnes, który na obu końcach ma powierzchnie magnetyczne,
    z których rozchodzi się pole, i strumień pola wychodzący z kawałka takiej
    powierzchni jest propocjonalny do jej wielkości - współczynnik proporcjonalności
    jest parametrem materiału, np. dla magnesu neodymowego około 1T.

Mając taki model wystarczy wykonać całkowanie, i otrzymuje się pole.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Widzialem kiedys program FEMLAB, służący właśnie do tego. Posiada potężne zdolności obliczeniowe - widziałem symulację rozkładu pola elektrycznego w kondensatorach różnego kształtu, symulację rozkładu pola w silniku z magnesami trwałymi czy w elektromagnesie. Jest bardzo skuteczny a jednocześnie skomplikowany, ale warto spróbować (może uda Ci się gdzieś znaleźc jakąś wersję trial)
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Okazuje się, że przy obliczaniu rozkładu pola magnetycznego magnesów trwałych wygodniej jest zamienić je na elektromagnesy. Aktualnie mam wykłady z magnesów trwałych i definicja mówi tak: jeśli jest dany magnes w kształcie np. walca (graniastosłupa), to bierzemy metal o określonej przenikalności magnetycznej jak magnesu i o takim samym kształcie jak magnesu (walec lub graniastosłup) i owijamy go taśmą o szerokości takiej, jak wysokość walca (graniastosłupa) ale o zerowej rezystancji. Taka taśma powinna być nieskończenie cienka, aby jej wymiar nie wpływał na wymiar magnesu. Przez tą taśmę przepuszczamy taki prąd (który rozkłada się na niej równomiernie), aby pole, jakie on wytworzy odpowiadało polu samego magnesu. Podobno na takiej zasadzie liczą to programy. Jeśli taki "magnes" przetniemy na pół to i prąd będzie 2 razy mniejszy, więc wszystko będzie się zgadzać. Tak mówi definicja, ale nie maiłem okazji jej zastosować (Chyba, że na egzaminie ;-)
  • Poziom 12  
    Na stronie http://robertk.ps.pl/magnes/ znajdziesz wszystkie materiały odnośnie wykładów, jakie miałem z urządzeń elektrycznych z magnesami trwałymi. Tam powinno być wszystko teoretycznie wyjaśnione. Wszelkie wyniki symulacji pochodzą z programu FEMLAB. Pokaz slajdów w pdf-ie był wykorzystywany na wykładach i wymaga jakiegoś objaśnienia, ale są tam też publikacje z dziedziny magnetostatyki. Pozdrawiam i życzę owocnego wgryzania się w całą złożoność magnesów.