Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

A7N8X 2.0 Deluxe+AthlonXP2000+na rdzeniu tbredB

22 Lut 2006 12:21 3229 42
  • Poziom 19  
    Czy ktoś mi pomoże podkręcić ten sprzęt na max.

Płyta: Asus A7N8X 2.0 Deluxe
    Procek: AMD Athlon XP 2000+ Thoroughbred-B seria B0
    RAM: Infineon 512 MB PC 3200
    Grafika: Leadtek Winfast A340 GeForce FX 5200 Ultra 128MB

Od razu piszę że mam odpowiednie chłodzenie na procesor jak i na grafikę więc nie mówcie nic o przegrzewaniu. W Aida 32 wyskakuje komunikat że procesor pracuje z częstotliwością 1666 (normalka) a może pracować z częstotliwościa 3000.

Jeżeli potrzebne są jeszcze jakieś wiadomości na temat mojego sprzętu które w czymś będą mogły pomóc to piszcie.
  • Poziom 12  
    hmmm ;] napewno moge Ci od razu powiedziec ze z grafiki za duzo nie wycisniesz.... bo z tego co mi wiadomo to FX5200 jest baaaaaaaaardzo slaby w kreceniu....
  • Poziom 20  
    Jesli chodzi o procka to jedź po prostu FSB w góre. Po drodze badaj stabilnosc i ewentualnie zwiekszasz vcore.
    A na 3000mhz nie licz :P

Grafe to najlepiej wymieć. GF FX to syf. Kup sobie Radka 9550 od gigabyte, a odczyjesz spora róznice. A dopłata bedzie niewielka.
  • Poziom 19  
    Jest jeszcze jeden problem w tym że po dowolnym grzebaniu w biosie, zawsze po resecie odczytuje mi 1250mhz a nie 2000+. Coś jest zablokowane i nie wiem co, jakieś mnożniki albo na płycie albo procek.

Dodano po 5 [minuty]:

i jeszcze jedno, co sądzicie o tej karcie ATI RADEON 9600PRO 256MB 128BIT lub co byście polecili do tego zestawu co mam zamiast tego badziewskiego fx5200
  • Poziom 18  
    ....bardzo ci zazdroszcze próbóję zdobyc ta płyte ponizej 250 zł uzywaną ale widze że się nie da....o nowej nie mówiąc....najlepsza płyta pod socket A według mnie...

P.S też mam Thoroughbreda B.....ja też mam serie B0 ona jest z odblokowanym mnoznikiem....
  • Poziom 20  
    Cytat:
    Jest jeszcze jeden problem w tym że po dowolnym grzebaniu w biosie, zawsze po resecie odczytuje mi 1250mhz a nie 2000+. Coś jest zablokowane i nie wiem co, jakieś mnożniki albo na płycie albo procesor.
    A co dokładnie grzebiesz w tym biosie?? Bo być może za bardzo cos podrasowałes i płyta automatycznie resetuje bios.
    Cytat:
    jeszcze jedno, co sądzicie o tej karcie ATI RADEON 9600PRO 256MB 128BIT lub co byście polecili do tego zestawu co mam zamiast tego badziewskiego fx5200
    Nie opłaca się kupować Radeona 9600PRO. Lepiej kupić 9550 i go podkręcić. Najlepiej Gigabyta z 128MB pamięci (oczywiście na 128-bitowej szynie). 256MB dla tej karty to zadużo, przez co obniżona jest jej wydajność. A jesli masz trochę ponad 300zł na karte to weź Radeona 9700/9700Pro 128MB na 256bitowej szynie pamięci.
    Cytat:
    ....bardzo ci zazdroszcze próbóję zdobyc ta płyte ponizej 250 zł uzywaną ale widze że się nie da...o nowej nie mówiąc...najlepsza płyta pod socket A według mnie...
    Za 250 to możesz dorwac juz ABITA NF7, który jest lepszy od tego asusa. A za poniżej 200 kupisz już np EPOXa 8RDA+ lub podobnego.
  • Poziom 18  
    .....Abita NF-7 za 250?? jak proponowałem taką cenie(różnym osoba) to mnie wyśmiewali......pozatym w wersji za 250 chyba tylko sama płyta główna + do tego wymiana radiatora wraz z pastą pod northbridge i wychodzi tyle samo co asus......ludzie w polsce są głupi na angielskim ebay-u jest o wiele taniej.....kolesie kupują tam i sprzedają u nas....a co do Epoxa nie jestem przekonany poprzednio miałem epoxa bardz odobry.....miał wtyczki sata ale niestety po podłączeniu dysku wogule go nie widziało w biosie......dlatego wole Asusa.....
  • Poziom 19  
    Obojętnie co po podrasowaniu nieznacznym daje zawsze 1250mhz, a po większym podkręceniu nie reaguje monitor.
  • Poziom 18  
    ....nie reaguje monitor czyli nie wstaje ci komputer ??(wiatrak kręci ale nic sie nie dzieje).....widocznie chcac bardziej podkręcić procesor musisz podnieść napięcie procesora......i obserwój temeraturę.....
  • Poziom 19  
    Dzisiaj trochę grzebałem i jest tak:
    1. Po zmianie Ext. Frequency ze 133 na 166 jest 2600+ ale nie odpala windows
    2. Po zmianie mnożnika z 12,5 na 13 nie odpala komp po wyłączeniu z sieci powraca do 1250mhz
    3. Ustawienia mam takie standartowo: 133/12,5/pamięci by spd 200mhz single channel/vcore 1,6
    4. Chyba go wyrzucę przez okno
  • Poziom 32  
    Witam
    czaman napisał:
    Dzisiaj trochę grzebałem i jest tak:
    1. Po zmianie Ext. Frequency ze 133 na 166 jest 2600+ ale nie odpala windows
    2. Po zmianie mnożnika z 12,5 na 13 nie odpala komputer po wyłączeniu z sieci powraca do 1250mhz
    3. Ustawienia mam takie standartowo: 133/12,5/pamięci by spd 200mhz single channel/vcore 1,6
    4. Chyba go wyrzucę przez okno

Po zmianie FSB na 166 jeżeli możesz to zejdż z mnożnikiem na 12 i ustaw pamieci synchronicznie oraz jak któryś z kolegów wyżej napisał zwiększ napięcie ale powoli i stopniowo.
  • Poziom 19  
    I dalej jedna wielka qpa.
    zmieniłem na 166 przy mnożniku 12x i z napięciem 1,625 - rezultat, nie włącza się, również bez zmiany napięcia przy tych ustawieniach nie uruchamia się, jednak jeśli nie grzebię nic z mnożnikiem i zostawiam go na auto to uruchamia się normalnie (166/12,5/2600)ale nie wchodzi do windowsa, wyskakuje napis o błędzie NTFS, po zmianie na oryginalne ustawienia(133/12,5) jest ok.

Dodano po 51 [sekundy]:

i jeszcze co do pamięci to są również ustawione na auto i jest 8.3.3.3.2,5
  • Poziom 18  
    .... ponoć ta płyta z czego słyszałem nie toleruje mnożników od 11,5 do 13(może trochę inna rozbieżność)......

P.S wyczytałem to na jakiejś innej stronce gdzie testowali płyty główne na nF2.....
  • Poziom 32  
    Witam ponownie,
    deboo napisał:
    .... ponoć ta płyta z czego słyszałem nie toleruje mnożników od 11,5 do 13(może trochę inna rozbieżność)......

P.S wyczytałem to na jakiejś innej stronce gdzie testowali płyty główne na nF2.....

Ja jestem szczęśliwym posiadaczem A7N8X-E Deluxe, Athlona XP 2700+ (12.5x166) @ (12x200) + 1.75V w efekcie 2400MHz, czy mógł by kolega temat rozwinąć lub podać link.
  • Poziom 18  
    .....mówię że linku w tej chwili podac niemogę poniewarz niemoge znaleźc.....ale czytałem o czymś takim na forum....nie odpowiadam za to czy to była prawda czy nie.....być morze zdarzyło to się tylko jednej jedynej osobie....
  • Poziom 12  
    Jestem posiiadaczem Deluxa ale nie 2.0 a 1.04 (albo 1.06)
    Problem z niewstawaniem po podkręceniu jest mi baaaardzo znany :)
    1250MHz to njabardzij bezpieczne wartosci i takie wlasnie BIOS wgrywa po crashu.
    Problem w moim wypadku jest denerwujący jak zamiast 12,5*133 próbuje wskoczyć na 12,5*166. Bo wtedy, pomimo bezpiecznych ustawien BIOS sie resetuje. O dziwo 12,5*165 chodzi bez problemu :)
    Chcesz dziada podkręcić to pierw zablokuj magistrale AGP na 66MHz. Jak jeszcze raz podczas wstawania zobaczysz 1250 to wejdz i wyjdz z Biosa u mnie skutkuje w 100%
    Co do procka. Nie kazdy Athlonek sie kręci o czym powinienneś dobrze wiedzieć. Procki z dużym bachem (mój ma duży) potrzebują dużego Vcore
    dla przykladu z mojego procka:
    Dla 12,5*160 Vcore 1,825V co nie oznacza ze twoj tez tak musi.
    Darowalem sobie 12,5*166 bo aby wtedy chodził stabilnie musze mu dac 1,85V a wtedy rosnie dużo moc wydzilana na procku z ktora nie radzi sobie mój BOX'owy radiator. (temp w stresie >60°C, teraz nie przekracza mi 53°C)

Cytat:

Serio deboo podaj tego linka albo wiecej szczegółów bo to interesujące

Ktoś pisał o kupnie tego asusa poniżej 250zł.. brrr ja swojego dorwałem za 179zl :) Trzeba dobrze szukac to dostaniesz za <200PLN :D
    Heh APU i Q'Fan to jest to, Napiecia pokazywane przez sensory róznią sie od faktycznych tylko w 4-5% cud miod i maliny :D

Pozdrawiam
    [/quote]
  • Poziom 18  
    .chyba któś tu nie umie czytać gdybym znalazł ten link to bym go wam już dawno podał niedowiarki......tak za 200zł dorwę ale bez gwaranciii.....i okarze się że kupie płytę reperowaną lub coś w tym stylu i wpuszcze się w maliny....(miałem kiedyś reperowanego Abita VH6 i w porónaniu z nierobionym szmelc).....
  • Poziom 19  
    JEDYNE CO MOGĘ ZROBIĆ TO ZROBIĆ TAKIE USTAWIENIA:
    166/12,5/1,85 I CHODZI JAKO 2600+ NIESTETY NIE MOGĘ NIC MIESZAĆ Z MNOŻNIKIEM, DOWOLNA ZMIANA RESETUJE BIOS. NATOMIAST PRZY USTAWIENIACH 166/12,5/1,600 KOMP SYPIE SIĘ W TRAKCIE URUCHAMIANIA WINDOWS. TAK PRZY OKAZJI JAKI JEST NAJLEPSZY PROGRAM DO SPRAWDZANIA TEMPERATURY PROCKA (MOŻE BYĆ HOT CPU TESTER PRO 4)

Dodano po 2 [minuty]:

i jak myślicie czy do chłodzenia wystarczy mi Spire Whisper Rock 4 z regulacją obrotów. http://www.helpcomputer.biz/images/VEAMD00C0003WI.jpg
  • Poziom 12  
    Mnożnika nie ruszysz bo maszgo zablokowanego.
    1,85V to troche dużo ??
    Ja mam tak samo tj ze dla 166*12,5 musze dać 1,85v ale wtedy sie procek gotuje.
    Program do tesowania.
    Ja ci polecm ASUS PC PROBE wostatniej mozliwej wersji. Badzo mały i pokazuje wszytko co trzeba :)
    Heh oraz BIOS UBERA :D
    Pochwal sie temperaturami jak juz zdobedzisz jakiś program.
    Jeżeli masz powyżej 60°C w stresie to proponuje obnizyc troche FSB i Vcore.
    Pamietaj ze w dużym skrócie P=U*I(P-moc U-napiecie I-prąd ). Zmniejszając U zmniejszasz też P a przy tak dużych prądach możesz zejśc o kilkanasie Watow co bedzie sie objawiać mniejszą temperaturą o 5-6°C
    Strata na częstotliwości tez nie bedzie ogromna: 50/80 MHz.
    AGP też masz zablokowane więc nie muszisz sie martwić kartą. Pamięci na niższej częstotliwości też możesz podkręcić i wszytko bedzie Cycuś :)
    Pozdrawaiam !
  • Poziom 19  
    No to wg Asus Probe jest tak:

CPU Temp - 54C/129F
    MB Temp - 31C/87F
    CPU FAN - 2960
    +12V - 12,608
    +5V- 4,892
    +3,3V - 3,296
    VCore - 1,84
  • Poziom 12  
    jeżeli to temperatury w stresie to jest supa ! :)
    Cytat:
    +12V - 12,608
    <-- to troche nie ten-tego... 12,6V to koniec normy ATX
    Oznacza to zazwyczaj, że zasilacz ma juz dość :)
    No ale tak wogole to gratuluje temperatur.
    Nie wiem jak to sie ma do twojego radiatora ale na moim (boxowym) wypolerowanie powierchni (ok 40 min recznego polerowania) i temperatura spadla o ok 5C
    Pozdrawiam!

Dodano po 1 [minuty]:

GrS_84pl napisał:
    jeżeli to temperatury w stresie to jest supa ! :)
    Cytat:
    +12V - 12,608
    <-- to troche nie ten-tego... 12,6V to koniec normy ATX Tymbardziej ze ASUS zaniza pokazywane naipecia. Moje ostanie dwa tak robiły.
    Oznacza to zazwyczaj, że zasilacz ma juz dość :)
    No ale tak wogole to gratuluje temperatur.
    Nie wiem jak to sie ma do twojego radiatora ale na moim (boxowym) wypolerowanie powierchni (ok 40 min recznego polerowania) i temperatura spadla o ok 5C
    Pozdrawiam!
  • Poziom 19  
    Zasilacz mam jakiś Deer 400w z jakimś jeleniem narysowanym
  • Poziom 20  
    Cytat:
    Cytat:
    +12V - 12,608
    <-- to troche nie ten-tego... 12,6V to koniec normy ATX
    Oznacza to zazwyczaj, że zasilacz ma juz dość Smile
    NAPIEC NIE MIERZY SIE PROGRAMAMI, WIEC TYM SIE NIE SYGERUJ.

Zmierz napiecia miernikiem (koszt ~10zł, zalezy gdzie bedziesz kupował).
    A zasilacz i tak radze wymienic...
  • Poziom 12  
    @swierzak_
    Cytat:
    NAPIEC NIE MIERZY SIE PROGRAMAMI, WIEC TYM SIE NIE SYGERUJ.

Programy mogą słuzyc jako porownanie. Nie bedziesz trzymał miernika cały czas w obudowie. Wiec do czamana: sugeruj sie tym! Tymbardziej jak powiedziałem ASUSY zanirzają wartosci napięć na +12V jest to ok 0,12V - 0,15V (w moim przypadku).

Cytat:
    A zasilacz i tak radze wymienic...
    ja tez ale na jakiś z wyższej półki i dużej mocy.
    Z doświadczenia wiem ze 420W to troche mało jak zaczniesz bawić sie jeszcze w podkrecanie grafiki i dorzucisz nowy hdd.
    Obliczając moc zasiłki uwzglednij ze procek nie ciagnie Ci juz 70W tylko coś koło 100W.
    Karte graficzną tez możesz podkręcić bo powoli stanie sie ona wąskim gardłem w systemie (moc podskakuje też o ok30W - to nie zarty :( ).

Baw sie dobrze!
    Pozdrowienia !!
  • Poziom 20  
    Programy mogą słuzyc jako porownanie. Nie bedziesz trzymał miernika cały czas w obudowie. Wiec do czamana: sugeruj sie tym! Tymbardziej jak powiedziałem ASUSY zanirzają wartosci napięć na +12V jest to ok 0,12V - 0,15V (w moim przypadku).
    Jak już to programy moga słuzyc tylko do obserwacji spadków/wzrostów napiecia. I jak koledze wskazuje program ok 12,6 to w rzeczywistosci moze sie okzac ze jest sporo ponizej 12V lub powyzej 13V lub też równe 12V, wiec dlatego nie radze sie tym sugerowac !!! A miernika przeciez nie trzeba cały czas trzymac w budzie... :/

Z doświadczenia wiem ze 420W to troche mało jak zaczniesz bawić sie jeszcze w podkrecanie grafiki i dorzucisz nowy hdd.
    Obliczając moc zasiłki uwzglednij ze procesor nie ciagnie Ci juz 70W tylko coś koło 100W.
    Karte graficzną tez możesz podkręcić bo powoli stanie sie ona wąskim gardłem w systemie (moc podskakuje też o ok30W - to nie zarty Sad ).

Chyba małe masz jeszcze doswiadczenie...
    To tego konfigu SPOKOJNIE wystarczy markowa 350-tka i bedzie miała zapas, nawet 300-tka to uciagnie.
  • Poziom 12  
    Zeby nie było...
    http://www.tomshardware.pl/howto/20021021/powersupplies-02.html
    a do naszych obliczen:
    AMD 2000@2600 ok 100 W (podejzewam ze duzo wiecej)
    2*HDD 60 W
    RAM 40 W
    GF 5200 > 30 W (bez krecenia)
    ASUS ok 25W
    2x CD/DVD 50W
    reszta ok 30W
    -------
    RAZEM 330W - lekko licząc
    350W - 330 = 20W tj ~ 5% zapasu. Sugerowany zapas to chyba troche wiecej niż 5%.
    Cytat:
    Chyba małe masz jeszcze doswiadczenie...
    To tego konfigu SPOKOJNIE wystarczy markowa 350-tka i bedzie miała zapas, nawet 300-tka to uciagnie.

Pozostawie bez komentarza.

Co do mierzenia napięć za pomocą wbudowanych sensorów.
    A7N8X-E Deluxe to flagowy model. Sensory sa w miare skalibrowane. Miernik - tak, ale można też zaufać sensorom birąc na poprawke błąd wzgledny na poziomie 1-2% To mniej wiecej tyle samo co miernika za 10 zł
    Ale nie choddzi o to zeby sie kłucic...
  • Poziom 20  
    Juz nie przesadzaj...

Żeby proc ciagnal ponad 100W to przy 2600+ (ok 2ghz) musiałby byc zasilany ok 2V, jesli nie wiecej. A przykładowo przy vcore 1,6 to pociagnie 60-70W.
    2xHDD nie wiecej niz 50W
    Ram jedna kosc ok 10W
    Grafa zgadza si ok 30W
    Napedy to ok (jesli dwa) 50W
    No i mobo + małe pierdółki ok 30W
    I sumujac wychodzi niecałe 250W !!! Zakładajc oczywiscie jesli wszystko pracuje razem "w stresie", a tak sie raczej nie zdarza i ze ktos ma ten dwa hdd i dwa napedy...

Wiec ja równiez pozostawie bez kamentarza twoja wypowiedź.

Ciekawe jaka zasiłke bys wsadzał do jakiegos a64 + 6800gt... pewnie wyszło by ci z twoich obliczen ze minimum 1kW...
  • Poziom 12  
    Cytat:
    1,6 to pociagnie 60-70W.
    dla 1.7 ma juz 90W to ile bedzie miec dla 1.85 ???
    Cytat:
    2xHDD nie wiecej niz 50W
    Nie biore tego z kosmosu tylko z tamtej strony i obserwacji
    Cytat:
    Ram jedna kosc ok 10W
    to faktycznie strzelalem... ale dla 3 kości i też mi sie nie wydaje zeby kość PC3200/512MB/CL2.5 ssala tylko 10W ale fakt.. nie wiem
    Cytat:
    No i mobo + małe pierdółki ok 30W
    samo mobo 25W minimum a przy tym asusie wiecej. Inne płyty nie mają 2xLAN, APU, WI-FI, AGP PRO,
    Reszta tez obecnie jest pazerna na prąd. Ładowarki akumuatorów pod USB, bluetooth, irda, wiatrak wewnatrz obudowy dodatkowe 10W, niech ci ktoś przyjdzie z modnym obecnie dyskiem pob USB i co ? Sorry w zasiłce wali zabezpieczenie przciażeniowe ????
    Cytat:
    Ciekawe jaka zasiłke bys wsadzał do jakiegos a64 + 6800gt... pewnie wyszło by ci z twoich obliczen ze minimum 1kW...
    GF6800 wymaga minimum 350W MINIMUM zresztą co tu dużo mowić nie widziałem zasilki o mocy poniżej 350W Która by dostała certyfikat AMD 64FX

Ale i tak to nic nie wnosi do dyskusji wiec skonczmy zanim bedzie interweniować moderator :D
  • Specjalista EDA
    Ja mam A7N8X-E deluxe, a gdzie jest podany numer wersji? Miałaem kiedyś Bartona 2800, ale ten padł, teraz mama semptrona 3000+ to najszybszy i pełnym 512 cachem L2. Do tego 160GB SATA samsunga Spinpoint, 80GB zwykły SpinPoint( dla przypomnienia oba 7200RPN, 8MB cache), dwie nagrywarki DVD i zwykła, oraz napęd DVD, poza tym: bluetotch, FDD, czytnik kart pamięci, dodatkowe 3 karty muzyczne, radiówka, karta przychwytująca Video Pinnacla, 512 MG RAM no name. Proca wykeciłem ze 166MHZ na 200MHZ, mnożnik 12.5, max. czestotliwośc z jaką dojechałem na procu zwiększając tylko FSB co pare MHZ tp 2620MHz, co przy jego standardowej częstotliwości 2000 MHZ niemało. Pewnie poszedł by i więcej gdyby nie pamięci. A co do grafy to mam to samo co kolega z tematu tego posta GF 5200Fx, i to w sumie wystarczy mi bo nie do gier to komp. W stresie i przy ustawionej częstotliwości pracy proca 2410MHZ temperatura proca wynosi 56 stopni, i to tylko dlatego ze przy kaloryferze stoi, a teraz zima. Poza tym do chłodzenia proca zastosowąłem inny trik: zdjełem z radiatora proca wentylator, załozylem z tunel powietrzny z cienkiej blachy aluminiowej i posklejałem silikonem, kanał jest wyprofilowany pod kątem 90 stopni i biegnie do wentylatora na który jest miejsce w większości obudów pod zasialczem z tyłu obudowy, tam wstawiłem fana 80-tkę, odwróciłem go aby wdmuchiwął chłodniejsze niż w środku obudowy powietrze na proca. Nad procem mam zasilacz 450W w w nim jednego poteżnego Fana 100-tkę, z tyłu ma on tylko siatkę. Fan w zasilaczu kręci się powoli i całe cieple powietrze z proca i reszty zabiera na zewątrz. Dodatkowo dorobiłem na potencjometrach regulatory obrotów na proca i nadmuchowe u dołu na przodzei obudowy. Standardowo sa ustawione na połowę obrotów, i średnio oba maja 1200 obr. Jest cicho, i w miarę z temperaturami w środku-32 stopnie przy temp. w pokoju 23 stopnie. Korzystam Asus probe. Aha, napięcie Vcore to 1.75V
  • Poziom 12  
    Nie myslales o tym zeby zostawić kontrole wiatraków Q'fanowi ?? Z biosem UBERA daje to duży zakres regulacji...
    Zawsze myślalem ze SEMPRON'y sie gotuja a tu taka mila niespodzianka :)
    Oststni sempron włożylem do "kalkulatora" (tylko internet i + pakiet OpenOffice.org ) byl to model 2300 i na starcie miał 50C, :)