Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzm. lampowy stereo na 2xECL86

Trabi 12 Apr 2006 22:50 22917 68
    Trabi
    Level 36  
    Przydźwięk sam zniknął po kupnie elektrolitów filtrujących zasilanie anody triody. Żarzenie podłączone do masy tylko jednym końcem - nie robiłem symetryzacji. Wręcz przeciwnie, z nią miałem brum :-) .
    Dźwięk w filmiku to z tego wzmacniacza, jakość do do... bo był kręcony aparatem cyfrowym i ściśnięty do DivX/MP3. Ale nie o dźwięk chodziło :) .
    Eeeeee... a wiesz? Nie wiem czy maleje czy się zwiększa; nie myślałem nad tym :D . Działa w kazdym razie ;)
    Szokolo
    Level 19  
    O teń dzwięk właśnie się pytałem, bo fajnie brzmi :-).
    mr_nuke
    Level 17  
    Piękna konstrukcja.
    Jestem pełen podiwu co do wykonania obudowy, sam mam chęć zrobić jakiś wzmacniacz lampowy, ale powiedzmy, że muszę jeszcze rozważyć czy warto.
    chru
    Level 17  
    Witam.Chyba wiem co robie w wakację.Poszczuty wyglądem i ciepłem brzmienia ,ciekawe co jest w lampie że ludziska aż piszczą [ze mną włącznie].GRATULACJĘ pomysł super.
    Szokolo
    Level 19  
    Czy do wzmacniacza używałeś specjalnych rezystorów wysokonapieciowych ??? Czy zwykłych o odpowiedniej mocy ??? Do tommy 112 przy wzroście napięcia paski się przybliżają, a nie da się zrobić odwrotnie ??? Chyba było by to wtedy lepiej widoczne. Pozdrawiam wszyskich miłośników lampowej technologii !!!
    tommy 112
    Level 23  
    Szokolo wrote:
    Do tommy 112 przy wzroście napięcia paski się przybliżają, a nie da się zrobić odwrotnie ??? Chyba było by to wtedy lepiej widoczne.

niewiem czy da się zrobić odwrotnie nie zastanawiałem się... moim zdaniem to nie ma sensu...

co do oczka to ciekawy jestem jakby wyglądało w jego roli EM4 ... ?
    chru
    Level 17  
    Witam.Ponieważ nie posiadam ECL86 a wyczytałem gdzieś na elektrodzie ,że podobno można zastąpić ECL86=EL34+PCL...no właśnie na co i jak.
    Szokolo
    Level 19  
    Witam! ECL86, można ponoć zastąpić PCL86 z tą różnicą tylko, że w tej drugiej napięcie żarzenia jest większe. Pozdrawiam!
    Rekma
    Level 13  
    Pozdrawiam i gratuluje!
    40 lat temu zmontowałem podobny /nie tak piękny/, ale barakuje mi tu prostownika na lampie AZ11 lub AZ4 z jej potężną balonową bańką z zasialniem 4,5V i kultowym wnętrzem.
    Trabi
    Level 36  
    @Szokolo, nie, rezystory wszystkie to ruskie metalizowane MŁT z zapasów. Żadnego tam cackania się z dokładnościami co do ułamka oma ;-) . Ot, takie jakie były wartości podane, takie wstawiłem. Tylko moc oczywiście odpowiednia :-)

ALL: Dzieki za miłe słowa uznania :-)
    Jarema
    User under supervision
    Szokolo wrote:
    I jeszcze jedno bardzo ważne pole powierzchni między dwoma paskami EM84 powiększa się wraz ze wzrostem napięcia czy maleje ???

Witam,
    Siatka EM84 sterowana jest napięciem ujemnym względem katody i im niższe jest to napięcie tym paski są dłuższe czyli przestrzeń między nimi mniejsza.
    Szokolo
    Level 19  
    Witam po przerwie :-). Mozecie ocenić ten schemat, jest to wzmacniacz OTL czy inny (wymagający trafa głośnikowego). Mam jescze pytanie do kolegi Trabi, zastosowałeś może dławik na napięciu anodowym ??? I czy wzmacniacz zbudowałeś w 100% w oparciu o ten schemat z fonaru ??? Tak tylko pytam, ponieważ jest to chyba wzmacniacz przystosowany do gramofonu, CD ma inną charakterystykę ??? Pozdrawiam!
    adammc

Level 26  
    bardzo ładny wzmacniacz wykonanie spoko .
    Czy masz tam mozliwośc podłączyć ten gramofon ?
    bo wtedy byłaby rewelacja jak posiadasz jeszcze jakieś klasyki na półce.
    Jedyną wadą tej konstrukcji , która niebawem wyjdzie w praniu są kiepskie gniazdka , które zastosowałes mianowicie te czincze szybko się rozpadają nie wspominając już o gniazdku głośnikowym , no ale to nie ujmuje tej konstrukcji uroku.
    Trabi
    Level 36  
    Sam wzmacniacz to tylko końcówka mocy bez żadnych przedwzmacniaczy, regulacji, RIAA itp. Jakiś czas po zrobieniu wzmacniacza zrobiłem przedwzmacniacz RIAA dla gramofonu na dwóch bańkach ECC83. Wygląda jak na zdjęciu. Niestety jest z nim kłopot, a właściwie dwa:
    1. Przydźwięk :( . Za licho nie mogę się go pozbyć i skutecznie uniemozliwia słuchanie. Buczy jak licho
    2. Odtwarza bardzo basowo z bardzo stłumiona górą :( . Podpytywałem się już ludzi "od lamp" co jest powodem, ale niestety wszelkie próby spełzły na niczym. W efekcie gramofonu nie uzywam z tym przedwzmacniaczem.

Co do gniazd: raz wsadziłem w nie wtyczki i nie rozłączam :) . Nie spodziewam się przykrości ze strony gniazd; chyba że za ileś tam lat ;) . A wtedy najwyżej wymienię.
    Szokolo
    Level 19  
    Do kolegi trabi. Czyli śmiało mogę skopiować schemat z fonaru tak jak jest. Nic nie zmieniałeś w nim ??? Nie chcę po prostu pakować się w niepotrzebne koszty. Szukam sprawdzonych schematów. I jeszcze jedno barrrrrrdzo ważne, prostownik(pełnookresowy) chcę też zrobić na lampach, jakie lampy polecacie (oczywiście jakieś tanie) ??? Pozdrawiam!
    Trabi
    Level 36  
    Wzmacniacz zrobiłem dokładnie na podstawie tego schematu. Tylko elektrolity w zasilaczu mam większe (2x 100uF/350V) i rezystor zamiast dławika w filtrze.Trafo sieciowe zmieniłem na takie od "Bambino", bo poprzednie się grzało. Potencjometr siły głosu jest zmieniony na 2x470k z odczepem (1M nie miałem). reszta bez zmian.
    Śmiało możesz składać z elementów o wartościach podanych w opisie. Bedzie działać. Tylko nie kopiuj podłaczonego potencjometru w końcówce mocy, bo na schemacie służy on do balansu a nie głosności :)
    Szokolo
    Level 19  
    Do kolegi Trabi. Czyli jak dobrze rozumiem dać zamiast potencjometru dać rezystory 1MΩ, czy zworki ??? A może nic nie dawać (pominąć je). Jak ta troida z ECL 86 jest strerowana, przy zbliżaniu do masy będzie ciszej czy głośniej ??? I jeszcze jedno w EM 84 na jakie napięcia dać kondensatory i diody ??? Jakie moce rezystorów ???
    pidraf
    Level 12  
    Bardzo dobry wzmacniacz, a ta jakość i ne drogi! Czuje się ze to lampy!
    Trabi
    Level 36  
    Szokolo >> Patrząc na schemat, "wpinasz" się na wejście C2[C10] z suwakiem potencjometru, dwa pozostałe styki: jeden do masy, drugi do gniazdka gdzie podasz sygnał. Nie montujesz C1[C9], R1[R17], R2[R16], R3[R15].
    darczar
    Level 24  
    Witam.
    No, niezłe cacko!
    Jeśli chodzi o przedwzmacniacz gramofonowy, to polecam układ ze wzmacniacza W-600.
    Gratuluję udanej konstrukcji i życzę powodzenia przy następnych.
    Pozdrowienia.
    Darek
    kk84
    Level 18  
    Witam.

Przyjemna dla oka konstrukcja :). Obudowa w szczególności mi się bardzo podoba ... manufaktura :).
    ucho152
    Level 10  
    ladne cudeńko jaka moc przypada mu na jeden kanal?

Dodano po 7 [minuty]:

śliczne jaka moc ma na kanale??
    Trabi
    Level 36  
    ---Dość długa przerwa, nie zaglądałem tu---

Moc? Powinien oddać 3-4W, a ile jest w rzeczywistości? nie wiem, nie mam jak tego sprawdzić. W każdym razie cały czas pracuje świetnie; i nieźle grzeje ;) . Trochę mi się już przysmarzyła półeczka nad lampami (2cm odległości :) ). Ale działa bez zmian.
    adamlen1
    Level 16  
    Witam bardzo ciekawa konstrukcja, prosta a odtwarzająca dźwięk z wyższej pułki. Też planuje coś takiego zrobić, tylko rozważam możliwośc zrobienia kwadro na 4 lampach.
    Pozdro
    Serwer2006
    Level 11  
    hmm mam pytanie jakie wymiary ma ta drewniana obudowa ??
    Trabi
    Level 36  
    Wymiary samej skrzynki (nie wliczając narożników które troszkę wystają) to zewnętrznie 31,5cm x 20,5cm x 6cm. Boczne ścianki są zrobione z deseczek gr. 12mm, więc wewnętrzny wymiar jest o 24mm mniejszy niż z zewnątrz.

Dodam, że wzmacniacz działa u mnie cały czas, codziennie i jak spisywał się na początku, tak samo świetnie działa nadal.