Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mam problem z instalacją w bloku

22 Feb 2006 18:42 1245 8
  • Level 10  
    od licznika do skrzynki rozdzielczej idą tylko 2 przewody faza i powrót mam zamiar zamontować urządzenia które wymagają przewodu ochronnego nie mam możliwości pociągnięcia dodatkowego przewodu na klatkę czy podłączenie przewodu neutralnego (żółto zielony) z przewodami Powrotu niebieskimi w skrzynce rozdzielczej jest dobrym wyjściem proszę o pomoc
  • Level 19  
    witam!
    przewod neutralny to nie jest przewod zolto zielony tak ja piszesz tylko niebieski a zolto zielony jest ochronny (PE). Mozna stosowac polaczenia prowizoryczne tzn do mieszkania dochodzi ci siec TN-C a ty mozesz w twojej rozdzielnicy rozdzielic przewod neutralny na neutralny i ochranny ale miejsce rozdzialy musisz polaczyc z glowna szyna uziemiajaca budynku. Jest to jakis sposob na modernizacje ale musisz pociagnac przewod ochronny do wszystkich gniazdek zabezpieczonych roznicowka.
    Pozdrawiam
    P.S. rozdzial musi byc oczywiscie przed roznicowka
  • Level 10  
    właśnie tak mam zamiar zrobić tzn do wszyskich gniazdek z bolcem mam zamiar pociągnąć przewód trzy żyłowy a żyły ochronne i neutralne mam zamiar połączyć na jednej szynie w rozdzielni z tego co widziałem na klatce to przewód neutralny połączony jest do metalowej szyny czyli chyba do głównego uziemienia budynku a czy na przewodzie na wejściu neutralnym też trzeba założyć esekę [/quote]
  • Level 19  
    jesli chodzi ci o wylacznik nadmiarowopradowy to oczywiscie tylko na fazy !
    Pozdrawiam
  • Level 29  
    maurycy333
    Przewód ochronno neutralny i ochronny muszą mieć bezwzględnie zachowaną ciągłość połączenia.
    Przewodu neutralnego nie zabezpiecza się bezpiecznikiem.
    Poczytaj, w tym dziale jest dużo na ten temat.

Z treści pytań wynika, że (bez urazy) ale Twoja wiedza jest niewystarczająca..
    Zwróć się do doświadczonego elektryka, niech dokona oględzin, oceni stan faktyczny i poradzi jak to najlepiej zmodernizować.
    Po wykonaniu instalacji należy przeprowadzić stosowne pomiary.

Jestem przeciwnikiem udzielania na forum porad, wykonywanie instalacji elektrycznych przez osoby nie posiadające kwalifikacji i doświadczenia może mieć tragiczne skutki !!
  • Level 17  
    Jestem przeciwnikiem udzielania na forum porad, wykonywanie instalacji elektrycznych przez osoby nie posiadające kwalifikacji i doświadczenia może mieć tragiczne skutki !!

Popieram wypowiedz Henryka3
  • Level 12  
    do bgdand
    Co nie zmienia faktu że udzielasz porad uważając YKY za przewód i to aluminiowy oraz propować podłączenie pieca przewodem do odbiorników ruchomych OWY.
  • Level 17  
    Powyższy post pozostawię bez komentarza
  • Level 12  
    Witam. Żeby zmniejszyć koszty modernizacji instalacji w Pana mieszkaniu, proponuję ułożyć samemu przewód YDY 3x2,5 do gniazd. Przewody doprowadzić do zabezpieczeń i pozostałą część prac zlecić osobie wykwalifikowanej w tej materii. Będzie taniej i bezpiecznie. Pozdrawiam.