Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie działa programator radia (Tosca 303)

Thevion 22 Lut 2006 21:07 1457 6
  • #1 22 Lut 2006 21:07
    Thevion
    Poziom 10  

W mojej Tosce 303 jest programator stacji radiowych. Stacje nr 3 i 4 da się zaprogramować, natomiast te z numerem 1 i 2 nie reagują na pokrętło... Czym może to być spowodowane i jak to naprawić? Za wszelką pomoc dziękuję :D Poniżej zamieszczam zdjęcie programatora

0 6
  • #2 22 Lut 2006 21:38
    dlugi666
    Poziom 20  

Albo masz uszkodzony (brubny) Izostat, albo potencjometr strojenia.

0
  • #3 22 Lut 2006 21:39
    andk1eltd
    Poziom 35  

Proste urządzenie mechaniczne: potencjometr suwakowy, suwak przesuwany za pomocą plastikowej śruby. Przy skrajnym położeniu suwaka, jeżeli kręciło się dalej to albo suwak spadał z gwintu i przy pokręcaniu w przeciwną stronę nie może "załapać" albo po prostu następowało uszkodzenie gwintu. Od biedy można bawić się w naprawianie - będzie się to wiązało z pewnym ograniczeniem zakresu przestrajania - trzeba jakoś ograniczyć ruchy suwaka, tak aby nie wchodził w "zagrożoną" strefę. A najlepiej poszukać coś z demobilu...

0
  • #4 22 Lut 2006 22:10
    robson@
    Poziom 18  

Te potencjometry jeszcze idzie kupic za marne pieniadze .Z wylutu czesto juz sa zerwane w podobny sposób jak masz w radiu,wiec lepiej pofatyguj sie do sklepu i kup nowe.To napewno śa zerwane potencjometry jak napisał kolega wyżej.

0
  • #5 02 Kwi 2006 20:22
    Thevion
    Poziom 10  

Naprawiłem ten programator, działa jak marzenie na pełnym zakresie częstotliwości. Rozkręciłem płytkę programatora i okazało się, że śruby z potencjometru wypadły z gwintów... które de facto były połamane. Skleiłem śruby z gwintami klejem a'la "kropelka", przeleciałem WD40 po suwaku i działa jak nowy :D Dzięki za rady ;)

0
  • #6 15 Sty 2017 16:59
    levyblok
    Poziom 9  

Na te plastikowe śrubki można nawinąć nitkę w miejscu gdzie jest pęknięte później wcisnąć i też działa super.

0
  • #7 15 Sty 2017 17:50
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

levyblok napisał:
    Na te plastikowe śrubki można nawinąć nitkę w miejscu gdzie jest pęknięte później wcisnąć i też działa super.
    Dopóki nie pęknie całkiem i się rozpadnie to plastikowe pokrętło. Poślizg jest spowodowany albo pęknięciem nasadki, albo wyrobieniem otworu na bolec potencjometru. Naprawa (taka która wytrzyma lata) polega na oczyszczeniu ośki, usunięciu pyłu z otworu nasadki, odtłuszczeniu (denaturat, IPA) i sklejenie obu części KROPELKĄ Kropelki - uwaga! Kropelka musi być naprawdę niewielka, żeby nie skleić samego potencjometru...

Dodano po 1 [minuty]:

Thevion napisał:
    przeleciałem WD40 po suwaku
    WD trzymaj lepiej z daleka od potencjometrów. Zardzewiała śruba to nie jest.

0