Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telewizor Curtis 2102 vt - brak obrazu

22 Lut 2006 22:40 1773 10
  • Poziom 24  
    Witam. Mam telewizor curtis 2102 vt. Miałem zwęzony obraz w pionie i wyczytałem tutaj że jest to spowodowane złym działaniem układu tda1170n ale jak go rozebrałem to zobaczyłem dużo zepsutych kondensatorów więc je wymieniłem. A po wymianie tych kondensatorów obraz wogóle zniknoł. Wymieniłem następujące kondensatory: c431-4,7uF/250V; c404-100uF/40V (założyłem na 35V bo sprzedawca sie pomylił ale to od power); c806s-47uF/160V; c807s-33uF/160V; c305-470uF/25V; c804s i c427-1000uF/16V; c302 i c423-100uF/40V (oba założyłem na 50V). Oprócz tego wymieniłem również układ tda na 100% sprawny dla pewności i nic. Prosze o szybką pomoc.
  • Poziom 23  
    moim zdaniem nie ma nic pewnego w nowych częściach ,sprawdź pojemności które zamontowałeś ,możę któraś być pusta , nieraz już się tak zdarzyło , w drugiej kolejności posprawdzaj napięcia na Tda ,możę wtedy czegoś więcej się dowiesz.
  • Poziom 27  
    Witam !

Odnosze wrażenie, że pospieszył się Pan w tymi wszystkimi wymianami za jednym razem - nie kontrolując choćby co jakiś czas efektów swojej pracy. Teraz jest sytuacja, że mógł Pan sam sobie wprowadzić tym wszystkim dodatkowe uszkodzenie.
    Proszę jeszcze raz przyjrzeć się lutowanym elementom, ich biegunowości ( może gdzieś pomyłka) oraz samym lutom ( może gdzieś niechcący powstało zwarcie).
    Jeśli to nic nie da proszę o pomiar podstawowych napięć. Wtedy będzie Pan mógł z grubsza ocenić stan TV po tych czynnościach naprawczych.
    Myślę, że najprostszym sposobem pozostanie Panu wylutowywanie po kolei wlutowanych elementów i sprawdzanie za każdym razem czy TV ożyje choćby w stanie sprzed naprawy.
    I jeszcze jedno - kondensatory elektrolityczne powinny mieć napięcia takie same lub nieco wyższe niż nominalne !

Powodzenia !

Pozdrawiam !
  • Poziom 24  
    Pomierzyłem. kondensatory ok tylko te które mają mieć więcej jak 200 uF pokazuje mi miernik 157uF ale chyba tylko dlatego że jego zakres jest do 200 bo wątpie żeby wszystkie były uszkodzone. Na tda są takie napięcia: 1-4,5V; 2-2,7V; 3-0V; 4(V-OUT)-14,5V; 5(B+)-26V; 6-6,6V; 7-7,2V; 8-0V; 9-2V; 10-2,1V; 11-0,64V; 12-3,5V. Wydaje mi sie że te napięcia są zbyt niskie na niegtórych nóżkach. Pan joqbas2 ma racje że sie pośpieszyłem ale co do tych kondensatorów nie pomyliłem sie bo wszystkie straciły pojemność znamionową.
  • Poziom 27  
    Witam !

Ja tego nie neguję, lecz mógł Pan to zrobić po kolei i sprawdzać efekty za każdym lub prawie każdym razem.
    Proszę opisać jak teraz "zachowuje" się TV.
    Co teraz "widać" ?
    Jakie jest napięcie gałęzi głównej odchylania poziomego

Pozdrawiam !
  • Poziom 31  
    Bez sensu przy tej usterce była wymiana TDA1170. Na rynku cięzko teraz trafić nowy TDA1170 by był sprawny.

pozdro

Stefan
  • Poziom 24  
    A jak to jest oznaczone bo nie bardzo rozumiem o co teraz chodzi. Niech mi Pan poda w przybliżeniu ile ono ma wynosić ponieważ dzisiaj już z tym nie będe robił bo jestem już zmęczony.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Witam !

To jest to napięcie, które zasila układ odchylania poziomego ( dochodzi poprzez uzwojenie pierwotne trafopowielacza do tranzystora - klucza BU ... ) - w tym modelu ok. 120V - nie pamiętam dokładnie.
    Proszę dopisać też czy cokolwiek aktualnie widać na ekranie.
    Dla pewności proszę również przemierzyć napięcia na tych wymienionych elektrolitach. Może to coś podpowie ?
    Warto teraz też zmierzyć wszystkie napięcia wychodzące z przetwornicy - da to jakiś obraz aktualnej sytuacji.

Powodzenia !

Pozdrawiam i dobranoc !
  • Poziom 24  
    Witam ponownie. pomierzyłem trafo i przeżyłem szok :) w miejscu gdzie pisze 180V jest tylko 25V; na B+ jest 0V i na Heater też nic nie ma. natomiast na reszcie nie wiem czy dobre ale są takie: COLLECTOR=220V; AFC=20V; ABL=4V; zamiast 12V jest 18V; a zamiast 25V jest 35V. Teraz kondensatory: c404-zamiast 40 jest 20; c806s i c807s-zamiast 160 jest 119; c431- 250 jest 202; c423-40 jest 27V; c305 25 jest 14,5;c302-40 jest 26 i c804s 16 a jest 13. Teraz to już nie mam pojęcia dlaczega tak sie stało. A schemat też mam taki byle jaki :(

Dodano po 28 [minuty]:

Powsadzałem stare elektrolity i obraz powrócił tylko bardzo wąski. Będe teraz wymieniał po jednym i zobacze co sie będzie działo. Poprzednio powyciągałem wszystkie aby odczytać wartości i tak sie zagalopowałem że powymieniałem wszystkie. zobaczymy co będzie obawiam sie że uszkodziłem sobie nowegy tda a stary niechcący zniszczyłem
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Witam! jeżeli obraz jest za wąski to polecam zmienić C 303 - 4,7µ lub
    C 305 470µ to niemal standard w tych telewizorach. I nie warto ruszać układu ponieważ, to co pisał powyżej kolega Stef nie można kupić układu nowego sprawnego . Pozostaje wylutować go z odbiorników używanych np. Neptun-większość polskich telewizorów z tej epoki. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
  • Poziom 24  
    Dzękuje wszystkim problem rozwiązałem troche prosto mianowicie srubki skalujące poustawiałem na max i pomogło a te kondensatory co kolega pisze wyzej też trzeba zmienićej problemów z tym TV to dam znać. Na razie bardzo wszystkim DZIęKUJE.