Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana indukcyjności dławika.

Macius 23 Lut 2006 10:43 732 3
  • #1 23 Lut 2006 10:43
    Macius
    Poziom 14  

Witam
    Mam takie pytanko, potrzebuje do zasilacza impulsowego dlawika 330uH, 1A, 52kHz. Niestety jak to z dławikami bywa cieżko je dostac (przynajmnie w okolicach mojego miejsca zamieszkania). Znalazlem w jednym sklepie dławik na rdzeniu toroidalnym 470uH (reszta parametrow ta sama). Czy dzielac 470 przez liczbe zwojow otrzymam ile Henrow przypaa na jeden zwoj, i w ten sposob odwijajac ich kilka moge uzyskac 330uH? Chodzi mi dokladniej jak przerobic ten dlawik na 330uH, napisze jeszcze ze nie posiadam miernika indukcyjnosci :(

Pozdrawiam.

0 3
  • Sklep HeluKabel
  • #2 23 Lut 2006 12:33
    Jerzy Węglorz
    Poziom 38  

Indukcyjnośc zmienia się z KWADRATEM ilosci zwojów, a więc dla zmniejszenia z indukcyjności 470uH na 330uH trzeba odwinąc 17% zwojów.
    Sprawdź, czy drut tega dławika przeniesie 1A, do obliczeń zwykle się przyjmuje gestośc 3A/ milimetr kwadratowy, więc dla 1A średnica drutu powinna byc ok. 0,7 mm, jeżeli jest wieksza, to lepiej.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 23 Lut 2006 12:51
    -RoMan-
    Poziom 42  

Dla dławików na toroidach, nawijanych jednowarstwowo przyjmuje się znacznie większą gęstość prądu - bywa, że i rzędu 10 A/mm^2

Co do samego dławika - na 95% nawet nie trzeba go przewijać. W większości przypadków podaje się _minimalną_ indukcyjność dławika i przyjęcie indukcyjności trochę wyższej w niczym nie przeszkadza.

0
  • #4 23 Lut 2006 13:04
    Macius
    Poziom 14  

Dzieki za odpowiedzi. Po zlutowaniu dam znac co z tego wyszlo :)

Pozdrawiam

0