Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

I-Droid - konkrety o tym robocie

TADLA.NET 03 Mar 2006 23:32 59507 144
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda
    A ma ktokolwiek z Was jakiekolwiek pojęcie o algorytmach rozpoznawania obrazu?
  • Relpol przekaźniki
    student_Wojtek
    Poziom 16  
    ja troche o tym czytalem
    ale to nie jest taka prosta sprawa jak sie wydaje !
    mozna jedynie jakiegos gotowca poszukac i poprzerabiac
    po swojemu. Ale zeby tak samemu to napisac ....to zycze
    powodenia i wogole :P

pozdrawiam
    McRancor
    Poza tym żre to potężną ilość MIPSów, dlatego radze wszystkim którzy w tym temacie pisali że, czy ten plastikowy robot z gazety, czy jakiś wymyślony w głowie, ma rozpoznawać cokolwiek, zajżeć do literatury. Może troche spokornieją...
    ArturZy
    Poziom 17  
    McRancor napisał:
    A ma ktokolwiek z Was jakiekolwiek pojęcie o algorytmach rozpoznawania obrazu?

Wystarczy, że będzie wykrywał ruch, następnie w programie ustawić : gdy przez okres 30min ruch=0 , to wyłącz światło. Proste nie ?
  • Relpol przekaźniki
    Frubi
    Poziom 13  
    no a wez to napisz :D A rozpoznawanie obrazow to mozna z I-droida wzionsc i przerobic troszke. Czy nie mam racji?
    bartek3579
    Poziom 17  
    z tego co wiem to i-droid rozpoznaje ludzi po kolorze skury troche to glupie jesli ktos pojdzie na solarium i wruci to robot go nie rozpozna
    konradek26
    Poziom 17  
    A skąd ten robot ma wiedzieć czy to ludzka skóra czy karka papieru w takim kolorze ? To wogóle jakieś wszystko pomotane jest.
    Frubi
    Poziom 13  
    bartek3579 A z kad to wiesz?
    Mi sie wydaje ze on zapamieruje obraz z mala dokladnoscia podobny do wzoru(human) i co jakis czas go uaktualnia
    McRancor
    I-droid będzie miał spore problemy z rozponaniem czegokolwiek, nie wierzę żeby siedział w nim jakiś porządny algorytm, który można nazwać rozpoznawaniem czegokolwiek, prędzej to będzie jakaś prosta metoda, mało skuteczna, będzie się często mylił i zgłupieje przy zmianie oświetlenia.

Procesor który tam siedzi nie będzie w stanie pociągnąć solidnego algorytmu.

Poza tym o ile mi wiadomo modułu rozpoznawania nie ma w wersji podstawowej.
    kossa11
    Poziom 2  
    Jak to rozumieć ?
    Dla mnie jest to pytanie zasadnicze i nikt o tym nie spomina::( Stopeń swobody: 7 )

I czy to jest dużo dla takiego i-droida?

A co do budowy i projekty własnego droida to jest potrzebny czassss!!! Ale by coś takiego przydało się u nas. Tu mamy gotowego robota , tylko ta cena kosmiczna.
    Fakt nie ma nic na Polskim rynku jak na razie i dlatego mogą pozwolić sobie na takie eksperymenta z wytrzymałością naszych kieszeni i cierpliwości!!!
    A ten robot ma być dla wszystkich, nie tak że ktoś gdzieś sobie poskładał itp. Bo lizną trocha wiencej wiedzy nisz inni.
    Czy ktoś jest w stanie zaprojektować i wdrożyć go na rynek? Udostempnić materialy z solidnym opisem? To chyba jest naj ważniejsze, nie wszyscy umią coś na tym samym poziomie co inni - a gatka że się nie znasz to nie zaczynaj , żadne tłumaczenie. A napewno większa grupa ludzi nie zna się a chcieli by mieć takiego droida lub lepszego, ale za rozsądne pieniądze. Bo same szkice , schematy i linki z jakimiś robotami lego nic nie dadzą i ta ta cała gadka.
    marekkantowski
    Poziom 10  
    Stopnie swobody to jest całkiem coś innego niż Ty myślisz.
    Stopnie swobody np w mechanice a właśnie o nia tu chodzi to jest możliwość wykonania ruchu względem osi x,y,z w naszym świece jest 6 stopni swobody.
    Jeśli mowią ze droid ma 7 stopni swobody to znaczy że może wykonywać głową i korpusem 7 ruchów w rożne strony tzn wzgledem osi x,y,z
  • Pomocny post
    sean4
    Poziom 11  
    1.na stronie frauhofera jest do pobrania maly programik do rozpoznawania twarzy. http://www.iis.fraunhofer.de/bv/biometrie/download/index.html . bylem zaskoczony skutecznoscia jego dzialania.
    2.odleglosc od przeszkody mozna mierzyc na co najmniej kilka sposobow. np sonarem (takim jak w czujnikach parkowania). mozna tez za pomoca lasera. na allegro sa na 30zl do kupienia mierniki odleglosci. aktualnie zastanawiam sie nad sposobem podlaczenia takiego miernika do rs232. ktos sie orientuje czy da sie wylutowac lcd z tego wynalazku a sygnaly z doprowadzen puscic na rs232?
    3.wszystkie irdy i czujniki dotyku sa do wyjecia z furby'ego- zabawka i jej hacki dobrze opracowane sa w necie.
    4. zamiast palmtopa proponuje pocketa i to z wince 3.0 conajmniej. oprogramopwanie mozna wtedy pisac w praktycznie kazdym jezyku. jesli dodatkowo ma modul wifi to po co komu sine zeby?;)
    McRancor
    Nie żebym krytykował, ale żeby nie było nieporozumień, program jest do znajdywania twarzy, ktoś mógłby pomyśleć że poznaje ludzi.

Swoją drogą, niby prosty programik, a ile wymaga mocy obliczeniowej.
    wlamywacz2004
    Poziom 17  
    Czy jest może ktoś na forum kto próbował napisać program do rozpoznawania twarzy ?
    Frubi
    Poziom 13  
    JA!!! jak jeszcze nieumialem programowac i mi sie to wydawalo hopsiup :D
    wlamywacz2004
    Poziom 17  
    A tak ogólnie pod jaką frazą szukać informacji o tym na anglojęzycznych stronach ?
    McRancor
    "image recognition", "face recognition", "image analysis"

Powodzenia...
    Zumo
    Poziom 21  
    Dobra, jeżeli chcecie robić klon I DROIDA to mogę Wam pomóc :
    Nie jestem dobry w elektronice ;
    mogę Wam podpowiadać jak on ma wyglądać , co ma robić , gdie ma mieć kamerę , mikrofon i czujnik itp., nie chcem robić OFF-Topicu więc taką dyskusję możemy rozpocząć na moim forum nie będę tu pisał adresu więc kto chce adres to proszę napisać do mnie na PW
    Frubi
    Poziom 13  
    Zumo takie zeczy to moze podpowiedziec prawie kazdy ;) A jak chcesz sie zapoznac z robotykam to www.roboty.com i dzial teoria ;) Tylko ze to sa takie mega podstawy ;)
    TheoOnnes
    Poziom 2  
    Witam wszystkich serdecznie , osobiście nie znam się na elektronice ale jestem z zamiłowania foto amatorem , i wpadł mi pomysł do głowy , przecież pomiar odległości można zastosować z aparatu np. lustrzanki , może mieć coś popsutego , coś takiego można dorwać na allegro za 300zł z obiektywem af są niestety to koszta ale wielkie możliwości . Układ w lustrzankach rozpoznaje odległość po ustawienu ostrości przez obiektyw af który z koleii sam ustawia ostrość na wybranym punkcie , przez co informacje z procka w obiektywie są przekazywane do układu w aparacie który na tej odległości mierzy światło , bardziej zaawansowane aparaty czyt. droższe :) mają segmentowy pomiar światła i tu można kombinować , robot z przekazywanych danych z układu może rozpoznawać obszary jaśniejsze lub ciemniejsze bardzo dokładnie , są też światłomierze temperatury barwowej co przydało by się bardzo w rozpoznawaniu kolorów , a zwłaszcza otoczenia , że znajduje się w pokoju , że jest rano wieczór itp. itp. Robot może szacować odległość skanując autofokusem obszar przed nim i z elementów które są ostre wnioskować odległość .
    McRancor
    Akurat pomiar odległości to żaden problem, tylko co z tego że ją zmierzy, jak nie wiadomo po co?

Pomiary możemy realizować:
    -detektorem ultrasonicznym (ultradźwiękowy pomiar odległości, jak już pisałem znany i oklepany, powszechnie stosowany)

-Czujniki podczerwieni Sharpa - 50zł szt. ale komforcik i fachura.

- Kombinacje z laserem i mierzeniem odległości kamerą, kozystając z triangulacji - troszke bardziej skomplikowane, ale też do zrobienia.

Tylko po co to wszystko, skoro jedyne co możnaby stworzyć to zabawke typu i-droid, która jest droga i z robotyką ma niewiele wspólnego.

Jeśli ktoś lubi takie zabawy to siedzi w temacie sumo-robotów, bo tam są standardy i można się wykazać, a nie sterować robotem z komórki, bo to tylko gadżet, od tego są autka blutuf na allegro, i nie kosztują tyle.

Ci którzy chcieliby mieć taką zabawkę, a szkoda im na to szmalcu, nie zbudują jej sami, bo nie potrafią, a Ci którzy potrafiliby taką zbudować, widzą jakie to przereklamowane cudo i nie będą jej budować, bo nie widzą w tym sensu.

Pozostaje albo kupować, albo rozwijać się w tematyce robotyki, korzystając z tego impulsu jakim są reklamy w TV
    kossa11
    Poziom 2  
    Witam

Ja wam powiem słomiany ogien, sybko się spali jak i ten pomysł o budowie polskiego robota - tylko po co?
    Jeszcze troche sobie pogadacie, a i tak po cichu każdy bendzie składał zabawke zwaną I-DROIDEM albo prubował złożyć , a napewno obserwował co się dzieje wkońcu wywołało to tyle szumu.
    POZDRAWIAM
    TADLA.NET
    Poziom 14  
    kossa11 napisał:
    Witam

Ja wam powiem słomiany ogien, sybko się spali jak i ten pomysł o budowie polskiego robota - tylko po co?
    Jeszcze troche sobie pogadacie...

zobaczymy
  • Pomocny post
    jedruland
    Poziom 11  
    czytam to co tu opisujecie i jestem za, mogę udostępnić miejsce na swoim serwerze, stworzyc forum itp., jesli bedzie odzew to i wlasną domenę zarejestrujemy.

Wcześniej myślałem o podobnym projekcie ale w oparciu o płytę VIA EPIC:

http://www.guru.com.pl/dystryb/sbc/nano-7240.htm

http://www.tomshardware.pl/motherboard/20030326/mini_itx-01.html

Orientacyjne ceny: od 300 do 1000zł,

co nam to daje ?

w zasadzie wszystko... mamy małego peceta o rozmiarach 12x12cm (pudełko CD)

cały soft gromadzimy na kartach Flash (1GB za 152zł)

http://allegro.pl/item88780961_kingston_cf_1024_sklep_poznan.html

i podpinamy na przejściówce IDE-Compatk Flah

do tego jakaś malutka dystrybucja Linuxa i voila... mamy dostęp do nieograniczonych możliwości... dostęp do LPT, RS23, USB, VGA można to rozbudować o kartę WiFI PCI za 60zł !

problem może być tylko w zasilaniu tego... wg mnie wystarczy bateria z pierwszego lepszego laptopa albo własne akumulatory... + zasilacz + obudowa i wychodzi nam mego robot z możliwością wpięcia dokładnie wszystkiego co da sie podpiąć pod PC-ta.

Ba... programowanie czegoś takiego to bajka... mamy dostęp do wszelkiej maści języków progoramowania.. w końcu to zwykły Linux.

Czekam na opinie.

jedruland@wytnijto@solarnet.org.pl

Dodano po 4 [minuty]:

dodam jeszcze VIA EPIA
    http://allegro.pl/item88934682_nowa_mini_itx_via_c3_800_vga_lan_gwar_fv_od_ss.html za 255zł - nowa z fakturą na gwarancji !!!

Dodano po 46 [minuty]:

znalazłem do tego gotowe rozwiązanie zasilania mini zasilacz ATX na 12V

http://forum.tweak.pl/lofiversion/index.php/t177259.html

i powiedzmy coś takiego:
    [url]
    http://allegro.pl/item88566676_akumulator_pilot_7ah_12v_2005r_gw_fv_okazja_.html
    wicy
    Poziom 22  
    Hehe...czytam te wasze posty i (bez obrazy) śmiech mnie ogarnia :D Propozycje mierzenia odległości za pomocą aparatu foto (i to jeszcze lustrzanki za min 300) po prostu mnie powalają. Pomysł z płytą kompa za 300-1000 też jest ciekawy :D Zaraz sami w teorii dojdziecie do kosztu bodowy robota mniej więcej równemu kosztowi własnemu wytworzenia I-drida :D Jeśli chcielibyście potem to wypromować i jeszcze na tym zarobić... cena Wam się wyśrubuje pwenie do 2000 :D A co z tego wyjdzie? Poskładaniec z aparatem lustrzanką :D w głowie??
    Aha.. i jeszcze dodam, ze przeglądam od dawna rózne grupy i jeszcze nie spotkałem się z ukończonym projektem grupowym :( No... może u modelarzy papierowych :D
    W każdym razie życzę powodzenia i z niecierpliwością będę czekła na efekt finalny.

(a teraz niech się sypią gromy.. :D)
    jedruland
    Poziom 11  
    to może policzmy:

płyta z prockiem 255zł brutto (via 800Mhz, pobór prądu cpu max 5W, podzespoły (tu zależnie od ich ilości 10-30W)
    karta flash 1GB - 15zł
    akumulator 7 Ah 12V 23zł brutto

zasilacz 12V PICO PSU ATX 150zł

suma: 580zł brutto w detalu, dla firmowego projektu liczy się cena netto i po hurcie, liczmy około 420zł

co jeszcze?
    obudowa, serwo mechanizmy, silniki, itp, a moze radiu na USB z tunerem? za 16,99 brutto... mikrofon.. proszę bardzo około 10zł , głośniczki - nie ma problemu 30-40zł ?

suma sumarum 1500zł to jest pesymistyczna wizja wraz z kamerą bezprzewodową w 2,4 Ghz i całą masą dodatków

Soft?
    linux GPL i GNU 0zł funkcjonalność takiego robota ogranicza fantazja programisty i zdolność pisania programów

co do projektów grupowych polecam zacząc od www.linux.org

Dodano po 1 [minuty]:

wg moich wyliczeń podziała bez ładowania 3-4 godziny, duzo mało ? uzależnione jest od wilkości akumulatora i mocy procka

Dodano po 1 [minuty]:

cena karty to oczywiście 153zł a nie 15 :-)
    wicy
    Poziom 22  
    Cytat:
    co do projektów grupowych polecam zacząc od www.linux.org
    O tym faktycznie zapomniałem :(
    Ale jakby i specyfika produktu finalnego pozwala tutaj na pracę "rozproszoną" :)
    Cytat:
    suma sumarum 1500zł to jest pesymistyczna wizja wraz z kamerą bezprzewodową w 2,4 Ghz i całą masą dodatków

Cena 1500 też niestety nie powala na kolana. Zapominasz doliczyć masę innych (cząstkowo może i drobnych) kosztów związanych z mechaniką - jakaś obudowa, porządne silniki napędowe (bo akumulator i zasilacz jednak trochę ważą), przekładnie, koła itp...
    Jak mówię, już powoli podciąga to pod 2000 :)
    A teraz poważniej... jeśli to co napisane prawdą może się okazać i koszty części zmieściłyby się w jakichś 1500 zł to po doliczeniu:
    1) dodatkowych kosztów na wyproduowanie "ładnej" obudowy :)
    2) części kosztów stałych
    3) robocizny (ktoś roboty jednak produkuje)
    4) podatków
    5) marży
    - cena I-droida (circa 2500) wcale nie wydaje się być taka kosmiczna...
    jedruland
    Poziom 11  
    zgadza się ze cena nie powala.. i może sięgnąć 3k lub 4k ale nie ceną ma powalać ten projekt a możliwościami... nie uśmiecha mi się zapłacić blisko 3k za i-droida który jest tempą zabawką imitującą robota.... no bo cuż on ma ? inteligencji zero, jezdzi jak sie nim steruje... gra i miga diodami?

mój siosrzeniec ma coś takiego... zwykły samochód sterowany 2,4Ghz... no fak nie ma blootoutha i nie gada

Warto pomyśleć o funkcjonalności robota zbudowanego na tym co proponuje, funkcjonalność radia, dyktafonu, rozpoznawania podstawowej mowy, odtwarzacz mp3, po przyłączeniu panalu LCD 7'' (cena około 450zł) masz obraz z VGA lub TV, mozliwości jest wystarczająco dużo, ważne żby było to małe, ładne i niekonicznie tanie :-) tak.. wcale ni musi być tanie... wystaczy każdą funkcjonalność traktować jako możliwą opcje wtedy masz różne ceny w zależności od ilości funkcji