Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

grzejnik złośliwie nie chce grzać

nostrad 23 Feb 2006 14:27 20461 20
    nostrad
    Level 10  
    Fachowiec... wymienił mi w kuchni grzejnik Purmo V22 na grzejnik Calore drabinkowy i zainstalował go na ścianie powyżej blatu (przeniósł instalacje i miejsce montażu). Nie sprawdził czy grzeje bo było lato.

Niedawno postępowałem tak, aby uruchomić grzejnik. Odkęciłem 2 zawory, do których był podłączony Purmo. Czekam aż napełnia się wodą za pośrednictwem przedłużek; czuję ze powoli robią się ciepłe kolejne drabinki grzejnika; odpowietrzacz pracuje....
    Grzejnik robi sie caly ciepły i wypływa woda z odpowietrzacza.
    Po jakims czasie grzejnik stygnie i juz koniec, zero grzania.
    Dodam, że wykręciłem nawet termostat z zaworem termostatycznym i wkręciłem w to miejsce zaślepkę. Nawet sprawdziłem ze przedłużki rur są podłączone prawidłowo, tzn. rurka zasilająca jest zgodnie ze schematem.
    Nie grzeje! To jest instalacja w bloku z wymuszonym obiegiem.
    Czy ktoś wie o co biega?
    adamjur1
    Level 41  
    A nie mieszkasz czasem na ostatnim piętrze ?
    Pozdr.J.
    DonRomano
    Level 34  
    Możliwe, że powietrze utknęło w którejś rurce zależy jak to podłączył fachowiec.
    Jeżeli jest taka możliwość należy najpierw odpowietrzyć zasilanie a potem powrót zamykając i otwierając zawory raz jeden potem drugi.
    krzysztofmatusik
    Level 22  
    Witam.Powiedz jakiej firmy jest głowica termostatyczna.To zn.to co zdjełeś z zaworu.
    DonRomano
    Level 34  
    krzysztofmatusik wrote:
    Witam.Powiedz jakiej firmy jest głowica termostatyczna.To zn.to co zdjełeś z zaworu.

Czy naprawdę sądzisz, że ma to jakieś znaczenie?
    Tym bardziej, że nie ma jej w grzejniku?
    krzysztofmatusik
    Level 22  
    Tak,bo każdy producent ma różne regulacje.To znaczy sposób kryzowania.Danfos ma niklowany pierscień który trzeba ustawić (odciągając go)na właściwą wartość od 1....7 lub pp ew,N ,zależy czy polski to PP ,a oryg.na N .PP lub N znaczy to samo czyli pełen przepływ.Odnośnią do tego ustawienia jest wybity punktakiem znak w postaci kropki ,zaraz obok(patrząc z czoła).Firma Giacomini też ma podobną regulację.Ale jest jeszcze jeden(a przynajmiej powinien być) zawór na powrocie.Wygląda nie pozornie,ale powinien mieć miec zakrętkę pod którą kryje się regulacja przepływu,na klucz imbusowy.W sytuacji kiedy jest na zasileniu regulacja czyli kryzowanie,to na dole już nie trzeba.Osobiście rzadko spotykam takie ekonomiczne rozwiązanie.(tzn.dla klienta ekonomiczne,Chodzi o kasę i zysk z upustu na materiale który ma instalator.A co tam klien może się znać :) )Sprawdź czy w dolnym zaworze nie jest wkręcony trzpień reg.Jeżeli wszystko jest w porzo to spróbój siknąć WD-40 na iglicę która wystaje po zdjęciu głowicy.Często po sezonie letnim zastoi się grzybek który owa iglica popycha albo ona sama.Możesz lekko popukać w okolicy iglicy.Wtedy zablokowany grzybek cofnie sie i otworzy przepływ wody.Jak nic nie pomoże to reklamój do instalatora albo do najemcy.Może jest zapaprany zawór szajsem z C.O.Powodzenia.
    DonRomano
    Level 34  
    No popatrz jaka ta technika potrafi być skomplikowana :D
    nawet kryzy, które są wykręcone z grzejnika mogą blokować przepływ wody. :cry:
    arckuss
    Level 12  
    Sprawdz na powrocie glowice czy powrot wody jest zgodny ze strzalka na glowicy.
    jmk
    Level 28  
    Kryzy nie blokują ale syf zawarty w wodzie potrafi to zrobić wieć czasami warto kryzą jak w Danfossie pokręcić - może pomóc i to bez rozbierania instalacji-nie znajać szczegółow trudno coś więcej podpowiedzieć!
    nostrad
    Level 10  
    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i opinie.
    Chciałem wyjaśnić, że:
    - nade mną są jeszcze 3 piętra, a więc nie mieszkam na ostatnim piętrze
    - czy powietrze jest w rurkach? chyba nie bo po odkręceniu tego oryginalnego 2-jnego zaworu purmo, do którego z kolei są dorobione przedłużki do grzejnika drabinkowego, tryska woda na odkręcanych złączkach.
    - do grzejnika kupiony był zestaw głowicy z zaworem i przyłączami Typu GT3 firmy Ferro. Tak jak napisałem ostatecznie nawet zdjąłem i głowice i zawó a wkręciłęm zaslepkę. Po zdjęciu zaworu z przyłącza do grzejnika widać w nim otwór którym powinna płynąc woda, tak więc po wkręceniu zaślepki jest przepływ z tej strony.

ZAinteresowała mnie jednak odpowiedź w sprawie drugiego przyłącza (wkręcanej końcówki do grzejnika). Rzeczywiście po odkręceniu metalowego koreczka widać w tej końcówce matalowy otwór na klucz imbusowy.
    Dziś sprawdzę czy reaguje on na ruch obrotny kluczek i czy ma to związek z regulowaniem przepływu wody w jej powrocie.
    To musi być to bo inaczej uznam iż jest to Perpetum Mobile!

Pozdrawiam wszystkich!
    DonRomano
    Level 34  
    A eureka, to ty masz zamontowany korpus obejścia do instalacji jednorurowej!
    W takim przypadku potrzebna jest regulacja samego zaworu.Na takim zaworze przepływ jest dzielony na dwa przepływy.
    Część idzie na grzejnik, a część na następne grzejniki.
    Jak możesz to podeślij fotkę to powiem czym i jak pokręcić.Prawdopodobnie podczas zdejmowania grzejnika majster rozregulował zawór i stąd problemy.
    Notabene PURMO nie produkuje zaworów, korzysta z innych firm.Jaki jest u Ciebie?
    Nie wiadomo.
    Np. tego typu zawór danfossa umożliwia właśnie taką regulację.
    Poniżej inny zawór, czy masz coś podobnego?
    Sławek62
    Level 17  
    Odkręć zaworek [ten na powrocie kluczykiem imbusowym],następnie sprawdź czy nie jest zastana igliczka w zaw.termost.[naciskając na nią najlepiej rączką wkrętaka].Jeśli to nie pomoże to sprawdź kryzowanie zaworu[max. otwarcie w poz. N ustawionej na wybitej kropce].
    Powodzenia.
    bas-ter
    Level 10  
    Witam
    Przepraszam że odgrzewam bardzo starego kotleta.

Posiadam w domu instalację C.O.
    Wszystkie grzejniki ładnie grzeją poza łazienkowym, który praktycznie nie grzeje wcale.
    Po odkręceniu odpowietrznika płynie woda ( nie za ciepła )
    Czytałem o kryzowaniu ale nie potrafię rozmontować głowicy ( Danfoss RTS Everis 4230 )

Może ktoś podpowiedzieć jak to ugryźć ?
    User removed account
    User removed account  
    bas-ter
    Level 10  
    Można podpowiedź jak zdemontować termogłowice ? Bo rozumiem że trzeba ją zdjąć ?
    Moritouri
    Level 15  
    Pamiętaj, że ta zaślepka, którą wkręcasz zamiast głowicy, dokręcona do końca zamyka zawór.:)))))
    bas-ter
    Level 10  
    Czy ktoś podpowie jak zdjąć tą termogłowicę ?
    gniochu
    Level 11  
    Witam.
    Sorki za mega odkop ale znalazłem ten temat przez google a więc jak juz jest nie będę zakładał nowego.
    Od dwóch dni mam problem z grzejnikiem drabinkowym w łazience, ponieważ nie chce grzać. Grzeją tylko dwa żeberka z samego dołu reszta zimna do samej góry. Grzejnik podłączony jest do instalacji od dołu, mam automatyczny odpowietrznik i nic. Od czasu remontu do tej pory (około 3 lata) nigdy nie było żadnego problemu ponieważ jak grzejnik złapał jakiegoś wiatru odpowietrznik zawsze go wypluwał aż do wczoraj. Myślałem, że odpowietrznik się uszkodził więc pojechałem kupić nowy lecz nic to nie pomogło ale zauważyłem coś dziwnego, gdy przyjechałem z nowym odpowietrznikiem odkręciłem stary i korek obok (odpowietrznik i korek od góry) zajrzałem do grzejnika a woda w nim była tylko do połowy i nie podnosił się jej stan (zawór otwarty na maxa). Nie mam pomysłów co z tym zrobić :(
    gniochu
    Level 11  
    A czym to może być spowodowane?
    DonRomano
    Level 34  
    Dopuść wody do instalacji i po kłopocie.