Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz laboratoryjny 0...20V / 0...2A

Prezydentrp 23 Lut 2006 16:15 16226 19
  • Witam
    Chciałbym zaprezentować moją konstrukcję zasilacza laboratoryjnego opartego na projekcie ze strony: http://www.electronics-lab.com/projects/power/003/index.html . Do oryginalnego projektu nie wprowadzałem prawie żadnych zmian oprócz zastosowania diody zenera o innej wartości niż oryginalnie (żeby zmniejszyć maksymalną wartość napięcia wyjściowego) i diod prostowniczych o większym prądzie. Transformator to któryś z 50W TS`ów ale nie pamiętam numeru a naklejkę zdjąłem. W każdym razie ma on napięcie 20V i pasuje idealnie do mojego zasilacza. Osobne trafo 3W/10V służy do zasilania modułu woltomierza. Ciekawym dodatkiem jest przełącznik trybu pomiaru - napięcie / prąd. Jest on zbudowany na przerzutniku bistabilnym (przełączanym za pomocą styku zwiernego) i przekaźniku. Wybór odpowiedniego trybu pokazują diody na panelu przednim. Dla zwiększenia wygody obsługi użyłem potencjometru wieloobrotowego. Niestety nie miałem funduszy na nowy a pod ręką miałem 1kohm więc go użyłem. Na początku miałem obawy czy Tl`ka wytrzyma takie obciążenie ale okazało się że bez problemu. Jedynym minusem jest większy pobór prądu przez ten potencjometr (ok. 8 mA) i czasami gdy zasilacz nie jest obciążony ostatnia cyfra przeskakuje z 0 na 1. Miliwoltomierz to projekt z Praktycznego elektronika. Jest wiele projektów woltomierzy opartych na icl7107 ale wybór padł właśnie na ten z kilku powodów: wewnętrzny osobny prostownik i stabilizator, przetwornica -5V, napięcie odniesienia stabilizowane diodą referencyjną (a nie tylko dzielnik napięcia 5V jak można spotkać w różnych układach), płytka jednostronna łatwa w montażu. I to by było tyle co do części elektronicznej. Obudowa - standardowa plastikowa , z nawierconymi otworami. Panel przedni wykonany z pleksi a na wierzch naklejona tektura z wydrukiem. Na wszystko nakleiłem folię przyciemniającą. Jak dla mnie efekt jest bardzo dobry.
    To by było na tyle na temat mojego dzieła. Dodam jeszcze że koszt był znikomy bo większość rzeczy miałem a scalaki to sample z maxima (zamiast TL081 - max480)

Czekam na opinie na temat tego zasilacza :)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 23 Lut 2006 16:53
    madart
    Poziom 25  

Moglbys wrzucic ten schemat woltoierza praktycznego?
    Ta przetwornica na -5 nie jest przypadkiem na ICL7660 czy jakims takim?

• #4 23 Lut 2006 19:22
    Popak
    Moderator na urlopie...

Witam

Jak dla mnie to nie ma sie czego czepiać :) wszystko super!

Pozdrawiam

• #5 23 Lut 2006 19:42
    madart
    Poziom 25  

Heh to chyba nie to bo ten projek zasilany jest symetrycznie :)

• #6 23 Lut 2006 23:00
    liplitark
    Poziom 10  

Wykonanie super! Zastanawiam się jak zrobiłeś taką piękną ramkę dookoła wyświetlacza?

• #8 24 Lut 2006 01:44
    gklub
    Poziom 16  

nie, żebym się czepiał, ale wolałbym obudowę metalową
    raz - włączane do sieci - bezpieczeństwo
    dwa - kaloryfer na polistyrenie (termoplstyczny) jakoś dziwnie...

• #9 24 Lut 2006 09:16
    madart
    Poziom 25  

a wg mnie plastik zapewnia lepsza ochrone bo nie przewodzi, no chyba ze na metal pojdzie bolec ochronny :)

• #10 24 Lut 2006 09:22
    tommy 112
    Poziom 23  

super wykonanie podoba mi sie plastik nie przewodzi i lżejsze i sie nie rysuje obudowa nie rdzewieje :D :) i wogóle

• #12 24 Lut 2006 16:17
    Prezydentrp
    Poziom 18  

Zgadzam sie z opinią tommy 112. Różnie bywa z bolcem ochronnym, na przykład w moim pokoju nie mam gniazdka z takowym więc chrona żadna. Poza tym przy obudowie metalowej wiele trudniej jest odizolować wszystkie elementy przewodzące, no i wilgoć zbyt dobrze nie wpływa na bezpieczeństwo

• #13 25 Lut 2006 01:03
    gklub
    Poziom 16  

Oczywiście, że ma być uziemienie lub zerowanie.
    Do Prezydentrp - gniazdka z bolcami sobie załóż, zawsze ochrona pewniejsza...
    W plastyku - jeżeli wykonanie w standardzie izolacji podwójnej.
    Używany w domu - o jakiej wilgoci (korozji) mowa?
    a bajerancki wygląd wnocy to dla mnie ostatni argument
    Sorry, ale piszę z pozycji 30letniego doświadczenia.

• #14 25 Lut 2006 18:36
    bincar
    Poziom 13  

Witam jest to cłkiem niezly sprzęt sam mam w planach zrobienie nowego zasilacz bo stary mi sie zkopcil i nie wiem czy nie skopjuje tego co ty już zrobiłeś jeśli nie masz nic przeciwko.
    Pozdr :D

• #15 25 Lut 2006 22:09
    cybergood
    Poziom 16  

No sprzet niezły.Płyta czołowa ci fajnie wyszła.

• #16 26 Lut 2006 20:16
    Prezydentrp
    Poziom 18  

Do "gklub": Oczywiście wiem że co do względów bezpieczeństwa masz w 100% rację. Sam mam SEP i tez wiem conieco na ten temat. Obudowę zastosowałem taką bo ją akurat miałem a priorytetem przy budowie tego zasilacza było wykorzystanie jak największej ilości części które miałem w domu (tak właściwie kupiłem tylko segmenty i scalaka do przerzutnika)

• #17 12 Mar 2006 23:18
    stef311
    Poziom 14  

zdradź tajemnicę jak zrobiłeś przełącznik prąd/napięcie może masz jakiś schemat a nawet projekt płytki?

• #19 25 Gru 2006 14:11
    Macieks14
    Poziom 17  

Witam

Konstrukcja super. Jedyne zastrzeżenie to:
    1.)Wyłącznik prądy z tył i tam też bezpiecznik ale 5/6.

• #20 15 Lut 2010 23:00
    orzech0180
    Poziom 10  

Witam

Temat bardzo stary lecz mam nadzieję że autor projektu odpowie na moje pytanie.
    Otóż jakie dałeś rezystory R7, R8, R9 w swoim woltomierzu/amperomierzu?
    Bądź też nie koniecznie autor podpowie mi jakie najlepiej dać rezystory

Pozdrawiam.

Szukaj w 5mln produktów