Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki wzmacniacz w.cz. i filtr dolnoprzepustowy.

master9 23 Lut 2006 22:35 2579 10
  • #1 23 Lut 2006 22:35
    master9
    Poziom 20  

Witam mam zrobić odbiornik DRM i potrzebuje schematu wzmacniacza w cz i filtru dolnoprzepustowego czyli obwodów wejściowych. Częstotliwość odbioru to 150kHz do 30MHz. Kto miałby jakies pozyteczne schematy do tego bede wdzięczny.

0 10
  • #2 23 Lut 2006 22:59
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda

W tak szerokim paśmie to potrzebujesz kilku obwodów wejściowych. A wzmacniacz.. hmm.. BF966 wystarczy.
    Poszukaj po postach na elce była dyskusja o obodach wejściowych wielokrotnie w kontekście syntez, bartków itp.
    Michał

1
  • #3 26 Mar 2006 22:23
    master9
    Poziom 20  

Może ktoś podrzuci jakiś pomysł jak zacząć to robić.

0
  • #4 26 Mar 2006 22:57
    pukury
    Poziom 35  

witam !! jest niestety jak pisze Kol. SP5IT - potrzebujesz kilku filtrów . w jakimś nr. Świat Radio był opis digital XX ( nie wiem jaki ) i był tam opis filtrów DP na całe pasmo , może mam to gdzieś . postaram się poszukać i zeskanować . jest niestety problem - takie filtry mogą być za słabe ( nie zapewnią odpowiedniej selektywności ) . lepsze by były ppasmowe - strojone . czy to ma być odbiornik że tak powiem komunikacyjny czy tzw. " światowy " ? . idę szukać . pozdrawiam !!

0
  • #5 26 Mar 2006 23:25
    master9
    Poziom 20  

Filtry muszą być dobrej klasy ponieważ bedzie to odbiornik pomiarowy

0
  • #6 26 Mar 2006 23:41
    pukury
    Poziom 35  

witam !! a więc jest jeszcze gorzej :D , jeżeli ma to być odbiornik pomiarowy to bez odpowiedniego zaplecza sprzętowego pomiary mogą dawać wyniki delikatnie mówiąc nieścisłe ! . jak sprawa jest na poważnie to pewnie będziesz musiał zrobić do każdego zespołu filtrów osobny wzmacniacz ( trochę inny musi być na 0.15 mhz a inny na 30 mhz) , całość elegancko zaekranować na wobuloskopie zestroić i wyznaczyć charakterystykę tłumienia ( wzmocnienia ) w funkcji częstotliwości . w sumie sprawa nie jest taka prosta . może ktoś ma schematy układów wejściowych do takich odbiorników - ja niestety nie . pozdrawiam !!

0
  • #7 27 Mar 2006 20:40
    Dykus
    Poziom 26  

master9 napisał:
    Może ktoś podrzuci jakiś pomysł jak zacząć to robić.

Nie bardzo rozumiem - masz zrobić urządzenie (jakaś praca dyplomowa, itp.), a nie masz o tym pojęcia? Może lepiej wybrać inny temat? Jak wnioskuje z treści, Twoim zadaniem jest tylko zbudowanie urządzenia, nie zaprojektowanie?

Jakie książki już przeczytałeś? Jakie rozwiązania przeglądałeś? Co Twoim zdaniem będzie dobre? Czego oczekujesz - parametry, koszty wykonania, powtarzalność? Jakim sprzętem pomiarowym dysponujesz?
    Określenie "filtry dobrej klasy" to dobre dla reklamy w TV, w radiotechnice filtr określa się podając jego parametry...

Obejrzyj jak to robią inni, tzn. zerknij na filtry wejściowe w fabrycznych odbiornikach KF takich firm jak Kenwood, Icom, itp. Schematy są łatwo dostępne w Internecie (np. www.mods.dk)..

0
  • #8 27 Mar 2006 20:56
    master9
    Poziom 20  

Dysponuje sprzetem pomiarowym wszystko co potrzebne do tego. Pytanie brzmiało może ktoś podrzuci gotowy schemat dlatego bo sam nie wiem jak to zrobić czy kilka filtrów równolegle czy jeden itp. Jeśli chodzi o poczytanie to prosze mi podać literature w której jest dobrze poruszony problem odbiornika radia cyfrowego DRM.

0
  • #9 27 Mar 2006 22:24
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda

Moim zdaniem nie pozostaje ci nic innego jak skopiować filtry wejściowe z fabrycznego sprzętu. A widziałeś odbiornik DRM z Elektora? Działa bardzo dobrze.
    W załączniku masz filtry wejściowe z Kenwooda 870. Z wzmacniaczem w.cz. i mieszaczem. I tak bym to zrobił jełi miałby sięporywać na takie przedsięwzięcie. A jako, zę odbiornik z Elektora jest całkiem niezły nie ma większego sensu aż tak rozbudowywać odbiornika. Prostszym wyjściem bedzie dołożenie preselektora.
    Michał

0
  • #10 27 Mar 2006 23:07
    master9
    Poziom 20  

Właśnie o to chodzi że nie widziałem tego odbiornika z elektrora. Ktoś może ma to???

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo