Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

program symulacji wzmacniacza

24 Lut 2006 10:08 4444 6
  • Poziom 27  
    jakie sa programy do symulacjii ukladow elektronicznych glownie to chodzi mi o zasymulowanie dzialania prostego wzmacniacza na tranzystorze BF 194
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 15  
    Większość programów do symulacji komputerowych analogowych układów elektronicznych bazuje na programie Spice opracowanym w Berkeley. Istnieje wiele ich implementacji m.in. PSpice. Najlepszym wyborem moim zdaniem ( szczególnie dla początkującego użytkownika ) jest PSpice z powodu stosunkowo dobrze dostępnej literatury w języku polskim. Pomocną książką na pewno okaże się:

Zachara Zyta, Wojtuszkiewicz Krzysztof - "PSpice symulacje wzmacniaczy dyskretnych"
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 21  
    Ja używam B2 Spice A/D v5 - producent: Beige Bag www.beigebag.com
    Wersja 30 dniowa jest do sciągnięcia ze stony producenta. Po tym okresie mamy ograniczenie ilości elementów symulowanego układu (coś koło 100) i nie dostępne są niektóe funkcję, ale proste symulacje można przeprowadzać bez problemu.

Program ten umożliwia profesjonalną symulację układów, ma ogromną baze danych elementów, ale ma dwie wady: najprostszym symulatorem to on nie jest - uczylem sie jego obslugi kilka dni. Pozdatym nie wiem jak u innych, ale czasami potrafi wyrzucić jakiś błąd.

Są również inne programy:
    PSpice - popularny, często mylony z "B2 Spice", jest juz łatwiejszy, ale ma potwornie mało elementów do symulacji.

Electronics Workbench - chyba najłatwiejszy z tych wszystkich ,ale baza elementów też jest skromna.
    Do skomplikowanych ukłądów i precyzyjnych symulacji to on sie zabardzo nie nadaje. Nie ma możliwości konfigurowania dodatkowcyh parametrow symulacji takich jak chociażby timestep. Jakoś mi sie nie spodobał ten program, bo jest fajny, ale i tak go spieprzyli.

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Dodatkowym argumentem przemawiającym za PSpice jest używanie go w celach edukacyjnych na Politechnice Wrocławskiej i Kolegium Karkonoskim. Faktycznie wersje demo mają ograniczoną liczbę aktywnych elementów, jaką można użyć w układzie.

Można użyć darmowego LTC SwitcherCAD. Ma on graficzny edytor schematów i bogatą bibliotekę elementów Linear Technology.
  • Poziom 40  
    na poczatek Electronics Workbench jest najlepszy. Ma mozliwosc zmiany czasu timestep ale dla skomplikowanych symulacji typu impulsowego nie zawsze dziala tak jak wiele innych symulatorow.
    Protel ma niezly symulator ale obsluga jest wyjatkowo trudna.
  • Poziom 10  
    witam
    A czy wymieniane programy pozwalają na symulację obwodów magnetycznych (np. Trafo 1 i 3-faz)?
  • Poziom 37  
    Dobry symulator ze sporą biblioteką elementów (oparty zresztą na Spice 3f) ma Protel począwszy od wersji 99.Wystarczy umieć narysować schemat w Protelu i wybrać elementy z odpowiedniej biblioteki.No i jeszcze kilka podstawowych zasad symulacji trzeba znać.Co prawda nie ma w bibliotece tranzystora BF194 bo to stary i znany głównie w Polsce tranzystor (zresztą produkowany chyba tylko przez Unitra Cemi) ale są inne w.cz o podobnych parametrach.Jak zapodasz tu schemat to mogę Ci narysować w Protelu i będziesz sobie go symulował jak tylko zechcesz.