Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa robota - wybór silnika

hexx 24 Feb 2006 12:03 2250 9
    hexx
    Level 11  
    Witam
    Zabieram się do budowy prostego robocika,
    2 koła napędzane (2 osobne silniki) i trzecie wleczone. Masę wyceniam na około 4kg (głównie akumulator).

Czy silnik do wycieraczek "uciągnie" taką masę?
    Jakie parametry (moc,moment,ω) mają generalnie takie silniki (zależy mi na bezpośrednim przymocowaniu kół, U=12V, mocy <20W/1silnik z uwagi na czas pracy)?

Dzięki za propozycje
    submariner
    Level 32  
    na 100% jak dasz 2 takie to bezposrednio na osiach mozesz zamontowac kola tylko z metalowymi piastami bo tworzywo nie zawsze wytrzymuje robocik jest bardzo zywy i mysle ze moze wazyc nawet 20kg , tylko wtedy zebatki slimaka dlugo nie wytrzymaja , lepsza moze okazac sie wiertarka z przekladnia planetarna .
  • Helpful post
    MirekCz
    Level 35  
    Polecam silniki od tanich wkrętarek.

Mają kilka zalet - niskie napięcie (2,4V, ale spokojnie możesz używać przy 6V), niska cena (takie wkrętarki z przekładnią można dostać za około 15zł), względnie niska masa (<200g silnik+przekładnia)

Użyłem ich w moim robocie opisanym w pliku http://republika.pl/mirekcz/MirekCzSumoRobot.pdf

Przy 2kg masy robot był bardzo żywy i szybki. A jeżeli użyjesz tych silników i 5-6 paluszków to masa napewno nie będzie duża. (nie powinna przekroczyć 1kg)

Jedna uwaga do konstrukcji mechanicznej, jeżeli nie zależy Tobie na małej szerokości robota, to najlepiej zamontować silniki z przekładnią i odciętym kawałkiem obudowy, który trzyma razem silnik i przekładnie, a do wyjścia przekładni na zewnątrz robota zamontować koła.

PS.Mostki, które ja używałem są badziewne i teraz bym je zbudował inaczej, głównie z powodu na wymóg wysokiego napięcia do ich sterowania, gdyby użyć p-mosfetów w górnej połówce mostka h to takiej potrzeby już by nie było i całość byłaby dużo lepsza.
    Anderian
    Level 18  
    tylko ze te silniczki od wkretarek strasznie duzy prad pobieraja do 3-4A oraz przy przelaczaniu kierunku obrotow sieja na uklad
    MirekCz
    Level 35  
    optoizolacja i po problemie.
    A jeżeli baterie będą wymiękać (jak się użyje jakiś słabych do małych obciążeń) to najlepiej uC zasilać z oddzielnej baterii 9V i myka wszystko
    Troll_u
    Level 12  
    przepraszam, że się tak podepnę do tematu ale na jakiej zasadzie działa ta cała optoizolacja, bo często się spotykam z tym terminem, ale nie wiem co to znaczy... proszę o odpowiedź

Dodano po 51 [sekundy]:

i do czego tak wogóle to służy...
    pubus
    Level 30  
    Optoizolacja to dioda świecąca (LED, IR??) i fototranzystor (zwykły lub darlington) w jendej obudowie (scalak)...
    To "połączenie" ma izolacje do kilku/kilkunastu kV...
    Jak sama nazwa wskazuje służy do galwanicznego odizolowania od siebie części układu...
    Np. kiedy są zasilane różnym napięciem lub jedna z nich generuje duże zakłócenia...
    hexx
    Level 11  
    MirekCz wrote:
    Polecam silniki od tanich wkrętarek.
    Mają kilka zalet - niskie napięcie (2,4V, ale spokojnie możesz używać przy 6V), niska cena (takie wkrętarki z przekładnią można dostać za około 15zł), względnie niska masa (<200g silnik+przekładnia)

Przy 2kg masy robot był bardzo żywy i szybki. A jeżeli użyjesz tych silników i 5-6 paluszków to masa napewno nie będzie duża. (nie powinna przekroczyć 1kg)

może podałem za mało szczegółów :/
    to ma być raczej "bestia" terenowa z 3 kółkami (znalazłem dosyć duże kółka r=5cm więc prześwit niezły wyjdzie)
    zasilanie będzie brane z 12V akumulatora żelowego (12Ah) który waży 4 kilo,
    planuję żeby chodził z 2-3 godziny,
    po odjęciu tego co planuję wykorzystać na elektronikę (jakiś AVR z PWMami, NSLU2 z linuxem na pokładzie,radio) zostaje mi do wykorzystania na napęd 10Ah czyli w dużym skrócie po 2A na 1 silnik.

Silnika od wkrętarki raczej nie wezmę z uwagi na zasilanie (chcę go karmić koszernie prosto z akumulatora) chyba że się jakaś na 12V znajdzie
    więc póki co to się będe rozglądać za tymi od wycieraczek. Jeżeli taki silnik od wycieraczek będzie miał za dużą moc to można prosto go "zdownclockować" PWMem (bo w pełnym zakresie 0-100% na pewno nie będzie chodzić)?

Dzięki za odpowiedzi
    MirekCz
    Level 35  
    Podstawowy cel optoizolacji to uchronienie wrażliwych (i drogich) układów scalonych przed zniszczeniem.
    Anderian
    Level 18  
    a silniki od duzych wkretarek ?? sa wersje od 9 do 24V a moment maja dosc konkretny :)
    mysle ze z robotem ok 6-8kg spokojnie sobie poradza a i predkosc moze byc duza