Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zbudować subwoofer??

dolar666 24 Feb 2006 12:47 2435 7
    dolar666
    Level 20  
    Na wstepie chce wszystkich zaawansowanych uzytkowników przeprosić za lamerstwo w temecie ale to bedzie pierwsza kolumna zbudowana przezemnie ze wzgledu na to ze nie wiem jak mi to wyjdzie chce wykorzystać tylko te glóśniki które mam narazie nie kupować nic nowego, jak uda mi sie zbudować ten wtedy wezne sie za cos lepszego, wiec tyle moich osobistych refleksji :). Do dyspozycjii mam dwa głosniki albo tonsila troszke stary ale w dobrym stanie mianowicie GD16/20 8Ω albo No name 20cm i nie mam o nim praktycznie zadnych danych tylko tyle ze jest jest chyab firmy SCHIEK i sa na nim dwa oznaczenia jedno 10-2038-03 a drugie D2355 jest on Wyciagniety z kolumny podłogowej wiec zwrotnica jest(jezeli sie nadeje bo nie wiem czy bede mogł ja zastosować w subwooferze)
    A teraz pytanie do was czy zbuduje z tego cos co gra lepiej niez te kolumny podłogowe ktore zamiast grać basem huczą tylko....wewntualnie moze cos na tonsilu ale nie wiem czy on sie do tego nada....
    Jaką obudowe zastosowac?? Za wszelkie odpowiedzi i nauke bede bardzi wdzieczny pozdrawiam i czekam na jakies rozwiązania. W załącznikach dołączam fotki głosników.
    piotrek7700
    Level 16  
    witam klegę
    ja mam dwa jakieś małe głośniki sony niskotonowe. średniuca jest zbliżona do średnicy zwykłej rury PCV więc jako obudowę zastosowałem rure PCV 160 chyba. głośniki dobrze do niej prezykręciłem. środek wypełniłem materiałem dźwiękoszczelnym. w moim przypadku były to szmaty stare bluzy wełna itp. głośniki są tak połączone aby ich membramy wychylały się w tą samą stronę. nawet same głośniki bez zwrotnicy dają fajniejszy efekt ni żż zwykłe. jesli weźmiesz i podkręcisz bassy a wysokie do min. w tym przypadku cewka głośnika bardszo się grzeje i przy lekkim rozhulaniu sprzętu możesz go bardzo szybko spalić. zwrotnicę wykonałem ze starego rdzenia wyciągniętego z jakiegoś ruskiego TV. oczywiście ją przewinołem. dałem ok. 160 zwoi tyle że ta cewka jest bajerka bo możesz sobie regulować szczelinę a tym samym i częstotliwości. odcina ona skutecznei wyższe składowe dźwi.ęku dzięki czemu głośniki się dużo mniej grzeją. może to nie jest super rozwiązanie ale u mie isę sprawsziło bardzo dobrze, póki co wzmak nie wybula mocy:( może bardziej doświadczeni mnie skrytykują ale jak chceszz to się pobaw tym. efekt po mimo takiej prostoty rozwiązania jest zadowalający. dużo leprzy nią firmowy sprzent kumpla za 1000pln!!! lepszy głębszy bass. pozdrawiam
  • Helpful post
    Tremolo
    Level 43  
    pierwszy GD mozne sie Ci nadać jako głośnik do głośnika centralnego.

Drugi do subwoofera, ale jako nie znasz do niego parametrów, potrzebujesz do niego:

a) policzyc parametry
    b) zastosowac się do prostyhc reguł: strojenie Bass Refleksu w przypadku głośników NO-NAME (taki temat przyklejony.
    c) zastosowanie zamknietej obudowy 20-30 litrów ewentualnie można dorabiać do niego jakiś BR na 45Hz wszyskto inne znajdziesz na forum przeglądając TYLKO tematy przyklejone!!

Po za tym jesli wyciąglęś to z kolumny podłogowej to juz masz idealne wymiary, po za tym ten głosnik jest przeznaczony do grania wyższych czestotliwości niż subwooferowe, więc bedzie się marnował w nowej obudowie (kup jakis nowy głosnik)

Po za tym Widziałes keidyś subwoofer Cięty gdzies na 4700Hz? Tyle mneij więcej mają głośniki dwudrożne nawet w zestawach 3-drożnych czestotliwosć 500 Hz w rpzypadku subwoofera to niskie CIĘCIE.

Więc bedzie to grąlo conajwyżej gorzej.

Czytać czytac i czytać, a potem wybierać z bogatej oferty sklepów z tańszych to TVM'y, STX'y, TONSILE, potem Perlessy, Boschmanny...itd.
    Powidzmy na początek ARN 226 (obojętnie który), GDN 22-120 z STX (ceny śmiesznie małe).

A reszta jest już na forum.
    dolar666
    Level 20  
    Dzieki za odp ale z tego co rozumiem Ty wsadziłeś dwa głośniki w jedno pudło a ja chce wstadzić jeden z tych glośników, jeżeli chodzi o zwrotnice to nie taka prosta sprawa poniewaz nie znam nawet impregnacji tamtego głosnika wiec chyba bede musial wykorzystać tą którą mam w tych kolumnach podłogowych:/ ale chodzi mi o jakies bardziej konktretne odp jaka obudowa jaka wielkosc itp. Aha mam jeszcze pytanie odłącznie wzmacniacza posiadam PIONEERA SA500A niestety nie wiem jaka on ma moc :/ załączam fotki
    dolar666
    Level 20  
    Aha zapomniałem dodac te kolumny podłogowe sa 4 drozne (przynajmniej są 4 głośniki i 4 wyjscia ze zwrotnicy :)) jezeli chodzi o odpowiedz Tremolo to czytałem troche tamatow i jak zestroich BR juz wiem ale nie wiem dalej jak policzyc parametry gosnika bez jakigos fachowego sprzetu :/
    Duchu22
    Level 14  
    Zrob kopie czegos z DIY. To co masz teraz nie bardzo sie nadaje.
    dolar666
    Level 20  
    Ok skoro juz dwie osoby mówią ze do niczego sie te głośniki nie nadają to tak musi być w takim razie czy ktoś może mi zaproponować jakiś ładny głośnik do obudowy BR coś w stylu tego http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=365&vItemDB=itemdb ponieważ chce aby kolumna staa w centralnym miejcu pokoju i zeby ładnie sie prezestowała a do tego potrzebny bedzie ładny głosnik :)).
    Ale bede miał jeszcze kilka pytań
    1. Już wspomniałem o moich kolumnach podłogowych kupilem je za 100zł wiec baardzo tanio ale graja wspólmiernie do ceny czyli do d**y BR to poprostu trzy wywiercone otwory bez zadnej rury, a do tego są dołączoone zaslepki ktore tam mozna wsadzic.....
    2. Ze względu na to ze nie wiem jaką ten wzmacniacz ma moc a dzisiaj przeczytalem tyle tematow ze sam juz nie wiem czy dlatego sie przesterowuje bo jest za mocny do tych podłogowek czy za słaby zastanawiam sie czy wystarczy on aby napędzić głosnik GDN-30-300-4-AP no i jeszcze kilka spraw podłączeniowych czyli jak trzeba bedzie podlączyć suba pod wzmacniacz ale to juz pozniej........
  • Helpful post
    Tremolo
    Level 43  
    Ten głosnik jest samochodowy zainwestuj lepiej w GDN 32-300 lub 27-300 lub odpwoiednie wersje 150 watowe tych uzdrojstw

Co do mocy wzmacniacza mogę Ci ją podać trojnako:

1. Podaj wartość bezpiecznika ze wzmacniacza (tego przed transformatorem.

2. Podaj wymiary rdzenia transformatora, tego wokół którego są owiniete zwoje

3> z tranzystorów D234 to albo BD234 albo 2sd234
    2sd234 + kompementarny do niego (o odwrotnej polaryzacji ) ciężko znaleźc notę, ale łatwo znaleźc notę zamiennika: BD539A/BD540 (obudowa ta sama - moc 45 Watów czyli 2x słabsze od BD 911/912 co oznacza że ten wzmacniacz ma jakieś 2x20Watów.