Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kierunkowskazy do motoroweru Romet

24 Lut 2006 20:54 2100 7
  • Poziom 11  
    Witam. mam pyatnie. przedstawie wam moją sytuacje i odpowiedzcie na moje pyatnie.
    A mianowicie zrobiłem sobie sam 4 keirunkowskazy(własnej roboty ale wyszło spoko) do motoroweru ROMET. Ale ja zamontowałem tam żarówki na 3V i 4,5V się niemoge dac przerywacza kierunokowskazów ale chce aby migały lewno-prawo. no i mam pyatnie. chce kupić piątą żarówke migającą.ale teraz niewiem czy może być to migająca dioda czy musi być migająca żarówka. prosze odpowiedzcie na moje pytanie!!. to dla mnie bardzo ważne. Z góry wielkie dziękuje
  • Poziom 11  
    Witam
    Mysle ze jesli chcesz aby Ci ktos pomogl to napisz co to ma byc za urządzenie, tak na dobrą sprawę to nie wiem o co Ci chodzi- jaśniej prosze
    Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    no bo zrobiłem sobie sam kierunkowskazy do rometa. ale w keirunkach są żarówki po 3V i 4,5V., więc niemoge dać przerywacza keirunków no bo on musi mieć na 21W. no i teraz się pytam czy jak bym podłączył jedną migająca żarówke to czy by wszystkie inne też migały? (kolega mówi ze tak) ale teraz sie pyatm czy zamiast tej migajćaej żarówki mógł bym dac diode migającą( no bo nigdzie niemoge dostać migającej żarówki). o to mi chodiz:D z gódy dziękuej za odpowiedzi
  • Poziom 35  
    "Ale ja zamontowałem tam żarówki na 3V i 4,5V się niemoge dac przerywacza kierunokowskazów ale chce aby migały lewno-prawo"
    ???

Raz piszesz, że 3V i 4,5V a potem że 21W. To w końcu V czy W. I na jakie napięcie jest ta instalacja. I jakie masz żarówki i jak podłączone.

--
    pozdrawiam
    Hefi

Aha - diody migającej dać nie można, a migających żarówek nie ma. Przerywacz musi zaś mieć obciążenie, czyli musisz dać prawdziwe żarówki 12V 21W na przód i tył. Lepiej było by sobie zbudować "autorski" przerywacz elektroniczny i w kierunki wsadzić diody (hiperjasne żółte i kilka czerwonych dla koloru).
  • Poziom 28  
    Romet ma bardzo mało wydajną prądnicę na nap. 6V. Dodatkowo obciążać ją kierunkowskazami nie jest wskazane.
  • Poziom 11  
    z malo wydajną pradnicą w Romecie sie nie zgadzam tam jest niby te 6V-20W ale w moim egzemplarzu po założeniu oryginalnych żarówek 6V wystarczyło raz rozkręcić silnik do maksymalnych obrotów i było po żarówkach. Później w tylnej lampce założyłem 3 diody, a do reflektora wstawiłem 12V-21W i świeciła i tak bardzo mocno, ale zabierała część mocy silnika więc nie było to dobre rozwiązanie no i nie było światła mijania. Problem rozwiązałem zakładając typową 6V-15/15W i włączając między oprawkę, a masę diode prostowniczą która zmniejszyła prąd i żarówka się już nie przepalała i nie obciążała wcale silnika, dla włókna światła mijania wpiąłem dodatkową diode prostowniczą dla spadku napięcia 0,7V na niej by odciążyć włókno podczas całodziennej jazdy czyli razem św. mijania o 1,4V mniej. światło STOP to była typowa 12V linijka 28 LED z diodą wpiętą w odwrotnym kierunku i świeciła bardzo mocno.

Kierunkowskazy wykonałem w następujący sposób: cztery żarówki 12V-10W sterowane przekaźnikiem przełączającym je tak by po jednej stronie migały na przemian i zasilane oczywiście diodą wlączoną odwrotnie od tej w reflektorze by działały niezależnie i nie obciążały się nawzajem.

Tym samym miałem w pełni wyposażoną instalację razem z zestawem kontrolek i obyłem się bez akumulatora pewien niedobór prądu występował tylko na wolnych obrotach i to wszystko działało z oryginalnej prądnicy.

załączam schemat mojej instalacji
  • Poziom 12  
    Ja zastosowałem żarówki 12 V 10 W Przerywacz na 12 V oryginalny samochodowy elektroniczny Żarówki migały 2 razy szybciej ale motorower Romet to nie samochód i nikt nie będzie liczył ilości włączeń na minutę ( można to skorygować pojemnością w samym przekaźniku )Układ działał kilka lat bezawaryjnie
  • Poziom 11  
    Witam,

Małe sprostowanko do tematu: Temat ten założył mój kumpel. Nie wiem z kąd miał hasło. Zorientowałem sie dopiero teraz. Proszę moderatora o usunięcie.