Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz czterozaciskowy 5A/30V

karlos79 24 Lut 2006 22:10 13814 9
  • Witam
    Teraz przyszła kolej na mnie :)
    Zmontowałem zasilacz z PE, budowa trwała strasznie długo - 2 lata.
    Trudno oszacować koszty ponieważ gro elementów pochodzi z odzysku.
    Były problemy przy uruchomieniu tego ustrojstwa, ale nie było tak strasznie.
    Tu wielkie dzięki składam kolegom Panterka i Kreslarz, naprawde pomogliscie mi :)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2310502#2310502

Zasilacz jeszcze nie jest kompletny, brakuje zacisków wyjsciowych i musze jeszcze przerobić i uruchomić układ zabezpieczenia termicznego.
    Zastosowałem dwa wentylatory (zasilane 35V) z drukarki igłowej, narazie są włączone na stałe.

Pozdrawiam
    P.S
    Przepraszam za jakość zdjęć :)

Fajne!
  • #2 26 Lut 2006 13:24
    Popak
    Moderator na urlopie...

Wszystko ładnie ale ;)

Jak robisz fotki to weź ustaw zasilacz pod lampa lub tam gdzie jest dużo światła i zrób fotki bez lampy wyjdą lepiej sobacz sobie fotkę nr.4 jak wyszedł zasilacz gdzie jest skierowana lampa błyskowa a jak wyszła szafa czy co tam masz.

Jak dla mnie to obudowa za duża ;) w środki jest pusto. :) chyba że jeszcze coś dodasz do zasilacza.

Pozdrawiam

• #3 28 Lut 2006 17:42
    Armosus
    Poziom 26  

Jak dla mnie wykonany bardzo ladnie :) A ze w srodku jak DJpopak;) napisal pusto to moim zdaniem dobrze bo przynajmniej nie ma scisku i temperatura nie bedzie duza.

wojtek79:
    "karlos odwaliłeś kawał dobrej niepotrzebnej nikomu roboty, że o radiatorze nie wspomne Razz"

Nie rozumiem? Jak cos zrobil to chyba nie niepotrzebnie?

• #4 01 Mar 2006 22:55
    karlos79
    Poziom 33  

Witam
    Potrzebny i to bardzo:)
    Kolega wojtek79 jest fachowcem od obróbki metali, radiator to jego dzieło :)
    Jak już pisałem, to zasilacz wykonałem z tego co miałem aktualnie pod reką.
    Zastosowałem taką obudowe bo miałem ja na składzie.
    Nie cierpie ścisku i ciesze się że w obudowie jest luz.
    Pozdrawiam

• #5 12 Mar 2006 22:36
    grzespower
    Poziom 13  

Witam
    Mam zamiar zbudować taki zasilacz, i chciałem sie dowiedzieć jakie problemy były przy jego uruchomieniu (może jakieś błędy na płytce lub w schemacie) ??
    Nie wiem co miał oznaczac post kolegi wojtek 79.....a co do radiatora to jest on właściwych rozmiarów, bo przy dużym prądzie i małym napięciu wyjsciowym zasilacz grzeje sie jak kaloryfer :)
    Pozdrawiam

• #6 12 Mar 2006 22:51
    karlos79
    Poziom 33  

Witam
    Problemy były w wyregulowaniu stopnia mocy, dokładniej ogranicznik prądowy.
    Nameczyłem się też przy regulacji układu pomiarowego.
    Ogólnie to nie jest taki straszny ten zasilacz, wystarczy dokładnie przeanalizować opis działania i budowy.
    Ja w swoim zasilaczu troche pozmieniałem wartości niektórych rezystorów, ale to tylko dlatego, że zastosowałem innej wartości potencjimetry i helitrimy.
    Mój radiator jest najmniejszy z możliwych, dodakowo chłodzony dwoma wentylatorami, w sumie sprełnia swoje zadanie.
    Myśle ze warto jest zrobić ten zasilacz.
    Pozdrawiam

• #7 15 Paź 2006 14:29
    slaweek_22
    Poziom 16  

Mam pytanie co do tego zasilacza. Czy da sie zwiększyć jego prąd wyjściowy do ok 10A przez dodanie równoległych tranzystorów mocy i zmianę wartości odpowiednich potencjometrów? Czy może szkoda zachodu na takie modyfikacje. Dodam zę do zasilania chce wykorzystać transformator 1x24V 10.2A

• #9 16 Paź 2006 19:40
    maizner
    Poziom 11  

Ładnie wyszedł Ci ten zasilacz, zwłaszcza panel przedni :) Też zbudowałem to ustrojstwo ale ciągłe problemy z tranzystorami mocy za bardzo mnie zniechęciły (działał fajnie, ograniczenia etc, wytrzymywał zwarcia, obciążenia żarówkami samochodowymi i niewiedzieć czemu zawsze nagle się paliły końcówki - darlingtony oczywiście problem nie tkwił w temperaturze) przebudowałem wg http://www.electronics-lab.com/projects/power/003/index.html i problemy się skończyły. Pokazywałem kiedyś w DIY.
    P.S ja też proponuje zrobić przełączane uzwojenia zasilające tranzystory mocy. na filtrze masz pewnie około 50V, sporo mocy się traci niepotrzebnie.

Pozdrawiam

• #10 16 Paź 2006 20:15
    karlos79
    Poziom 33  

Dzięki
    Panel przedni zrobił mi kolega, posiada ploter :P
    Właśnie, też mi się paliły tranzystory.
    Zawsze wtedy, gdy pobierałem małe napięcie np.5V i przypadkiem zrobiłem zwarcie...
    Wtedy prawie 50V szło w układ i katastrofa.
    Planuje przerobić ten zasilacz przełączanie uzwojenia i dodatkowo szybkie zabezpieczenie zwarciowe.
    Niestety nie prędko to zrobie , bo nie mam czasu.
    Pozdrawiam