Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Siemens PLC jako sterowanie CNC ?

andy1955 25 Feb 2006 07:51 5555 5
Computer Controls
 • #1
  andy1955
  Automation specialist
  Witam wszystkich.
  Mam problem, do którego nie wiem jak podejść (zajmuję się wyłącznie programowaniem S300 a nie miałem styczności ani z programowaniem CNC, ani też z napędami i ich sterowaniem). Dlatego proszę was o radę.
  A oto problem:
  Z komponentów Siemensa mam zbudować frezarkę 3 osiową (XYZ), która ma za zadanie sfazowanie wewnętrznych "kantów" w okrągłych otworach, które z kolei są nachylone pod pewnym kątem w stosunku do poziomu. Obrazowo mówiąc: w rurkach,które zostały przecięte skośnie, trzeba sfazować te rurki od wewnątrz (owal), a więc frezem ,o małej średnicy
  ,trzeba w osi XY frezować koło z jednoczesnym posuwem w dół (oś Z).
  W tym przypadku nie wystarczy jednym ruchem w dół sfazować te ścianki.
  Dlatego mam kilka pytań:
  1.)Jakich użyć komponentów (silnik , sterownik ,encoder ?) ażeby stosunkowo prosto można było sterować tym np. Simatic S300 albo S400?
  2.) Podejrzewam, że sam program (STEP 7)będzie skomplikowany - obliczanie odległości do otworów ( XY), obliczanie koła z uwzgędnieniem nachylenia i sterowanie osiami XYZ. Być może napisanie programu CNC jest to fraszka ale w STEP 7 ?
  3.)Być może znacie prostsze rozwiązania ?

  Za wszystkie propozycje i uwagi z góry dziękuję.

  Materiałem jest szyna aluminiowa (profil o szer.około 15cm), która zostaje skośnie obcięta w poprzek.W profilu (w zdłóż) znajdują się prowadnice - okrągłe otwory (2-4 ) o średnicy około 6mm.Szyna zostaje w maszynie mocowana pionowo. Tak, że powierzchnia cięcia jest nachylona do poziomu.
  [19-21.10.2021] Technology Days Zapisz się darmo
 • Computer Controls
 • #2
  KrzysiekG
  Level 11  
  Witam

  Wykonanie takiego sterowania przy użyciu PLC wydaje mi się bardzo trudne o ile nie niemożliwe. Trudno mi sobie wyobrazić implementację interpolacji 3D w sterowniku PLC. Nie piszesz czy to rozważanie teoretyczne, czy może problem praktyczny. Jeżeli rozwiązanie ma być zastosowane w praktyce to jaki jest obecny stan mechaniczny frezarki na której ma być realizowane powyższe zadanie - luzy, typy śrub pociągowych itp. W jaki sposób realizowane będzie mocowanie elementu, czy to jedyna rzecz którą owa maszyna będzie wykonywać, czy elementy są zawsze jednakowe, jak jest wymagana precyzja obróbki itp. Generalnie wydaje mi się, że jedynym możliwym rozwiązaniem do zastosowania w praktyce jest zabudowanie pełnego CNC do brabiarki.

  Pozdrawiam
  Krzysiek
 • Computer Controls
 • #3
  andy1955
  Automation specialist
  Nie, to nie są rozważanie teoretyczne. Maszyny takie mamy ale ze sterowaniem Mitsubishi ale po 1. moja firma chce przejść na jeden system sterowania -Siemensa (chce pozbyć się obcej firmy, która opiekuje się maszynami sterowane Mitsubishi - koszty !!) po 2. ja też nie "czuję się" dobrze w programach mitsubishi (melsec). W mitsubishi programuję tylko proste urządzenia nie wymagające głębszej wiedzy. Wykorzystuję tu analogię
  w programowaniu w STEP 7 metodą KOP (plan kontaktowy).
  Co do mocowania: mocowanie jest proste za pomocą zacisków (dźwigni) spawalniczych do poziomej szyny stalowej ,do której przytwierdzone są plastikowe profile, odpowiadające kształtem szynie aluminiowej. Tak że aluminiowa szyna pewnie "siedzi" w zamocowaniach.
  Jeżeli chodzi o zmianę typu profilu - muszę taką ewentualność przyjąć.
  Moja fima produkuje części do samochodów , a więc nie może np.5 lat produkować tego samego.
  Zmiana profilu nie jest problemem ponieważ zmieni się tylko ilość otworów, kąt nachylenia i odległości.
  Sama koncepcja pozostanie taka sama czyli sfazowanie otworu, który w płaszczyźnie X jest kołem a w płaszczyźnie Y owalem.
 • #4
  KrzysiekG
  Level 11  
  Witam

  Moja odpowiedź wymikała z nieznajomości profilu produkcji. Ja zajmuję się serwisem maszyn które w ciągu jednej zmiany muszą robć niejednokrotnie kilka różnych detali. W takim wypadku kompletne CNC jest nizastąpione. W twoim przypadku gdy produkcja tego samego elementu trwa bardzo długo stworzenie odpowiedniego oprogramowania wydaje się być celowe - choć jak napisałem - nie będzie to łatwe. Niemniej oprogramowanie PID dla trzech osi z interpolacją nie jest zadaniem prostym a każdorazowa zmiana detalu pociąga za sobą zmianę oprogramowania (w twoim przypadku małe znaczenie).
  Być może sprawę uprościłoby zastosowanie modułu interpolacji. Nie wiem czy takowy posiada Siemens ale kiedyś dysponował czymś takim Bernecker dla swoich sterowników więc może siemens też ma coś takiego. Napędy Simodrive 611 a silniki - trzeba wyliczyć obciążenia na maszynie i do nich dobrać odpowiedni silnik.
  To tyle co ja mogę powiedzieć w temacie - czymś takim jeszcze się nie zajmowałem. Bardzo chętnie usłyszałbym o efektach twoich prac więc jeżeli posuniesz się do przodu chętnie bym o tym poczytał.
  Życzę powodzenia.
  Pozdrawiam
  Krzysiek
 • #5
  andy1955
  Automation specialist
  Dzięki Krzysiek za życzenia i rady.
  Mam jeszcze trochę czasu do tego projektu (czerwiec) .Na razie programuję prasę do wyginania profili aluminiowych z pomiarem drogi w trzech punktach oraz trzech pozycji pracy. to nie jest takie trudne ale muszę oczywiście od razu założyć zmianę typu profilu (szyny) a co za tym idzie szybką zmianę parametrów (receptur). Za tydzień znowu inna maszyna itd.
  Co do tego nowego projektu to przyjrzę się dokładnie tym maszynom ,które posiadamy.Być może wpadnie mi jakiś pomysł.
 • #6
  zembol
  Level 24  
  jest gotowe rozwiazanie siemensa do cnc Sinumerik, albo np cos opartego na produktach schleicher-electronic np sterownik cnc z plc do kupy xcx 500 do tego napedy na simodrive albo indramat