Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tda 7294. Czy wystrzelenie kondensatora mogło uszkodzić układ?

25 Lut 2006 10:11 1724 15
  • Poziom 10  
    Mam takie pytanko. Czy w przypadku kiedy kodensaor wystrzelił(połączony nieprawidłowo)to czy mogło to spowodować uszkodzenie układu?
  • Poziom 39  
    Który kondensator?
    Wrzuć schemat, opisz dokładniej co się stało że wystrzelił (kondensatory same z siebie nie wystrzeliwują - najczęściej dzieje się tak po przekroczeniu dopuszczalnego napięcia zasilania lub odwrócenia polaryzacji) i napisz który kondensator.
  • Poziom 18  
    Te TDA7294 są dosc awaryjne zależy od parti . Lepszy jest lm3886.
  • Poziom 18  
    Układ nie powinien się uszkodzić, choć TDA są dość kłopotliwe, więc nie jest to wykluczone. Proponuję wylutować kondensator, wymyć np. denaturatem płytkę, żeby elektrolit nic nie zwierał i wlutować nowy. Po tych czynnościach można sprawdzić czy układ działa. Tak będzie chyba najłatwiej.
    Mycie jest obowiązkowe!
    Pozdrawiam,
    tokarz
  • Poziom 20  
    Byc moze kolega masel80 dał ten kondensator na zbyt niskie napięcie, albo pomylił kolejnośc w poscie, bo moglo byc tez tak, ze to pierwsze scalak poszedł, a pozniej dopiero kondensator. Podaj okolicznosci w jakich to sie stalo oraz oczywiscie ktory to byl capacitor.
  • Poziom 18  
    Cytat:
    Podaj okolicznosci w jakich to sie stalo oraz oczywiscie ktory to byl capacitor.

Kolega napisał, że źle podłączył.
    Pozdrawiam,
    tokarz
  • Poziom 10  
    Tak żle podłączyłem i dlatego eksplodował( aż żona sie wystraszyła :)) ale drugi układ jest też zmontowany (dwie końcówki monofoniczne) i tam gra ale bardzo cicho i dźwięk jest bardzo zniekształcony(takie pierdzenie w rytm muzyki).Na płytce, tam gdzie eksplodował kondensator sprawdziłem wszystkie lutowania i są OK. Nie wiem czy kupowć kolejne układy. Zastanawia mnie jeszcze układ MUTE, bo w moim układzie nie ma zworek(avt290) a z tego co wiem to w innych są i mają być rozłączone.

Ten układ, który koleka pokazałjest inną aplikacją. Może wyjściem jest zastosować inną aplikacje np. NE013 czy jakiś inny AVT?
  • Poziom 20  
    No dobra, ale ciekawe kiedy napiszesz który to był kondensator. Bo jak na razie, to dalej jest to zagadka w stylu "Z archiwum X"
  • Poziom 10  
    sorry racja chodzi o c3, a układy które pokazaliście wiele nie wniosą bo to jest płytka do kitu avt 290(załącznik) chociaż jak wspomniałem nie wiem co z MUTE czy ma być połączone czy nie?
  • Poziom 30  
    C3 jest w zasilaniu, wymień go i zobacz czy działa.
    Z mute nie ma co kombinować, żadnych zowrek nie ma i nic nie ma być rozłączone, lutujesz (R4,C8 i R9,C17) i działa.
  • Poziom 10  
    Wymienione i nie działa, no cóż chyba układ poszedł się ... Szkoda żeni nie mam aparatu to bym strzelił fotki. A powiedzcie jeszcze czy można jakoś sprawdzić scalak, np. rezytancja między nużkami.
  • Poziom 20  
    Mozna porownac ewentualnie z drugim takim samym, ale nie koniecznie da to zamierzony efekt. Niedawno sprawdzalem w ten sposob TDA 1562(porownywalem rezystancje z drugim scalakiem) i udalo sie wyodrebnic te uszkodzone (wiedzialem ze 2 takie są z posród siedmiu ktore mialem, ale nie wiedzialem ktore). Sprobuj...
  • Poziom 32  
    Jeżeli kondensator wystrzelił (nastąpiło zwarcie) to owszem, układ mógł się uszkodzić. A nie masz tam gdzieś pofajczonych ścieżek przypadkiem? Pozdro