Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie przed wzrostem napięcia +B w TV

kapka 25 Lut 2006 17:49 1724 14
  • #1 25 Lut 2006 17:49
    kapka
    Poziom 9  

Witam.
    Czy można na napięcie +B z przetwornicy wstawić jeżeli nie ma fabrycznie jakąś standardową diodę zenera zabezpieczającą?
    Np dla kineskopu 21" diodę napięcie 130V lub 150V? W razie czegoś dioda pójdzie na zwarcie i oszczędzi resztę TV.
    Tylko pozstaje sprawa jekiej mocy onna powinna być, czy malutka na ok 500mW, 1W czy ew coś na ok 3W.
    A może jednak lepiej dać transila jednokierunkowego?
    Teoretycznie transil jest lepszy...no ale i za to dużo droższy od diody zenera (w sumie ta cena w razie uszkodzenia się rekompensuje).

No ale dalej mam dylemat.
    Jak Wy postępujecie (zener czy tansil... pytanie jak to się sprawuje w praktyce, a nie jak powinno być)?
    Oraz czy do każdego zasilacza impulsowego nie posiadającego takiego zabezpieczenia można tą prostą metodę stosować?

Proszę o wypowidzi na ten temat.
    Pozdrawiam

0 14
  • #2 25 Lut 2006 19:53
    Wojtek 24 lata
    Poziom 25  

Witam. Miałem kiedyś w naprawie telewizor w którym padła dioda zenera od stabilizacji napięcia 12volt które pobierane było z trafopowielacza, przez diode, rezystor itp. Dioda jak wysiadła to zrobiła zwarcie. Ucierpiało tam wtedy wiele elementów :D
    Może zwykły(e) bezpiecznik(i) bezzwłoczny(e)? No a co z tv się stanie jak mu tak nagle zabraknie systemowego B+? Chyba najmniejsze ryzyko jak bezpiecznik dasz zaraz na wyjściu z zasilacza, a nie tam gdzie poprzez transoptor nadal będzie regulował przetwornicę, a zabraknie tego napięcia w zespole końcowego odchylania poziomego, czyli na tranzystorze linii.
    A drogi to telewizor?, czy tylko rozważasz teoretycznie pewną modyfikację do układów w tv?
    W żadnym wypadku nic nie rób, dopóki ktoś jeszcze nie wypowie się do tego co napisałem.
    Pozdrawiam.

0
  • #3 25 Lut 2006 20:01
    rtvszajda
    Poziom 27  

Witam.
    Możesz zamontować w gałęzi +B diodę zenera na odpowiedino większe napięcie od systemowego. Popularne są R2KN- 140V/1A, R2KY-160V/1A, itd. Można zastosować również odpowiednio dobrany transil- z definicji element szybki i do zabezpieczeń przeznaczony.

0
  • #4 27 Lut 2006 18:02
    Wojtek 24 lata
    Poziom 25  

Witam. Przyznam się, że zdziwiła mnie nieco odpowiedź kolegi "rtvszajda". Jeśli mówimy konkretnie o tv 21 cali to w żadnym wypadku nie polecam diodę R2KY-160V/1A bo napięcie systemowe B+ ma wartość +130V nie powinno dochodzć do 140V. Naprawiając telewizor 28 cali marki philips (2 latek) zmierzyłem w nim napięcie +148V na kolektorze. Telewizor od ponad dwóch lat działa bez zarzutu. Z tego co wynikało z rozmowy ze mną i mojego kolegi radiotechnika, maksymalna tolerancja dla tych napięć to +/- 10V.
    Dioda zenera jeśli się sypnie zrobi zwarcie. Ja przynajmniej nie zabezpieczał bym swojego telewizora podzespołem którego reakcja na wzrost napięcia miałaby być wprowadzeniem dodatkowego zwarcia do układów. Gdybym to ja chciał sie pobawić w dobry, tani układ, który rozłącza tv przy wzroście jakiegoś napięcia a nie wprowadza zwarcie w dowolnej gałęzi, to zrobiłbym komparator różnicowy na dwóch tranzystorkach. W przypadku wzrostu napięcia otrzymałbym impuls przełączający przekaźnik, którego zadaniem byłoby odcinanie prądu od przetwornicy. Pozdrawiam.

0
  • #5 27 Lut 2006 18:35
    kriss51
    VIP Zasłużony dla elektroda

nie wiem jak wy panowie,ale ja juz widzialem oryginalne rozwiazanie z zenerka na B+.oczywiscie przed nia byl bezpiecznik.czesto elektrolity sie wysuszaja w przetwornicy i napiecie leci ponad norme.wtedy zenerka wraz z bezpiecznikiem robi swoje.pozdro

0
  • #6 27 Lut 2006 22:07
    Wojtek 24 lata
    Poziom 25  

Witam. Zgadzam się z kolegą "kriss51". Zenera między B+ a masą. Przy przekroczeniu napięcia stabilizacji wywala ją do "zwarcia". I to wystarczy z kolei na przepalenie bezpiecznika bezzwłocznego lub klasycznego topika wstawionego szeregowo w gałęzi B+ zaraz za diodą i kondensatorem filtrującym. Tańsze rozwiązanie niż komparator różnicowy. Zmywam się. :D

0
  • #7 28 Lut 2006 00:02
    BHenryk
    Poziom 22  

Witam zgadzam się z kolegami codo diody , ale bezpiecznik ? po uszkodzeniu diody nastąpi przepalenie bezpiecznika przetwornica wystartuje bez ociązenia +B i uwali resztę co pozostało dobre oszczędzajac hota , czy to się opłaca cena BU -2,50 pozdrawiam

0
  • #8 28 Lut 2006 03:11
    mirko66b
    Poziom 29  

Witam ! Popieram poprzednika,czyli dioda-tak,bezpiecznik-nie. Ewentualne zwarcie w gałęzi +B zablokuje przetwornicę i tyle(nic się nie stanie). Takie rozwiązanie stosuje się m.in w TV Sony. Pozdrawiam.

0
  • #9 28 Lut 2006 07:21
    bonanza
    Spec od Falowników

Wojtek 24 lata napisał:
    Witam. Miałem kiedyś w naprawie telewizor w którym padła dioda zenera od stabilizacji napięcia 12volt które pobierane było z trafopowielacza, przez diode, rezystor itp. Dioda jak wysiadła to zrobiła zwarcie. Ucierpiało tam wtedy wiele elementów :D

Kolejność z pewnością była inna: wzrost B+, oglądanie dopóki "zoom" wynosił 2:1:D, wszystko przeciążone, wreszcie wyleciało 12V (przegrzana zenerka - zwarcie) i w końcu przepalił się jej rezystor szeregowy. Wtedy użytkownik decyduje się na naprawę.

0
  • #10 28 Lut 2006 19:11
    Wojtek 24 lata
    Poziom 25  

Witam. Cóż za zamieszanie na tym forum. Kolego "bonanza", nie pisz takich głupot, jeśli nie znasz rzeczywistego stanu, objawów, z jakimi trafił do mnie do naprawy ten telewizor. Trafił do mnie z opisem włącza się, brak obrazu, dźwięku i śmierdzi. Po otworzeniu go, okazało się, że na kolektorze tranzystora było +190V, lampa kineskopowa rozjaśniała się szybko, smród był ze spalonego rezystora, bo uszkodziła go dioda zenera "w zwarciu".
    Poleciała elka w pierwotnej i zawyżyła napięcia. A nie, że ktoś go ogladał do oporu. To nie mój tv, tylko sąsiadki. Akurat ona szybko do mnie dzwoni jak coś tylko jest nie tak. Zresztą sama powie, że twój opis jest zmyślony.
    Nie zgadzam się również z kolegą "mirko66b" i zdaniem: "Ewentualne zwarcie w gałęzi +B zablokuje przetwornicę i tyle(nic się nie stanie). Takie rozwiązanie stosuje się m.in w TV Sony. Pozdrawiam."
    Sony być może robi super przetwornice do swoich tv, bo to japońska firma i drogie telewizory, ale tak się akurat składa, że ja tydzień temu robiłem "Telestara 28cali Dwa Croma". Przetwornica próbkowała bo było zwarcie w gałęzi B+. Powód? Strzeliły dwa kondensatory 222/2kV, czyli 2,2nF/2000Volt, w obwodzie kolektora hota. Opór między B+ a masą wynosił 168Ohm. Po ok. 20 sekundach przetwornica zaczeła śmierdzieć. I to jest dowód, że zener sam, a zener z bezpiecznikiem to kwestia rozwiązania układowego samej przetwornicy, a nie złota reguła, że tylko sama dioda zenera wystarczy a bezpiecznik nigdy. Jedna przetwornica w zwarciu na B+ się zablokuje, a inna nie. Mając zaniżone napięcie będzie chciała jeszcze bardziej otwierać złącze tranzystora poprzez samoregulację na optozłączu, aż w końcu zasili złącze B-E takim napięciem, że tranzystor sam przepuści przez siebie prąd, który go uszkodzi. Nie każdego stac na sony itp.
    Natomiast nie mam pewności co do racji kolegi "BHenryk". Po pierwsze przetwornica zawsze pracuje. Na stand-by jest prawie jałowa, ale na wyjściu ma mieć tyle, co w czasie pracy, bo poprzez optozłącze ma przez wzgląd na dopuszczalne obciążenie zawsze się samoregulować i zawsze trzymać się swoich napięć. Więc na stand-by czy nie, ma np. zawsze +130V. Napięcia nie może zabraknąć na optozłączu i elementach pośredniczących, ale nagły brak obciążenia w B+ jest dla obciążonej przetwornicy jak powrót do stand-by a nie powodem, impulsem dla jej uszkodzenia. Teraz procesory tv poprzez brak impulsów powrotnych z trafa również wywalą tv tylko do stand-by. Przetwornice mierzy się prawidłowo tylko "bez i z" obciążeniem. zawsze B+ musi byc takie samo.
    Pozdrawiam.

Dodano po 3 [minuty]:

Acha. Tak na marginesie. Dioda zenera zrobiła zwarcie w torze 12V zasilającego głowicę, pośrednią i dekoder. Więc nie ma mowy o oglądaniu tv w "zoomie" 2:1 Pozdro

0
  • #11 28 Lut 2006 20:16
    kriss51
    VIP Zasłużony dla elektroda

wpelni zgadzam sie z kolega wojtek 24 lata.widocznie nasi przedmowcy za malo telewizorow naprawili,a czasem nawet wynika ze nie otwierali.pozdro

0
  • #12 28 Lut 2006 21:45
    bonanza
    Spec od Falowników

Wojtek 24 lata napisał:
    Witam. Cóż za zamieszanie na tym forum. Kolego "bonanza", nie pisz takich głupot, jeśli nie znasz rzeczywistego stanu, objawów, z jakimi trafił do mnie do naprawy ten telewizor... Dioda zenera zrobiła zwarcie w torze 12V zasilającego głowicę, pośrednią i dekoder. Więc nie ma mowy o oglądaniu tv w "zoomie" 2:1 pozdrawiam

Drogi młodzianie! Ty naprawiłeś swój pierwszy telewizor, a ja takich przypadków miałem nie jeden i nie dziesięć, więc dobrze rozumiem mechanizm tego uszkodzenia. Jak sądzisz, czy elektrolit w zasilaczu wysiadł w sekundzie i B+ w sekundzie poleciało na 190V? Zastanów się, zanim odpowiesz. Ten proces trwał bardzo długo i dlatego był dla twojej sąsiadki (proszę pozdrowić) niezauważalny, jedynym objawem wzrostu napięć jest lekki "zoom", taki, że z napisu "TVP1" w górnym rogu widać tylko "TV", reszta jest za maskownicą. Oglądanie kończy się, gdy poleci zenerka 12V, bo ona w warunkach normalnej pracy (tzn. B+=125V) zasilana jest przez rezystor z napięcia 14V, natomiast po wzroście B+ i pozostałych napięć o 50% zasilana jest z circa około 22V, czyli kilkakrotnie większym prądem, który i tak wytrzymuje dość długo, na pewno zauważyłeś zwęglenia płyty w jej okolicy.
    I zastanów się, chłopcze, czy sam mądrze piszesz, zanim zarzucisz pisanie głupot innym.

Bonanza

0
  • #13 28 Lut 2006 22:38
    BHenryk
    Poziom 22  

Witam przetwornica TV nie jest wstepnie obciązona jak np komputerowa i napiecie tylko jedno bedzie takie same w stby jak podczas pracy to ze sprzeżenia zwrotnego gdzie jest podłaczony transoptor reszta będzie zanizona w komputerowych jest tak samo pomimo obciążeń wstępnych tylko 5Vi 3,3V sa stałe natomiast juz +12V na luzie bedzie od 10-11V a przy obciazeniu płyta 12,2-6 V , w tV przy zwarciu diody zenera nastapi próbkowanie przetwornicy i przy przekroczeniu prądu na kluczu powinna się wyłączyc jezeli podczas próbkowania zastosowany bezpiecznik sie przepali nastąpi gwałtowny wzrost napiecia we wszystkich gałeziach najbardziej +B i mniej obciazonych elki wystrzela postr wtórnej , a i po stronie pierwotnej tez moga wystapic uszkodzenia . Do dnia dzisiejszego sprawa przetwornic jest otwarta. tysiac razy zachowa sie prawidłowo , a znienacka walnie bez przyczyny. TV w przeciwieństwie do innych urzadzeń zasilanych przetwornicami charakteryzuje sie największa dynamika mocy co stanowi największy problem odnosnie wytrzymałosci poszczególnych gałezi i kompromisu w rozwiazaniach zasilaczy TV , w jadnych przypadkach wydaje sie nam ze zastosowanie drozszych rozwiazań jest lepsze w innych przypadkach inne rozwiązania zdają sie byc lepsze zalezy tylko od ceny elementów które chcemy chronic idealnych rozwiazań niema...Pozdrawiam

0
  • #14 28 Lut 2006 23:36
    Jaś Kula
    Poziom 32  

Witam.
    Tytułem uporządkowania :
    Myślę że nie możemy prowadzić owocnej dyskusji w tym momencie jeżeli nie podamy konkretnie modeli odbiorników w których spotkaliśmy opisywane wyżej zjawiska. Jedne odbiorniki mają zabezpieczenie gałęzi +B przed wzrostem tego napięcia , inne nie . Możemy w tym momencie zastanawiać się czy wynika to ze względów konstrukcyjnych , zastosowanych rozwiązań układowych , ekonomicznych czy też widzimisię konstruktora. Nie spotkałem się aby napięcie +B zabezpieczano samymi tylko diodami Zenera (stabilistorami) , ta druga nazwa dokładnie informuje że diody te służą do stabilizacji napięcia. Natomiast przytoczone wyżej diody R2K , R2KN , R2M są diodami lawinowymi i właśnie ich rolą jest lawinowe (nagłe , szybkie) uszkodzenie się (w tym wypadku zwarcie) w momencie przekroczenia odpowiedniego dla danego typu zastosowanej diody napięcia +B. Myślę że teraz należało by odpowiedzieć dlaczego w jednych odbiornikach napięcie +B jest zabezpieczone taką diodą , a w innych nie ?
    Pozdrawiam.

0
  • #15 02 Mar 2006 00:29
    mirko66b
    Poziom 29  

Witam ! Od lat nie naprawiam TV. Jestem z Wami ze wzgledow semtymentalnych. Odpowiedz mi w jakim TV zwarcie w +B zdemolowało TV ? Pozdro.

0