Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PW3015 Jaka jest górna (bezpieczna) granica kond. filtr.

26 Lut 2006 20:17 933 5
  • Poziom 15  
    Witam chciałbym wymienić kondensator filtrujący w pw3015 z 2 x 4700 uF
    na coś mocniejszego tylko nie wiem na co żeby się nie popaliło i zmieściło w i tak przyciasną obudowę.Z góry dzięks za odpowiedzi:D
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Nie wiem jaka jest bezpieczna wartosc tego kondesatora ale na pewno jest ona ograniczona maxymalnym prądem jego ładowania po włączeniu wzmacniacza (im większa pojemność tym większy prąd) i po przekroczeniu wartości granicznej mogą ulec zniszczeniu diody w prostowniku o ile pamietam BYP401-100 łączone po dwie równolegle a nawet transformator (teoretycznie). Uważam że w przypadku PW3015 2x4700uF lub 2X6800uF jest zupełnie wystarczające.
  • Poziom 15  
    Dzieli bardo to mi w wielkim stopniu pomogło.
    A co przydałoby się jeszce wymienic w tym wzmacniaczu żeby go lekko odświerzyć bo ma przeszło siedemnaście lat ale chcę wymienić kilka rzeczy na mocniejsze ale nie chce nic spalić. Prosze o rade!
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Ja w tym sprzęcie poza kondensatorami filtrującymi w zasilaczu 2x4700uF wymieniłem kable zasilające z wtórnej strony trafa na grubsze, przewody głośnikowe prowadzące do gniazd na grubsze, tranzystory mocy na pary 2N6488/2n6491 (moim zdaniem dużo lepsze od przereklamowanych bd911/912 mimo że o mniejszym prądzie kolektora) oraz kondensatory elektrolityczne - nie kosztowało mnie to wiele, ponieważ posiadam niewykorzystane dotąd podzespoły i nie musiałem praktycznie nic kupować. Pokusiłem się także o podwyższenie napięcia zasilającego przedwzmacniacz oraz zmianę układową w końcówce mocy wg Radioelektronika z początków lat'90 - numeru nie pamiętam i już nie posiadam. Potem tę przerobioną końcówke zmodyfikowałem zwiekszając wartość kondesatora ujemnego sprzężenia do 4,7uF co dało głębszy bas bo wysokie były i są przyzwoite. Jeżeli ktoś chce to może wymienić tranzystory w przedwzmacniaczu na niskoszumowe np.BC550C. Ogólnie wartość elementów użytych do przeróbki była znacząca w porównaniu do wartości tego wzmacniacza ale jak już napisałem miałem je w domu i tylko bezużytecznie leżały. Mocy wyjściowej nie podnosiłem bo z tym trafem i chłodzeniem nic się nie zwojuje a moc PW3015 do kompa lub zastosowań kameralnych jest wystarczająca. I jeszcze jedno - załączyłem mu kontur na stałe mostkując ścieżki a przełącznik wykorzystałem do wyłącznia układu regulacji barwy tonu - wyraźnie zmniejszyło to szumy i poprawiło na moje ucho równomierność charakterystyki przenoszenia wzmacniacza. Pozdrawiam.
  • Poziom 24  
    żeby zwięszyć mu moc to ja bym wymienił trafo na jakieś 90-120W z napięciem zasilania 2x28-30V zmiennego do zasilania końcówki mocy.,wywalił diody i wstawił mostek 10A.następnie kondensatory filtrujące po 10000µF na jedną gałąż zasilania.potem tranzystory końcowe na bd911,912,sterujace na bd139,140.do tego trzebaby dorzucić wiatraki od spodu obudowy wiejace do góry w celu chłodzenia radiatora.żeby go odmłodzić najważniejszą rzeczą która powinieneś zrobić to wymienić wszystkie elektrolity w całym wzmaku,przeczyścić potencjometry i przełączniki lub ewentualnie wymienić uszkodzone.
  • Poziom 15  
    A czy wiesz jakie wogóle ma wymiary ten wzmak takie trawo się tam nie zmieści obudowa ma 5,5 cm wysokości...Ale mimo wszystko dzięki z propozycje wymiany innych podzespołów...