Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PW3015 Jaka jest górna (bezpieczna) granica kond. filtr.

Jarek91 26 Lut 2006 20:17 840 5
  • #1 26 Lut 2006 20:17
    Jarek91
    Poziom 15  

Witam chciałbym wymienić kondensator filtrujący w pw3015 z 2 x 4700 uF
    na coś mocniejszego tylko nie wiem na co żeby się nie popaliło i zmieściło w i tak przyciasną obudowę.Z góry dzięks za odpowiedzi:D

0 5
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 26 Lut 2006 20:31
    ml
    Poziom 25  

Nie wiem jaka jest bezpieczna wartosc tego kondesatora ale na pewno jest ona ograniczona maxymalnym prądem jego ładowania po włączeniu wzmacniacza (im większa pojemność tym większy prąd) i po przekroczeniu wartości granicznej mogą ulec zniszczeniu diody w prostowniku o ile pamietam BYP401-100 łączone po dwie równolegle a nawet transformator (teoretycznie). Uważam że w przypadku PW3015 2x4700uF lub 2X6800uF jest zupełnie wystarczające.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 28 Lut 2006 14:49
    Jarek91
    Poziom 15  

Dzieli bardo to mi w wielkim stopniu pomogło.
    A co przydałoby się jeszce wymienic w tym wzmacniaczu żeby go lekko odświerzyć bo ma przeszło siedemnaście lat ale chcę wymienić kilka rzeczy na mocniejsze ale nie chce nic spalić. Prosze o rade!

0
  • Pomocny post
    #4 28 Lut 2006 22:54
    ml
    Poziom 25  

Ja w tym sprzęcie poza kondensatorami filtrującymi w zasilaczu 2x4700uF wymieniłem kable zasilające z wtórnej strony trafa na grubsze, przewody głośnikowe prowadzące do gniazd na grubsze, tranzystory mocy na pary 2N6488/2n6491 (moim zdaniem dużo lepsze od przereklamowanych bd911/912 mimo że o mniejszym prądzie kolektora) oraz kondensatory elektrolityczne - nie kosztowało mnie to wiele, ponieważ posiadam niewykorzystane dotąd podzespoły i nie musiałem praktycznie nic kupować. Pokusiłem się także o podwyższenie napięcia zasilającego przedwzmacniacz oraz zmianę układową w końcówce mocy wg Radioelektronika z początków lat'90 - numeru nie pamiętam i już nie posiadam. Potem tę przerobioną końcówke zmodyfikowałem zwiekszając wartość kondesatora ujemnego sprzężenia do 4,7uF co dało głębszy bas bo wysokie były i są przyzwoite. Jeżeli ktoś chce to może wymienić tranzystory w przedwzmacniaczu na niskoszumowe np.BC550C. Ogólnie wartość elementów użytych do przeróbki była znacząca w porównaniu do wartości tego wzmacniacza ale jak już napisałem miałem je w domu i tylko bezużytecznie leżały. Mocy wyjściowej nie podnosiłem bo z tym trafem i chłodzeniem nic się nie zwojuje a moc PW3015 do kompa lub zastosowań kameralnych jest wystarczająca. I jeszcze jedno - załączyłem mu kontur na stałe mostkując ścieżki a przełącznik wykorzystałem do wyłącznia układu regulacji barwy tonu - wyraźnie zmniejszyło to szumy i poprawiło na moje ucho równomierność charakterystyki przenoszenia wzmacniacza. Pozdrawiam.

0
  • #5 01 Mar 2006 14:50
    timon125
    Poziom 24  

żeby zwięszyć mu moc to ja bym wymienił trafo na jakieś 90-120W z napięciem zasilania 2x28-30V zmiennego do zasilania końcówki mocy.,wywalił diody i wstawił mostek 10A.następnie kondensatory filtrujące po 10000µF na jedną gałąż zasilania.potem tranzystory końcowe na bd911,912,sterujace na bd139,140.do tego trzebaby dorzucić wiatraki od spodu obudowy wiejace do góry w celu chłodzenia radiatora.żeby go odmłodzić najważniejszą rzeczą która powinieneś zrobić to wymienić wszystkie elektrolity w całym wzmaku,przeczyścić potencjometry i przełączniki lub ewentualnie wymienić uszkodzone.

0
  • #6 02 Mar 2006 14:02
    Jarek91
    Poziom 15  

A czy wiesz jakie wogóle ma wymiary ten wzmak takie trawo się tam nie zmieści obudowa ma 5,5 cm wysokości...Ale mimo wszystko dzięki z propozycje wymiany innych podzespołów...

0