Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czym zalać transformator?

XnIcRaM 27 Lut 2006 00:38 4844 9
  • #1 27 Lut 2006 00:38
    XnIcRaM
    Poziom 17  

Chciałbym zalać czymś transformator (a nawet kilkanaście szt.) tylko nie mogę znaleźć nic w jakiejś normalnej cenie. Chodzi mi o całkowite zalanie tak aby otrzymać reguralną kostkę z której będą wystawały przewody. Czy możecie coś polecić?

0 9
  • #2 27 Lut 2006 02:35
    pukury
    Poziom 35  

witam !! jedyne ( wg.mnie) co spełni Twoje oczekiwania to żywica epoksydowa. ( epidian xxx ) . cena nie jest powalająca , da się wytrzymać. jak będziesz zainteresowany to mogę się dowiedzieć . pozdrawiam !!

0
  • #4 27 Lut 2006 13:46
    forestx
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zalewałem płytki (całe układy) polimalem (też z Sarzyny). Trzeba pamiętać o tym że żywice "za dobrze" nie przenoszą ciepła więc trafo będzie się bardziej grzało.

0
  • #5 27 Lut 2006 15:36
    pukury
    Poziom 35  

witam !! myślę że epidian jest lepszy - ma mniejszy skurcz. żywica z całą pewnoścvią lepiej przewodzi ciepło niż powietrze- między innymi dlatego zalewa się cewki/trafa/itp . ceny - epidian5 - 34.60/1kg , utwardzacz PAC - 35.76/0.8kg ( dziś kupowałem ) pozdrawiam !! ps - oczywiście trafa najlepiej jest zalewać metodą próżniową !

0
  • #6 27 Lut 2006 17:11
    karol3
    Poziom 25  

Witam .
    Do impregnacji transformatorów oprócz żywic E-5 i E-10 polecam elektroizolacyjny lakier dwu składnikowy PK-155 . Ze względu na konsystencje dobrze zdaje egzamin również przy impregnacji transformatorów mniejszej mocy . Jego minusem jest konieczność utwardzania termicznego , ale osiągnięty efekt elektroizolacyjny oraz estetyczny w pełni to rekompensuje . Niezłe rezulataty przynosi impregnacja żywicami poliestrowymi .
    Pozdrawiam .

0
  • #7 27 Lut 2006 21:45
    XnIcRaM
    Poziom 17  

pukury napisał:
    witam !! myślę że epidian jest lepszy - ma mniejszy skurcz. żywica z całą pewnoścvią lepiej przewodzi ciepło niż powietrze- między innymi dlatego zalewa się cewki/trafa/itp . ceny - epidian5 - 34.60/1kg , utwardzacz PAC - 35.76/0.8kg ( dziś kupowałem ) pozdrawiam !! ps - oczywiście trafa najlepiej jest zalewać metodą próżniową !

A zalewają gdzieś usługowo lub ewentualnie czy da się samemu coś wykombinować do próżniowego zalewania transformatorów?

0
  • #8 27 Lut 2006 23:07
    karol3
    Poziom 25  

Usługowo to raczej moim zdaniem nigdzie "niezalewają " . Ale jeżeli kol. wyprodukował transformatory we własnym zakresie , to warto je zaimpregnować również we własnym zakresie . I jeśli to ma być towar do własnego użytku lub do dalszego obiegu warto się naprawdę wysilić , tymbardziej że impregnacja w sumie nie jest zbyt uciążliwa . transformatora nie potrzeba impregnować próżniowo . Oczywiście przy zastosowaniu odpowiednich impregnatów.
    Pozdrawiam .

0
  • #9 27 Lut 2006 23:32
    pukury
    Poziom 35  

witam !! tylko z tego co rozumiem Kol. pragnie (oprocz zaimpregnowania ) zalac trafo w " kostkę " , więc pasowło by najpierw zaimpregnować a następnie zrobić z niego kostkę . co do impregnacji to pewnie że można potrzymać w lakierze lub polać ale próżnia zapewnia najpełniejsze zalanie. próbowałem tak i siak -po przecięciu trafa okazało się że próżnia była najskuteczniejsza . ale jak kto sobie życzy . pozdrawiam !!

0
  • #10 27 Lut 2006 23:53
    XnIcRaM
    Poziom 17  

Transformatorów nie robiłem sam i w zasadzie to są zaimpregnowane, tak naprawdę to nie są transformatory tylko dławiki na rdzeniu E chcę je zalac z kilku powodów:
    - brzęczą (raczej uzwojenie ponieważ same rdzenie naprawdę solidnie poskręcałem)
    - będą zamontowane w urządzeniu ktore będzie często transportowane oraz może być używane w trudnych warunkach atmosferycznych
    Myślę że zalanie ich czymś odpowiednim rozwiąże moje problemy.

0