Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

duron i jego temperatura, chłodzenie

dagzer 27 Lut 2006 21:54 1473 29
  • #1 27 Lut 2006 21:54
    dagzer
    Poziom 12  

witam
    mam dwa pytanka, a mianowicie, czy temperatura 55stopni dla durona 1400 to nie za dużo,
    a drugie pytanko brzmi, co należy zrobic, aby wentylator na procku działał na pełnych obrotach?

0 29
  • #2 27 Lut 2006 22:00
    mrrudzin
    Poziom 39  

A jaką masz płytę / jaki cooler?

55* pod obciążeniem czy w stanie idle (jałowo)?

0
  • #3 27 Lut 2006 22:08
    dagzer
    Poziom 12  

płyta ecs, coller mint radiator 80x80 z rdzeniem miedzianym, temperatura w stanie jałowym

0
  • #4 27 Lut 2006 22:58
    mrrudzin
    Poziom 39  

W stanie jałowym to dużo.
    Czy płyta ma jakiś układ sterowania prędkością (ewentualnie cooler jakiś regulator czy termistor?)

Próbowałeś przeczyścić troche wentylator? Czasami pozbycie się nadmiaru zalegającego kurzu daje rewelacyjne efekty.

0
  • #5 28 Lut 2006 06:54
    dagzer
    Poziom 12  

wntylator jest czysty, co zrobić żeby wentylator pracował na maksymalnych obrotach?

0
  • #6 28 Lut 2006 09:24
    Gżehó
    Poziom 21  

A na jakicyh obrotach pracuje teraz??

Kto zakladal chlodzenie??
    Nie ma prawa byc naciaprane zbyt wiele pasty, ma jej byc jak najmniej...
    Musisz tez wziac pod uwage uszkodzenia czujnikow termicznych, skoro ma 55 stopni to radiator musi byc goracy, dotknij palcem, jak bedzie parzylo to ma taka temp...

0
  • #7 28 Lut 2006 09:53
    scorpio5
    Poziom 13  

jeżeli dobrze kojarzę, to ten wiatrak powinien spokojnie wystarczyć do Twojego procesora
    sprawdź pastę na procesorze
    zaktualizuj BIOS
    sprawdź czy w obudowie jest jako taki obieg powietrza (czy np. kłęby kabli i taśm nie blokują przepływu)
    jeżeli to nie pomoże, to procesor może być uszkodzony
    możesz dołożyć dodatkowy wentylator wydmuchujący powietrze z tyłu obudowy - jest to w stanie obniżyć temperaturę procesora o 4-5 stopni

0
  • #8 28 Lut 2006 09:58
    mrrudzin
    Poziom 39  

daj jakiegoś linka gdzie jest Twój cooler (allegro czy cokolwiek) i napisz jak sterowana jest prędkość wentylatora (z tego co piszesz wynika że jest - ale nie do końca wiadomo jak).

Sam zakładałeś cooler?
    Jak z tą pastą (jaka została użyta, czy nie "napaćkałeś" jak pisze kolega)?

0
  • #9 28 Lut 2006 11:19
    dagzer
    Poziom 12  

to ze nawet da sie wiecej pasty to nic przeciez po docisnieciu ona i tak sie rozchodzi na boki, i zostaje cienka warstwa, a to dałem zwykłą paset, biały silikon, mam dołączony dodatkowy wentylator wywiewowy, powietrze ma rotacje , nie jest niczym blokowane,
    tu jest link do moje do colera
    http://allegro.pl/item87432889_cooler_titan_alcu_80x80_kulkowy.html

Dodano po 6 [minuty]:

tu jeszcze zalączam print screena, tu widac program speed fan, moze ktoś wie która temp jest od jakiego wentylatora?
    czy temp3 to tem procka?
    miał kotś z tym programem do czynienia?

Dodano po 9 [minuty]:

oto on, może ktoś wie coś otym programku i mógł by mi powiedzieć która temp, jest od czego?
    niestety nie udało mi sie
    ale kto maił z nim do czynie nia to wie i moze mi powie , od czego jest temp1 temp2 temp3? późiej dołącze screnna

0
  • #10 28 Lut 2006 11:23
    mrrudzin
    Poziom 39  

Zdjęcia nie widać
    Na aukcji piszą:
    Prędkość obrotowa: 3000 rpm - nie ma nic o możliwości regulacji obrotów. Czy Twoja płyta ma jakiś mechanizm regulacji obrotów (jeżeli tak - można wyłączyć w BIOS-ie pewnie)

Cytat:

tu jeszcze zalączam print screena

Zdjęcia nie widać

Pomiary z programów często nie są wiarygodne.
    Najlepiej jeżeli pomierzysz temperaturę organoleptycznie. Paluchem dotknij radiatora (ale nic innego !) i zobacz czy jest gorący.

Czy kręciłeś procesor / podnosiłeś napięcie etc?

0
  • #11 28 Lut 2006 11:38
    Gżehó
    Poziom 21  

Te chlodzenie wystarczy, co do ilosci pasty to @dagzer mylisz sie, ona cala nie wyplynie, wplywa to na przewodnosc cieplna i tyle, najlepiej jak sie troszeczke da i rozprowadzi aby byla minimalna warstewka, wiecej nie trzeba...

Zainstaluje program Everest i zobacz czy przy CPU bedzie ta temp. mnie speedfan tez pokazuje multum temperatur i czesc z nich jest pomieszana...

0
  • #12 28 Lut 2006 11:40
    profesore
    Poziom 15  

powiem tak , wszystkie amd maja problem z grzaniem a tymbardziej durony i chyba ze zrobisz mu chłodzenie cieczą to moze pomoże ,

0
  • #13 28 Lut 2006 11:44
    Gżehó
    Poziom 21  

A guzik :lol:

Ja jakos mialem A XP 2100+ i nie mialem wiecej niz 40 stopni w stresie, wcale nie mialem super chlodzenia...

I AMD moze sie grzaly z serii an K7, teraz te na K8 wogole sie nie grzeja, problem z grzaniem sie to ma Intel ;)

Trzeba szukac przyczyny tego stanu rzeczy, kolega sprawdzi palcem czy radiator jest rzeczywiscie goracy (przy okolo 45 stopniach palca nie utrzyma dluzej niz 5 sec.) i bedzie wiadomo ;)

0
  • #14 28 Lut 2006 12:55
    bursta
    Poziom 27  

Gżehó :arrow:

Cytat:
    kolega sprawdzi palcem czy radiator jest rzeczywiscie goracy (przy okolo 45 stopniach palca nie utrzyma dluzej niz 5 sec.) i bedzie wiadomo

No niezupełnie, odczucia dotykowe każdy ma inne, generalnie jednak palca 5s to raczej nie utrzymasz przy radiatorze który ma 55 *C (wyżej - zaczyna parzyć w palec). I też nie jest to temperatura krytyczna dla procków AMD. Ta waha się w granicach 80 - 90 *C.
    Pozdro

0
  • #15 28 Lut 2006 13:02
    Gżehó
    Poziom 21  

no sadze ze juz przy tych 45 poczuje ze jest mocno goracy, jednak radiator maja okolo 40 napewno nie bedzie parzyl tylko bedzie letni ;)

Oczywiscie odczucia sa rozne, jednak mozna wtedy stweirdzic ze cos jest z czujniekiem nie teges, ejzeli pokazuje ze mam temp. 55 a radiator letni...
    Proponuje jeszcze pograc w cos, np. Q3A troszke i zobaczyc czy mocno parzy ;)

0
  • #16 28 Lut 2006 13:11
    dagzer
    Poziom 12  

tyle ze on jest zimny, w ogóle nie czuje ciepła, to wychodzi na to ze speed fan nie jest dobrym programem do monitorowania

0
  • #17 28 Lut 2006 13:21
    Gżehó
    Poziom 21  

Jest dobrym, ale moze patrzysz nie na te temp. co trzeba !!

Zainstaluj tego everesta i zobacz temp. ;)
    W biosie ile masz??

Moze krzywo radiator zalozony i nie do konca temp. odprowadza?

0
  • #18 28 Lut 2006 15:16
    bursta
    Poziom 27  

dagzer napisał:
    tyle ze on jest zimny, w ogóle nie czuje ciepła, to wychodzi na to ze speed fan nie jest dobrym programem do monitorowania

Być może dobrze odprowadza ciepło a źle odczytuje czujka, albo jest uszkodzona? Włącz zimnego kompa i wejdź szybko do BIOS-u, sprawdź jaka jest temperatura przy starcie kompa i nie wychodząc z BIOS-u patrz jak wzrasta. I tu jedna uwaga: czasami może się zdarzyć, że temperatura na starcie kompa może mieć dziwną wartość (np: 40 *C, 50 *C), nie przejmuj sie tym. Patrz jaki jest jej przyrost i czy następuje gwałtownie, czy tez powoli. Zwróć też uwagę czy temperatura utrzymuje się później na jednakowym poziomie czy też ma znaczne skoki w górę i w dół. Jeśli powoli rośnie i jest w miarę stabilna to wszystko jest OK. Jeśli jednak rośnie bardzo szybko i ma nieregularne wahnięcia to może oznaczać usterkę wentylatora (zatarty) lub złe założenie radiatora. Daj znać co i jak.
    Pozdro

0
  • #19 28 Lut 2006 21:52
    dagzer
    Poziom 12  

ok jak wróce do chaty to posprwadzam, nazie jestem w szkole

Dodano po 5 [godziny] 56 [minuty]:

zainstalowałem everasta i on tez mi pokazuje 53 stopnie, w biosie tak samo, i to nie jest duży skok po włąceniu kompa
    temp wzrasta powoli z tak ok 40 stopni, a co do biosa to rzezywiście mam stary, jak wgrac nowy, skąd go wydobyć moja płyta to ECS K7S5A

0
  • #21 28 Lut 2006 22:41
    dagzer
    Poziom 12  

no palcem sprawdzałem moge trzymac i ptrzymac ledwie letnie

Dodano po 33 [minuty]:

zmiana boisa moze pomóc?

0
  • #23 28 Lut 2006 23:02
    dagzer
    Poziom 12  

to co najlepiej zrobic?

Dodano po 29 [sekundy]:

zeby zbic temperature

0
  • #24 28 Lut 2006 23:04
    mrrudzin
    Poziom 39  

Przecież temperatura jest dobra (sam sprawdzałeś najlepszym termometrem - palcem :) ). Tak więc temperatury nie trzeba zbijać
    Problem leży w czujniku temperatury. Możnaby spróbować podmienić BIOS - i liczyć na to że taki błąd generowała większa ilość płyt i w nowszej wersji BIOS-u to poprawiono.

0
  • #25 28 Lut 2006 23:28
    dagzer
    Poziom 12  

mam tez kość biosu z innej ale ten sam model płyty, no moze wersja młodsza, jak myslicie spróbowac wpiąć

0
  • #26 01 Mar 2006 07:59
    dagzer
    Poziom 12  

no powiedźcie co myslicie o wpieci innej kosci z boisem?

0
  • #27 01 Mar 2006 13:38
    mrrudzin
    Poziom 39  

moim zdaniem lepiej i pewniej będzie wgrać nowy bios do obecnej kości.
    Przecież wyżej dałem Ci linka gdzie wszystko opisują co i jak.
    Poszukaj w googlach (jeżeli w linkach umieszczonych przeze mnie wyżej nie będzie) najnowszego BIOS-u i zrób upgrade. Nie jest to wbrew pozorom trudne.

0
  • #28 01 Mar 2006 13:47
    Gżehó
    Poziom 21  

Zmiana biosu nic nieda, masz na bank padniety czujnik z temp. jedyne co moze pomoc to wgranie innego biosu.
    Jeszzce powiedz mi jak zmienia sie temp. jak pograsz dluzej?

0
  • #29 01 Mar 2006 14:25
    mrrudzin
    Poziom 39  

Cytat:

Zmiana biosu nic nieda, masz na bank padniety czujnik z temp. jedyne co moze pomoc to wgranie innego biosu.

Jeżeli jest z tej samej płyty, a młodszy (nowsza wersja) to da - dokładnie tyle samo co wgranie nowegow obecnie włożoną kość.
    Pytanie - po co utrudniać sobie życie?

0