Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak sprawdzać elementy i układy elektroniczne ?

88Rafał88 28 Feb 2006 00:16 7102 5
Tespol
    88Rafał88
    Level 10  
    Witam !!!!
    Mam pytanie:)
    Czy może ktoś wie jak można sprawdzić układ elektroniczny czy jest dobry?? chodzi mi o takie cos jak np. chciałbym sobie naprawić załóżmy telewizor wiem ze cos jest padnięte ale nie wiem co:) żeby sprawdzić co jest to musze sprawdzić poszczegolne elementy albo obwody. robilem zawsze tak ze spradzalem spadek napiecia na danym elemencie:) lecz ktoregos dnia obilo mi sie o uszy ze tak sie tego sie sprawdza bo nie zawsze sie dochodzi do celu. ktos kiedys powiedzial ze to sie sprawdza obwowy od jakiegos punktu do masy czy cos w tym stylu. nie wiem o co za bardzo w tym chodzi gdyz jestem poczatkujacym w tej dziedzinie. Chcilabym wiec wiedziec jak to sie robi:) i jak to sie sprawdza. Jak by mial ktos chwile wolnego czasu żeby napisac male co nie co na ten temat to z gory dziekuje:)
    Z pozdrowieniami dla uzytkowników
    Uzytkownik elektrody

Moderated By Jaś Kula:

Tytuł poprawiłem na "czytelny"

• Tespol
    Wobes
    Level 20  
    Witam
    To co ci sie obilo o uszy to niestety prawda.Nie dochodzi sie do celu, bo zwykle takie pomiary daja zafalszowane wyniki, np. to ze spadek na elemencie jest mniejszy od zakladanego nie dowodzi, ze uszkodzony jest akurat ten element, lecz byc moze inny, nawet w dosc odleglym otoczeniu badanego elementu, a poza tym zwykle nie wiadomo jaki powinien byc prawidlowy spadek napiecia na danym elemencie.
    Prawda jest natomiast, ze napiecia mierzy sie zwykle wzgledem masy.Z grubsza polega to na tym, ze dokonujesz pomiarow napiecia wzgledem masy w niektorych miejscach ukladu.Poczawszy od "zrodla zasilania" w kierunku do "wyjscia" Punkty, w ktorych dokonuje sie pomiarow napiecia nie wybiera sie losowo, lecz sa to charakterystyczne punkty danego bloku ukladu, zwykle zaznaczone na schemacie serwisowym. Na takim schemacie sa rowniez informacje jakie powinny byc normalne napiecia w tych punktach, ew. amplitudy, obrazki przedstawiajace ksztalt sygnalu itp. Tak wiec bez schematu ani rusz. Niektore sygnaly sa charakterystyczne i wystepuja we wszystkich urzadzeniach danego typu, co czesto pozwala znalezc usterke w jakims bloku, ale to wymaga odpowiedniej wiedzy, natomiast gdy sie ma schemat z takimi informacjami, to poszukiwania przynosza zwykle lepsze rezultaty.
    Poza tym, sam multimetr zwykle nie wystarcza-wiele pomiarow mozna wykonac tylko oscyloskopem.
  • Tespol
    Pawel wawa
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witaj!
    Na początek musisz nauczyć się sprawdzać poszczególne elementy takie jak rezystor, kondensator, tranzystoe, dioda itd... Solidne podstawy znajdziesz wpisujac w wyszukiwarkę elektrody frazę "sprawdzanie (i tu nazwa elementu)"
    :)
    marian.s
    Level 13  
    Przydałby Ci się schemat wraz z wartościami poszczególnych napięć. W ten sposób możesz zlokalizować w którym segmencie schematu masz uszkodzenie. Potem zaczynasz szukać dokładnie, ale znajomość działania elementów to podstawa.
    Preskaler
    Level 39  
    Ja porównuję wyszukiwanie uszkodzonego (uszkodzonych) elementu (ów) do pracy detektywa. Na podstawie zeznań świadków (i potencjalnych winowajców) taki detektyw musi wyrobić sobie zdanie i zawęzić grupę podejrzanych. Niestety informacje mogą być nie raz sprzeczne. Podobnie jest w elektronice! Na podstawie spadku napięć w poszczególnych punktach należy sobie wyrobić opinię o uszkodzeniu. Do tego niezbędna jest wiedza teoretyczna (znakomicie ułatwia "główkowanie") pozwalająca na wyciąganie odpowiednich wniosków z posiadanych informacji jak również co trzeba jeszcze sprawdzić. Zwykle takie pomiary doprowadzają do uszkodzonego elementu ale dopiro jego wylutowanie i sprawdzenia pozwala na pewność czy to jest przyczyna uszkodzenia a jeśli tak to czy jedyna?. W początkowej fazie nauki serwisowania schematy są niezbędne (polecam lieraturę "serwisową") niezbędne są też inne informacje (wiedza) zankomicie ułatwiające tą pracę.
    KKK
    Level 31  
    Równie ważne są oględziny miejsca zbrodni. :)
    Na podstawie oględzin można odszukać uszkodzenia widoczne gołym okiem co w połączeniu z analizą schematu pozwala wskazać winowajcę.
    Jeśli znajdziesz uszkodzony rezystor to z pewnością uszkodzi się ponownie jeśli go wymienisz.
    Należy zastanowić się nad przyczyną.