Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Modyfikacje kitu AVT876 (lampa plazmowa)

mrrudzin 28 Feb 2006 12:31 2244 2
lampy.pl
    mrrudzin
    Level 39  
    Chciałem wzmocnić i zabezpieczyć układ.
    Tok myślenia:
    -Sygnał z NE555 nie leci bezpośrednio na IRF-a tylko przez tranzystor.
    - włączamy dwa tranzystory, szeregowo z każdym rezystor 0,22R - aby zmniejszyć wpływ parametrów tranzystorów.
    - każdy tranzystor zabezpieczamy diodą zwrotną (jakie dać diody?)
    - cewkę zabepieczamy diodą zwrotną

Wszytko na schematach + oryginalny shchemat układu.
    Zastanawiam się dlaczego w "oryginalnym" kicie nie zastosowano diód zabezpieczających tylko neonówki (pewnie jest jakiś powód dla którego diody nie bedą pracowały - ale nie wiem jaki).

Zielone elementy na schemacie to te które zostały dodane przeze mnie. Literki ABC pokazują połączenia pomiędzy dwoma rysunkami (podzieliłem na 2 żeby nie trzeba było ściągać).

Czy prezentowane przeze mnie rozwiązania mają rację bytu?
  • lampy.pl
    wnoto
    Level 34  
    Szukając informacji o jonizatorze trafiłem tutaj. Czy może zastosowałeś swoje modyfikacje ? Zbudowałeś jakiś jonizator ?
    jarek_lnx
    Level 43  
    Temat stary, ale warto dodać że zabezpieczenie diodą równolegle do cewki/transformatora w tym układzie (ogólnie w układach które wytwarzają wysokie napięcie z energii zgromadzonej w cewce), zepsuje działanie układu. Dioda "zgasi" przepięcie po stronie pierwotnej, ale też po wtórnej też. A dioda równolegle do tranzystora nie zmieni nic w układzie bo tranzystor juz taką diodę ma w środku.
    W tym układzie ważna jest szybkość wyłączania tranzystora wyjściowego dołożenie tranzystora wg schematu pogorszy ten parametr bo teraz rozładowanie zamiast przzez niską impedancję wyjściową 555, odbywa się przez rezystor 1kΩ.

Żeby układ działał trzeba dopuścić do pojawienia sie przepięcia po stronie pierwotnej (im więcej na pierwotnej tym wiecej na wtórnej), ale trzeba ograniczyć wartość przepięcia ponizej napięcia przebicia tranzystora.

Neonówki w dawnych czasach stosowano jako niskonapięciową (<100V) tanią odmianę iskiernika, trochę dziwne jest jej zastosowanie w tym układzie, kiedy współcześnie o wiele łatwiej kupić diodę TVS, albo warystor, o ściśle określonych parametrach (a neonówka przy szybkich impulsach zmienia napięcie przebicia)[/align]

Podsumowując wszystkie te "poprawki" pogarszają parametetry, albo w najlepszym przypadku nic nie zmieniają.