Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrofala PRIVILEG 1029 HGE - nie grzeje

28 Lut 2006 18:22 4132 3
  • Poziom 13  
    Witam, proszę o pomoc, mikrofalówka PRIVILEG 1029 HGE przestała w pewnym momeńcie grzać - pozostałe funkcje działają.
    Otworzyłem obudowę i stwierdiłem przepalony bezpiecznik, który jest połączony z trafem i kondensatorem a następnie zwatowałem go cieniutkim drucikiemi, po krótkim uruchomieniu mikrofali nastąpiło miejscowe nadpalenie w okolicy jednego styku gniazda magnetronu, i okazało się, że jest w tym miejscu przebicie do masy, natepnie oczyściłem to miejsce (wyskrobełem) aż do usunię zwarcia (pomiar miernikiem o zakresie 20 Mohm), i ponownie włączyłem mikrofale ale nastąpiło to samo zjawisko - ponowne nadpalenie (dym palonego tworzywa), po tym odizolowałem (luzem) mocowanie gniazda magnetronu tak żeby nie było fizycznego styku z obudową i następnie włączyłem i następowało iskrzenie, skwierczenie w tej samej okolicy gniazda.
    Teraz już niem co mam dalej zrobic?
    Stanisław
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Magnetron ma jak normalna lampa elektronowa żarzenie katody - to są te dwa konektory. Napięcie anodowe magnetronu ma kilka kV. Z powodów konstrukcyjnych magnetron ma uziemioną anodę, a katoda za to jest przyłączona do minus kilku kV. Takie napięcie ma wytrzymać izolacja konektorów żarzenia. Magnetron to generator mocy 2,5GHz. Żeby nie było emisji po przewodach żarzenia, ta izolacja konektorów żarzenia to są jednocześnie kondensatory przepustowe ok. 500pF.
    Naprawa:
    Wymień magnetron
    Wymień ten biały izolator z konektorami żarzenia z innego magnetronu
    WYSOKIE ( 5000V/1A ) NAPIĘCIE!!!
  • Poziom 13  
    Ok. dzięki, ale na wszelki wypadek sprawdziłem kondensator i diodę - kontensator jest dobry a diodę podłączyłem szeregowo z żarówką 100 Wat do sieci - świeciła ale nie wiem czy to dobrze czy źle?
  • Poziom 16  
    Powinna ale licho. 100W za dużo - lepiej 25W.