Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

licznik impulsow gra dół wł. i wył.

fafu 28 Lut 2006 23:46 3115 14
  • #1 28 Lut 2006 23:46
    fafu
    Poziom 11  

Witam poszukuje pilnie schemat licznika impulsów który przy wartości „0” wyłączy przekaźnik a po dodaniu mu impulsu w górę włączy się przekaźnik i przy odejmowaniu dojdzie znowu do wartości „0” odłączy przekaźnik

0 14
  • #2 01 Mar 2006 11:13
    wmr
    Poziom 17  

mozesz uzyc np 74192. tam sa wejscia up/down a wyjscia licznika zsumowac poprzez diody i podlaczyc do jakiegos ukladu wykonawczego. wydaje sie, ze najprostszy sposob. pzdr. wmr

0
  • #4 01 Mar 2006 23:22
    tomeeh
    Poziom 23  

fafu napisał:
    witam mam licznik który zlicza w góre i wdół a teraz potrzebuje aby przy wartosci zero wył. przekaznik a przy wartosci + wł. przekaznik poniżej link schematy licznika który posiadam
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=869705#869705

O który licznik ci chodzi? Pierwszy schemat to mikrokontroler - jeśli znasz assemblera, bądź C, to taki licznik stworzysz szybko i bezproblemowo. Ale po tym pytaniu mniemam, że nie znasz, tak więc zostaw ten schemat, bo bez zaprogramowanego kontrolera daleko nie ujedziesz. Z resztą to, co podajesz w linku liczy tylko w jedną stronę. Kolejne schematy to tylko hardware'owe eliminatory drgań zestyków (swoją drogą podziwiam, że komuś się chce w to bawić, skoro można zrobić elegancką eliminację software'ową).
    Zbuduj raczej układ zaproponowany w jednym z pierwszych postów.

0
  • #5 01 Mar 2006 23:43
    DarekK.
    Poziom 16  

Witam, do 192 dodaj 7485( sumator).Na wejście A0 do A3 podaj stan jaki Cię interesuje, czyli dziesiętne "0". Jeśli 192 zliczy do "0" to 85 na nóżce nr 6 zmieni stan . Jest to wyjście =(A=B). Robiłem takie urządzenia i mam gdzieś schemat ale w Protelu. A protel mam uszkodzony i kicha. Musisz trochę pokombinować.

0
  • #6 02 Mar 2006 09:03
    wmr
    Poziom 17  

Widze, ze wiekszosc ma sklonnosci do przekominowania ukladu./ Moze jesczze raz... 192 i na wyjsciach diody imuplsowe anoda do wyjsc - katota zwarta. potem rezystor w dol 100k i tranzystor + cos tam cos tam, co potrzeba. Zarowno w gore jak i w dol wyjscie bedzie wysterowane - tylko przy zerze bedzie zero :) Nie ma po co wiecej. Chyba, ze wymagamy wiecej od ukladu... pzdr. wmr

0
  • #7 02 Mar 2006 11:15
    marek_Łódź
    Poziom 36  

fafu napisał:
    Witam poszukuje pilnie schemat licznika impulsów który przy wartości „0” wyłączy przekaźnik a po dodaniu mu impulsu w górę włączy się przekaźnik i przy odejmowaniu dojdzie znowu do wartości „0” odłączy przekaźnik

Chodzi o liczenie jednego impulsu w górę i w dół :?:

wmr napisał:
    Widze, ze wiekszosc ma sklonnosci do przekominowania ukladu./ Moze jesczze raz... 192 i na wyjsciach diody imuplsowe anoda do wyjsc - katota zwarta. potem rezystor w dol 100k i tranzystor + cos tam cos tam, co potrzeba. Zarowno w gore jak i w dol wyjscie bedzie wysterowane - tylko przy zerze bedzie zero :) Nie ma po co wiecej. Chyba, ze wymagamy wiecej od ukladu... pzdr. wmr

Widze, ze wiekszosc ma sklonnosci do przekominowania ukladu./ Moze jesczze raz... 192 i na wyjsciach komparator z drugim zestawem wejść podłączonym do zadajnika (microswitche, dip-sw itp). Komparator wykrywa osiągnięcie górnej granicy, dół mamy na linii borrow licznika (chyba taka w nim jest, nie chce mi się szukać Pieńkosa).

ps. co tio jest PRZEKOMINOWANIE?

0
  • #8 02 Mar 2006 15:11
    wmr
    Poziom 17  

sa dwa uklady zamiast jednego. Owszem - jezeli potrzebne jest zadanie wartoci to jak najbardziej masz racje z '85 a jezeli chodzi tylko o wykrycie zera to wlasciwie uklad sprowadza sie (poza oczywiscie zasilaniem :)) do jednej kosci i czterech diod.

0
  • #9 02 Mar 2006 23:36
    fafu
    Poziom 11  

może sprbóje inaczej bo jestem laikiem
    posiadam licznik który liczy wgóre i w dół od 0 do 9999 i tak wkółko

teraz potrzebuję jakies cos przed licznikiem aby przy wartosci licznika "0" odłączył mi jakis przekaznik po dodaniu jakiegos impul. przekażnik sie wł.
    na schemacie jest licznik który posiadam i z waszych wypowiedzi wystarczy 7485 tylko jak to połączyć . zaznaczone kółkiem licznik zalicza w dół ale nie zatrzymuje sie na zero .jet to dla mnie bardzo ważne potrzebuje to do pracy
    nawet załace za pomoc
    pomocy

mój emal: avcdrom(malpa)wp.pl

0
  • #10 03 Mar 2006 00:05
    DarekK.
    Poziom 16  

Witam, już zgłupiałem. Ten schemat co przedstawiłeś to programowalna sprawa. 7485 możesz podłączyć do licznika TTL. W tym przypadku masz wyświetlanie sekwencyjne i aby podłączyć " wykrywanie zera" to się nie kalkuluje. Szybciej zaprogramuje Ci ktoś tego ATMELA niż do tego " licznika" podłączysz inne układy.

0
  • #11 03 Mar 2006 00:24
    fafu
    Poziom 11  

witam jesli jest możliwosc kupił bym taką kość

0
  • #12 03 Mar 2006 18:57
    rasty
    Poziom 27  

Sprawa nie wydaje się az tak beznadziejna. Zero można wykryć dwoma komparatorami, mimo sekwencyjnego wyświetlania. Jak na wszystkich segmentach jest "0" to na wyjsciach sterujących display-em stan jest w zasadzie określony i niezmienny.
    Proponuję porównać te stany z zadanym 7-segmentowym zerem.
    Na wyjściu otrzymamy napięcie "1" logicznej. Trzeba go scałkować układem RC, żeby wyeliminować krótkie szpilki.
    W przypadku innej liczby na wyjściu bedzie fala prostokątna o wypełnieniu mniejszym. I to trzeba wykryć np. komparatorem napięcia.
    Rezystory R1 i R2 należy dobrać. Zależą od napiecia zasilania Vcc1. Musisz sobie z tym poradzić.
    Mam nadzieję, że nie ma tu jakiegoś błędu, na wszelki wypadek przeanalizuj :D

pozdr.

0
  • #13 04 Mar 2006 22:14
    marek_Łódź
    Poziom 36  

Cytat:
    Zero można wykryć dwoma komparatorami, mimo sekwencyjnego wyświetlania.
    Nie prościej przepisać program? Tym bardziej, że autor coś wspomina o kasie. Nie ma chętnych??

Cytat:
    jezeli chodzi tylko o wykrycie zera to wlasciwie uklad sprowadza sie (poza oczywiscie zasilaniem ) do jednej kosci i czterech diod.

Zdaje się, że liczniki rewersyjne 74192 mają wyjście sygnalizujące zero (borrow), więc nie potrzeba dodatkowych elmentów na tym końcu.

0
  • #14 05 Mar 2006 12:35
    rasty
    Poziom 27  

Marku. To wyjście ( BORROW ) jest bezużyteczne. Sygnalizuje "0" tylko przy liczeniu w dół. W górę już nie chce :cry:
    Masz rację, że najlepszy byłby inny program, tylko nie ma chętnych na ten szmal :D .

pozdr.

0
  • #15 05 Mar 2006 13:11
    ratajroman
    Poziom 14  

Poszukaj w sieci opisu ICM7217 np MAXIM ma go w ofercie.
    Jest to licznik 4 cyfry z wyjściem multipleksowanym na wyświelacz LED,
    dekoduje też "0" .Wersja z koncówką A i C liczy do 9999 a B i D 5959
    reszta w nocie katalogowej .Był też opis w Praktycznej Elektronice roczik
    2/95

0
  Szukaj w 5mln produktów