Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik krokowy jako prądnica - jak podłączyć

01 Mar 2006 11:16 9874 5
 • Poziom 18  
  Witam

  Chciałbym wykorzystać silnik krokowy bipolarny (?) (4 przewody z niego wychodzą) jako prądnice. Prosiłbym o informację (a najlepiej prosty schemacik) jak podłączyć diody do każdego przewodu żeby to optymalnie działało

  pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  Przygotuj osiem diod, polacz je parami anoda z katada, wolne anody polacz razem i do plusa kondensatora, wolne katody tez razem i do minusa kondensatora. Przewody od silnika podlacz do polaczen katoda/anoda, kolejnosc obojetna. Na kondensatorze bedzie napiecie stale do pobrania :-)
 • Poziom 15  
  Wiem że odświeżam stary temat ale potrzebuje pomocy a nie widze potrzeby robić nowego, mam silnik krokowy 6ścio przewodowy i nie wiem jak wyprostować ten prąd, nie moge sobie wyobrazić połączenia diod jak napisał kolega wyżej, może ktoś posiada jakiś schemat ew. opis rozmieszczeń uzwojeń/odczepów takiego silnika? Silnik pracuje jako prądnica, czy do filtrowania napięcia takiej częstotliwosci potrzeba jakiś większych pojemności?

  Temat znalazłem w google.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  To nie jest jedyny temat z takim pomysłem.
  Możesz poczytać o silnikach krokowych np. tutaj:
  http://www.edw.com.pl/pdf/k01/79_22.pdf
  To ułatwi "identyfikację" wyprowadzeń, a sposób podłączenia diod - wmyśl lub poszukaj we wspomnianych innych tematach.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 15  
  No przeczytałem jednak nadal to dla mnie jakaś "czarna magia", przeczytam jeszcze kilka i postaram się zrozumieć ale...

  z artykułu dowiedziałem się że silnik (taki jak mój) posiada 4-ry uzwojenia, mając pod ręką inny, podobny, rozebrałem go i zauważyłem, że uzwojenia są ze sobą połączone (jak też wynikało z tekstu), więc nasuwa mi się pewien pomysł, gdybym wytrawił nową płytkę i wyprowadził każde uzwojenie osobno, na zewnątrz nie łącząc je ze sobą a napięcia wyprostował i połączył równolegle, to urządzenie miało by prawo dalej działać w trybie prądnicy?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Regulamin p.14, temat zamykam.