Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźnik półprzewodnikowy - pytanie

01 Mar 2006 14:51 1914 5
  • Poziom 10  
    Witam! Pytanie moje brzmi czy przekaźnikiem półprzewodnikowym można załączać obciążenie o charakterze indukcyjnym (cewka elektromagnesu). I jeszczę jedno co to znaczy że przekaźnik ma funkcje przełączania w zerze napięcia.
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Można ( oczywiście w rozsądnych zakresach mocy) z zabezpieczeniami przeciwprzepięciom ale to powinno być w przekaźniku elektronicznym. Wyłaczanie w zerze to rada na bolączki związane z przerywaniem prąduo dużych wartościach, NAoięcie zanika samo z (przebiegu sinusoidalnego) i na następny okres jest już odcięte, powoduje to zmninimalizowanie zakłóceń i grzania się elementów łączeniowych.
    Pozdr.J.
    Ps załączałem/wyłączałem 10kg ( chodzi o uciąg) elektromagnesy - siłowniki w automacie pakującym triakami - chodziło poprawnie.
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Specjalista Automatyk
    Oczywiście że można przełączać ale są pewne zasady trzeba przestrzegać. Obowiązkowo warystory lub gasiki RC ja preferuję warystory. Przy napięciu przemiennym trzeba dawać SSR o niestety zdecydowanie większym prądzie (stany nieustalone nie będę tłumaczył tych zjawisk, praktyka weryfikuje to dosyć boleśnie). No i co jest również ważne do załączania indukcyjności przy zasilaniu AC stosujemy SSR z literką tzw. Random czyli załączane w momencie podania sygnału sterującego, i takie powinieneś zastosować. Do załączania natomiast obciążeń rezystancyjnych stosuje się te o które pytasz. Czyli ZeroCross, te natomiast włączają się i wyłączają w zerze napięcia i prądu. Dosyć popularne są SSR firmy CRYDOM http://www.crydom.com/products/productFamilyList.aspx?idProductLine=3 oraz Carlo Gavazzi http://gavazzi-automation.com/ac/GPSwitch.asp
  • Poziom 10  
    Elektromagnes jest na prąd stały 24V i pobiera około 0,5A prądu. Czyli w moim przypadku wystarczy zastosowac jeszcze gasik - tak??
  • Poziom 36  
    michalb67 napisał:
    Elektromagnes jest na prąd stały 24V i pobiera około 0,5A prądu. Czyli w moim przypadku wystarczy zastosowac jeszcze gasik - tak??

Tak, gasik likwiduje przepięcia przy wyłączaniu elektromagnesu.
  • Specjalista Automatyk
    Na stałym taniej wyjdzie ci zastosowanie diody najzwyklejszej prostowniczej w kierunku zaporowym, chyba że planujesz bardzo często kluczować. Wtedy troche szybsza dioda wskazana, ale sądze że nie będziesz załączać kilka/kilkanaście razy na sekundę to i 1A dioda wystarczy np. 1N4001. Gasiki są lepsze przy zasilaniu przemiennym. Przy stałym na gasikach powstają zawsze jakieś przepięcia a dioda obcina zdecydowanie lepiej. Jak już zrobisz ten układ i masz oscyloskop jakikolwiek to możesz spróbować podłączyć gasik i diode to zobaczysz jaka jest różnica.