Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jonizator powietrza kilka pytań.

marekgr1 01 Mar 2006 20:28 4490 3
lampy.pl
 • #1
  marekgr1
  Level 18  
  Chcę zrobić jonizator według opisu i schematu na. https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=245967#245967 .Może ktoś go robił bo mam kilka pytań.Temat może oklepany ale na swoje pytania nie znalazłem odpowiedzi na postach. Oto moje pytania:
  1)Czy grzebień zrobiony z igieł ma być ustawiany w jakiejś odległości do masy bo w tym schemacie to tego nie widać a mam kilka innych schematów i tam właśnie jest tak zrobione że ten grzebień jonizujący jest w jakiejś odległości z masą albo w odległości do drugiego przewodu z trafa WN (uzwojenia wtórnego).

  2)Czy jako neonówki w punkcie LP1 można użyć tej z telewizora RUBIN,którą wymontowałem z przełącznika kanałów.Nie wiem czy to wogóle jest neonówka.

  3)Mam diody z prostownika napięć (na schemacie oznaczone jako D1) z telewizora i nie wiem która stroną mam je połączyć.Na jednym końcu jest znak "+" ,więć tym znakiem "+" w stronę WN czy w stronę grzebienia jonizującego.
 • lampy.pl
 • #2
  ratik2
  Level 15  
  Polecam stronkę http://mylab.pwii.pl/ tam jest dokładnie opisana lampa plazmowa i możesz wukorzystać samo zasilanie tylko zamiast żarówki dodajesz grzebień i diody, jest tam jeszcze wzór płytki drukowanej z której korzystałem i działa. Plusem diody w kierunku zasilacza WN.
  Pozdrawiam.
 • lampy.pl
 • #3
  ziomal_87
  Level 18  
  kierunek diody zalezy od tego jak chcesz zjonizowac powietsze czy dodatnio czy ujemnie projekt plytki jest ten sam(poza wyprowadzeniem neonki) ktorej nie trzeba i tak stosowac bo nieprzytrafilo mi sie nic zlego gdy jej nie bylo, ta neonowka to inaczej taka "żaroweczka" w ktorej sie swieci gaz nie ma w niej wolframowego żarnika wyglada mniejwiecej tak
  dwa druty w bance szklanej oddalone od siebie w odleglosci 1~2mm lub sa ustawione naprzeciwko siebie i ich konce lekko sie nachodza, masz moze probnik sieci energetycznej? to w nim jest wlasnie taka neonka (potocznie probnik nazywa sie neonówką)