Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyciszenie dysku. Użycie ogniw Peltiera. Czy to zadziała?

02 Mar 2006 13:42 14654 123
  • Poziom 24  
    Chce wyciszyć dysk a dokładnie wsadzić go do coś ala obudowa od cd i owinąć czymś co nie przepuszcza dźwięków i wibracji.
    chłodzenie to byłyby ogniwa Peltiera z dwóch stron dysku a na ogniwach zamontowałbym radiator.

Czy ma to prawowypalić i jakich materiałów użyć??

Prosze kogoś kto by sie znał na ogniwach peltiera o pomoc!!!

Dysz to: Seageate 80gb SATA 1-roczny (pobiera 8W)
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 14  
    ciężko zrozumieć co piszesz ( i nie chodzi tylko o błędy ortograficzne). Napisz jaki to dysk, te starsze prawie się nie grzeją. kiedyś widziałem tu na forum ze ludzie jakoś uszczelniają dysk i wkładają do miski z wodą.
  • Poziom 22  
    Witam

Napisz cos wiecej,jaki to dysk i wogole, jesli jakis stary to moze gra nie warta świeczki??

Biorac pod uwage dzisiejsze ceny produktów zastanow sie nad wymiana jesli Twoj HDD to "zabytek"

pozdrawiam ***marrog***
  • Poziom 24  
    Jest to seageate 80 gb SATA 1roczny
  • Poziom 12  
    Jak chcesz go czymś owinąć to zastanów się nad tym jak go Będziesz chłodził.
  • Poziom 24  
    Jakie ogniwa mam użyć???
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 22  
    Witam !!!

No z tego co piszesz Seagate 80 SATA to nie jest dysk stary, wiec dziwie sie ze tak glosno chodzi skoro go chcesz wyciszyc.

No i obawiam sie o ten "ceownik" ktory przykrecisz czy to bedzie na tyle dobre odprowadzenie ciepla,skoro go "owiniesz w wiekszosci jakims materialem (tak to odbieram) na moje (ale to jest moje zdanie i moge zostac za nie skrytykowany) to nie powinno sie niczym owijac dysku,dlatego masz go zrobionego z jakiegos stopu metali zeby cala powierzcnia odprowadzala cieplo, a nie tylko jedna scianka.

Sprawdzales czy jest dobrze przykrecosny do obudowy - moze za slabo i jak wchodzi na obroty to obudowa rezonuje.
  • Poziom 24  
    Wszystko jest dobrze oprócz tego że głóśno chodzi jak na marke.... (do serwisu nie przyjeli) i tu problem:/
    Dodam jeszcze że mam pasywne chłodzenie graficznej, płyty głównej Półpasywne preocka (włącza sie dopiero przy 100% obciążeniu przez 15min) oraz oczywiście pasywny zasilacz....samoróbka... ale działa:P

Zastanawiam sie czy nie dać 2 ogniw peltiera po bokach dysku np 15W??? Na to radiatorki

Bp własnie dysk jest z metalu a jak mi wiadomo metal dobrze przewodzi cieplo....
  • Poziom 22  
    Witam ponownie !!!

No wlasnie w tym problem,ze jak owiniesz w cos dysk to przewodnictwo nie tyle co spadnie,(bo nie spadnie) ale nie bedzie gdzie odprowadzac ciepla,bo zrobisz izolacje i dopiero sie bedzie grzal i warczal.

Ale niech inni sie wypowiedza, moze nie mam racji "Nikt Nie Jest Nieomylny"

pozdrawiam ***marrog***
  • Poziom 24  
    Będzie na nim ogniwo petiera które nie będzie izolowane(Dysk-peltier-radiator a między radiatorem a dyskiem i z innych stron będzi izolacja) czyli radiator będzie na wierzchu
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Bobekmaster, czy sądzisz, że dla odebrania ciepła z ogniwa Peltiera o mocy 25W wystarczy sam radiator? Te 25W pobierane przez Peltiera też musi zostać z niego wyemitowane w postaci ciepła.
  • Poziom 24  
    TAK??? A wiesz że im większa różnica temperatur między radiatorek a otoczeniem tym więkcej ciepła oddaje.

Pozatym dysk przy normalnej pracy zużywa 5-10W (jak sie myle to mnie poprawcie) ,więc prawie sie nie grzeje.

Dodano po 1 [minuty]:

Niestety mam dysk SAta I CIĘŻKO ZNALEŚĆ TAKI PROGRAM O O TYM GDZIE SIE GRZEJE TYO ZROBIŁEM JUŻ TESTY I CO POWIESZ JAKBYM DAŁ PO JEDNYM OGNIWIE 15W na każdy bok i ustawił na 5W??

Dodano po 37 [sekundy]:

Słychać jeszcze kręcenie talerzy:P

Dodano po 1 [minuty]:

I jeszcze jedno ma to być pasywne chłodznie nie wodne (peltier może być):P:)
    Moderowany przez TONI_2003:

... nie krzycz , nie używaj Caps Locka !

• Poziom 11  
    niewiem czy posiadany przezemnie program dziala na SATA na IDE napewno jak bede w domu to go podesle na forum - niestety niemoge sobie przypomniec nazwy :|,

co do ogniw to niestety niejestem biegly w temacie ale z tego co sie orietuje to przy ogniwach jest jeszcze problem skraplania sie pary wodnej :| wiec aby tego uniknac musialbys zamontowac wydajne chlodzenie ogniwa (ogniwio pomaga w odprowadzeniu ciepla) - w oklicach dysku masz ograniczona powierzchnie chyba ze zamontujesz dysk w obudowie na samym dole, strone ktora podalem potraktuj jako przyklad wykonania pasywnego chlodzenia dysku, zamiast wody w ukladzie mozna do koncow rurek zamontowac radiator np. z pentium 150MHz wielkie byly :) szczegolnie w Compaq lub IBM :)
  • Poziom 24  
    zamontuje na dole (robie nową obódowe i uwzględnie specjalne miejsce na dysk)
  • Poziom 11  
    rysunki calkiem fajne :)

co do umieszczenia ogniw to moim zdaniem powinny byc umieszczone na calej szerokosci dysku, co do skutecznosci takiego rozwiazania to niestety trzeba wyprubowac w praktyce, na twoim miejscu darowalbym sobie ogniwa i odizalowalbym dysk od obudowy poprzez gumowe podkladki lub kolki z gumy do montazu dyskow jak dalej bedzie dzwonil to mozesz na gorna jego powierzchnie nakleic kawalek maty wygluszajacej ale nie zaklejac calego tylko gora aby boki byly wentylowane przy zalozeniu ze dysk jest ma dole obudowy.
  • Poziom 24  
    Jasne:P

Już to robiłemi nie daje rezultatów takich jak chce!!

Musi być prawie bezgłośny!!!

A ogniwa nie muszą być na całości bo i takm metal przewodzi ciepło wieć powinno być git:P
  • Poziom 11  
    to ok, najmniejsze dostepne na allegro ogniwo to 4x4 cm dysk ma szerokos ~2cm, czyli bedziesz mial po 1cm z gory i z dolu niewykozystane ogniwo w tych miejscach bedzie sie gromadzil szron a po ogrzaniu (komp wylaczony) skropli sie i bedzie troche mokro, moze sie nic niedziac dopuki woda niezaleje wtyczek. mozna coprawda przykleic gabke spryskac jakim srodkiem ale jak to bedzie zamkniete w puszce niema sily zeby wody tam sie nienazbieralo, jade zaraz do domu to ci zapodam programik wyzej wymienony.
  • Poziom 15  
    a może nie próbuj wyciszyc samego dysku tylko całą obudowe
    unikniesz mozliwych problemów grzania dysku a przy okazji pozbedziesz się hałasu wentylatorów
  • Poziom 24  
    OK

Allegro to nie koniec świata są ogniwa15*15 a ja potrzebuje 25*25 moge kupić 20*20 w sklepach:P

Dodano po 3 [minuty]:

Po pierwsze chce zrobić obudowe z perforki, po drógie nie moge zamknąć w miare szczelnie bo mam mocny komp i pasywne chłodzenie, po 3 nie wycisze w ten sposób wentylatorów bo ich nie mam:P:P:D
  • Poziom 24  
    :cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

Ten progs działa tylko na ATA już go mam od dawna ale nie działa

Ale dzięki za fatyge
  • Poziom 14  
    kubus_s a masz taki program do windows 98? bo ten chodzi tylko z xp i 2000
  • Poziom 24  
    Chce sie dowiedzieć troszke na temat ogniw peltiera.

Prosze o pomoc
  • Poziom 24  
    Czy ogniwa będo lepsze od tego co znalazłem na necie:

http://mcs.pc.pl/produkt1034.html

czy to z allegro wogóle jakoś działa?? przecierz dysk grzeje sie od boków?? A elektronikka A elektronika chyba nie bardzo przewodzi ciepło???
  • Poziom 26  
    a ja mam lepszy pomysl, zrobic pudelko, wlozyc wkladki silikonowe do biustonoszy z allego 5zl oraz dysk, pudelko nalepiej aluminiowe zeby oddawalo cieplo z wkladek :) wibracji wogole nie przenosi,nie wiem jak zgrzaniem
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    do chlodzenie i wyciszenia dysku polecam zbudowanie do niego plaszcza wodnego
  • Poziom 24  
    Chyba nie przenosie za bardzo ciepła a piekarnika nie chce:P
    Ale dzięki za pomysł

Dodano po 2 [minuty]:

płaszcz wodny jest troszke niebezpieczny ale pomyśle:P narazie odrzucam
    Dzięki
  • Spec od komputerów
    Ogniwa peltiera do dysku NIE MAJA SENSU. W ogle ogniwa Peltiera w komuterze to raczej chybiony pomysl. Caly zestaw bedzie sie bardzo mocno grzał, wiec trzeba bedie uzyc wiatrakow do wypchniecia goracego powietrza. Zastapisz wiec szum dysku, szumem wiatrakow.
    Taki sam, a nawet lepszy rezultat uzyskasz przez zrobienie szczelnego i wyciszonego aluminiowego pudla na dysk, z radiatorami na bocznych sciankach.