Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak zainstalować dysk twardy i potem windows?

hjkl3 02 Mar 2006 15:25 14508 7
  • #1 02 Mar 2006 15:25
    hjkl3
    Poziom 16  

Wymieniam stary dysk twardy na nowy ze złączem SATA: WD Caviar WD800JD - 80GB, SATA, 7200-obr, 8MB, który niedługo do mnie dotrze. Jak go podłącze już do zasilacza i płyty głównej: Asus A7V600-X to proszę odpowiedzcie mi na chłopski rozum na poniższe pytania bo ja nigdy czegoś takiego nie rozbiłem (nawet windowsa nie instalowałem):
    1. Po włożeniu nowego dysku twardego uruchamiam komputer i co mam zrobić dalej, bo słyszałem o jakimś biosie ale nie wiem co to jest - coś z tym biosem trzeba robić? I czy dysk będzie od razu podzielony na dysk C i D jesli nie to co mam zrobić żeby podzielić - i mam podzielić przed instalacją windowsa czy po?
    2. Czy następnie od razu po uruchomieniu kompa mam włożyć cd-rom z WINdowsem XP? Jeśli tak to mi komputer automatycznie rozpocznie instalację czy nie ? Jeśli nie to co mam zrobić żeby rozpoczął instalację? A może przed instalacją windowsa mam zrobić coś innego?
    3. Czy muszę o czymś pamiętać podczas instalacji windowsa?
    4. Kiedy mam zainstalować ( wkładając cd-romy do odtwarzacza ) płytę główną, kartę graficzną itd. - przed instalacją windowsa czy po? Trudne to jest? Muszę o czymś pamiętać?
    5. Czy jak będę mieć problemy ze zrobieniem porządku z nowym dyskiem twardym to mogę go odłączyć i z powrotem podłaczyć stary dysk twardy żeby zapytać się was na forum - tzn. czy jak podłącze znów dysk twardy stary to czy się dane same automatycznie z niego skasują po tym jak wcześniej go odłącze że nie będzie na nim windowsa i wszystkich programów co je teraz mam czy nie?
    6. Macie jeszcze jakieś rady dla mnie - jakieś ważne rzeczy o których powinienem pamiętać lub je zrobić?

1 7
  • #2 02 Mar 2006 15:48
    dabu
    Poziom 31  

dysk nie będzie miał partycji, w biosie jak bedziesz miał wyłączone sata to będziasz musiał włączyć. Płyte z windowsem muszisz włożyć od razu i w biosie ustawić na bootowanie z cd, sterowniki do podzespołów instalujesz dopiero po zainstalowaniu windowsa. I muszisz pamiętać żeby wgrać sterowniki od dysku sata podczas ładowania sterowników przy instalacji windowsa, będzie tam na dole pisać kiedy masz włożyć dyskietke ze sterownikami od dysku

1
  • #3 02 Mar 2006 15:58
    ziomal_87
    Poziom 18  

dabu napisał:
    sterowniki od dysku sata

sterowniki od interfejsu SATA a nie od dysku :!:
    Te sterowniki znajdziesz napłycie CD od płyty głównej bedziesz musiał je zgrac na dyskiedke przed zmianą dysku
    Pozdrawiam

0
  • #4 02 Mar 2006 16:26
    hjkl3
    Poziom 16  

może tak odpiszcie po kolei na moje pytania i prostym językiem a nie jakieś "bootowanie" .............

1
  • #5 02 Mar 2006 16:44
    K!lleR
    Poziom 39  

1. Po zamontowaniu dysku włożyć płytę z systemem do napędu i reset komputera bo pewnie za pierwszym razem kolega się spóźni z włożeniem płyty. Uruchomi się instalator WinXP załaduje do pamięci co trzeba i dalej trzeba postępować zgodnie z wskazówkami instalatora. F8 zgadzam się i dalej trzeba utworzyć partycje. Nie piszę jak bo wszystko będzie jasno opisane przez instalatora ( system operacyjny ). Po utworzeniu partycji wystarczy sformatować tylko jedną tą gdzie będzie system instalowany czyli przykładowo C: i teraz rozpoczyna się format C: a po nim automatyczna instalacja WinXP. Tutaj również wszystko będzie jasno opisane przez instalatora systemu, konfiguracja użytkownika, sieci, języka oraz czasu. Później kiedy instalator zapyta o klucz produktu należy go wklepać w odpowiednie okienka i instalator ruszy dalej. Po zainsytalowaniu WinXP system zapyta o domyślny rozmiar ekranu czyli 800/600, jeśli koga ma większy monitor to należy dać przynajmniej 1024/768. Koniec instalacji windy.

-1
  • #6 02 Mar 2006 17:21
    hjkl3
    Poziom 16  

killer dobrze tłumaczysz dawaj dalej :)

0
  • #7 02 Mar 2006 17:50
    K!lleR
    Poziom 39  

Należy jeszcze utworzyć dyskietkę SATA korzystając z płyty CD-ROM dostarczonej do płyty głównej i zgrać odpowiednie pliki. Tę czynność wykonuje się tylko i wyłącznie jeśli system nie rozpozna dysku ( sterownika ). Dodam jeszcze do mojej wcześniejszej wypowiedzi: W BIOS'ie należy ustawić boot sequence ( co ma być pierwsze czytane ), CD-ROM, HDD-0 czy FDD ( floppy ) trzeba ustawić na CD-ROM i po włożeniu płyty do napędu i wystartowaniu komputera zacznie czytać z napędu CD-ROM czyli tam gdzie kolega ma program instalacyjny WinXP.

Co do montażu dysku to dział jak najbardziej odpowiedni ale instalacja WinXP to raczej dział Komputery Software ;)

0
  • #8 02 Mar 2006 18:11
    hjkl3
    Poziom 16  

wydaje się to wszystko bardzo skomplikowane - ciekawe czy sobie poradze :)

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo