Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Modulo 10 od tyłu. Jak to można zrobić?

tokarz 02 Mar 2006 17:19 3570 10
    tokarz
    Level 18  
    Witam.
    Potrzebuję zbudować modulo 10 liczące od tyłu. Zablokowałem się na modulo 16 liczącym od tyłu. Nie mam już pomysłów...
    Czy ktoś z Was spotkał się z czymś takim lub ma pomysł jak to zbudować ?
    Pozdrawiam,
    tokarz
    tokarz
    Level 18  
    A jak zrobić to na przerzutnikach JK z dostępnymi bramkami NAND i NOT ? Właśnie na czymś takim mam już zrobioną dużą część.
    Pozdrawiam,
    tokarz
    fotonn
    Level 28  
    Synchro-, czy asynchroniczny?
    tokarz
    Level 18  
    Synchroniczny, bo na wejście zegarowe podaję sygnał 1Hz.
    Pozdrawiam,
    tokarz
    fotonn
    Level 28  
    nie, to nie o to chodzi
    synchroniczny, to taki, gdzie na wszystkich wyjściach sygnały zmieniają się bezpośrednio pod wpływem zegara (trudniejszy, bardziej rozbudowany)
    asynchroniczny, to taki, gdzie przerzutniki sa połączone kaskadowo; zegar wyzwala pierwszy przerzutnik, ten gdy ustawią mu sie wyjścia, wyzwala drugi, drugi wyzwala trzeci zaś ten czwarty. Całość trwa króciutko, przy 1 Hz niedostrzegalnie, do celów pokazowych, że zapalaja się i gasna diody, może być, ale jeśli pobierany jest stan wyjść do kolejnego urządzenia to stany przejściowe mogą wywoływac błędy
    tokarz
    Level 18  
    no to asynchroniczny ;-)
    Pozdrawiam,
    tokarz
    fotonn
    Level 28  
    teraz musze zmykać
    na jutro rano spróbuję narysować
    chyba że ktoś ma coś gotowego
    albo do tego czasu sam znajdziesz
    fotonn
    Level 28  
    Witam!
    Przepraszam, że tak późno - dopiero dziś kombinowałem i rysowałem.
    Tu masz asynchroniczny, jak chciałeś na JK i NAND-ach.
    "Dedykowany" pod 7473 itp.
    Wyjściami licznika są wyjścia proste: A, B, C, D.
    Pamiętaj, że 7473 (i inne JK_Master Slave) zatrzaskuje stan wejść przy dodatnim zboczu, a wyjścia zmienia przy ujemnym (musi wystąpić pełny impuls dodatni). Wyjątkiem jest 74LS73, który robi wszystko przy ujemnym zboczu.
    Licznik "skracają" do mod 10 pokazane układy - nazwałem je "kasujące".
    Możesz zastosować pierwszy, ale jest ryzyko (realne), że nie będzie działać prawidłowo. Zgodnie z teorią, nie uwzględniającą czasów propagacji, wystarczyłoby podpiąć ten pierwszy pod wyjścia B i D. Jakby nie liczyło dobrze (po 8 wskakiwałoby znów 9) podłącz może - zamiast prostego - zanegowane D (/D).
    Pewniejszy jest chyba układ drugi, ale że to moja, poimprezowa tfurczość - przeanalizuj, czy nie ma tam jakiegoś byka. Poza tym jest dużo bardziej skomplikowany.
    Kwestia resetu - najprościej dorobić jakiś przycisk zerujący wszystkie scalaki. Po pierwszym impulsie zegarowym ustawiałoby się 9. Chyba, że zależy Ci, aby po włączeniu zasilania wskakiwało 9. Można zrobić, ale na 7473 trudno. Raczej np. na 7476, który ma wejścia set i reset.
    Zaraz spróbuję przerobić synchroniczny (mam schemat zwykłego mod 10).
    Okazuje się, że przy zastosowaniu scalaków np. 7472, 74110 (JK wyzwalane ujemnym zboczem) albo 74102 (JK-MS), które mają wbudowane w strukturę bramki AND, można prościej zrobić licznik synchroniczny.
    tokarz
    Level 18  
    Thx, sprawdzę czy zadziała.
    Pozdrawiam,
    tokarz