Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grundig P37-3035 instrukcja obsługi

02 Mar 2006 19:10 2889 13
  • Poziom 10  
    Mój Grundig odmówił posłuszeństwa. Przysmażył się tranzystor na zasilaczu (chyba BU 90, nie mogę odczytać) i wyleciał bezpiecznik sieciowy. Zanim się to stało przy włączonym TV kilka razy mrugnęła dioda od stand-by, zaśmierdziało (prawdopodobnie od tranzystora) i Tv się wyłączył. Jaka jest szansa, że nie poleciało nic więc tylko tranzystor?
    Pozdro.

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Wychodzi na to, że uszkodzona została tylko część pierwotna przetwornicy. Ściągnij schemat z bazy tv i będzie wiadomo dokładnie jaki tam tranzystorek siedzi. Dokładnie posprawdzaj wszystkie elementy po stronie pierwotnej, jak i kondensatorki.
  • Poziom 10  
    Oczywiście, że sprawdzę wszystkie kondensatory i inne elementy. Niestety, nie ma w bazie schematu tego telewizora.
  • Poziom 10  
    Dzięki. Zaraz sobie ściągnę.
  • Poziom 27  
    Witam !

Trochę mało Pan opisał to uszkodzenie.
    Zapewne to BUZ90, a sterownik przetwornicy na TDA 4605/3.
    Jeśli tak jest, proszę oprócz uszkodzonego BUZ-a, TDA 4605/3 wymienić również w ciemno kondensatory elektrolityczne po pierwotnej stronie przetwornicy oraz rezystory wysokoomowe podłączone do pin-ów 2 i 3 scalaka - odpowiednio 270 kΩ oraz 680 kΩ. Proszę również dokładnie sprawdzić elementy gasikowe w obwodzie drenu tranzystora - klucza oraz elementy sterowania w jego bramce.
    Proszę opisać efekty prac

Powodzenia !

Pozdrawiam !
  • Poziom 10  
    Tak zrobię. Dzięki za rady. Pozdrawiam.
  • Poziom 27  
    Witam !

Zastanowiło mnie to, co napisał w swoim poście mój Szanowny przedmówca k.k. Nie mam powodów wątpić w Jego dane - nieraz doskonale pomagały potrzebującym. To zapewne moje są błędne. W chassis podanym przez Kolegę k.k sterownik przetwornicy jest na UC 3842.
    Jeśli moje dane są nieprawdziwe - przepraszam.
    Jednak co do wskazówek - nic poza numeracją pin-ów się nie zmienia. Tutaj proszę jeszcze sprawdzić/ wymienić rezystory i diody w źródle tranzystora - klucza. Po wystrzale tranzystora rezystory mogły dostać przerwy lub zmienić wartość, diody zaś zwarcia. Cały ten układ w żródle jest bardzo ważny gdyż służy do pomiaru prądu płynącego przez tranzystor - klucz.
    Jeszcze raz przepraszam za zamieszanie !
    Proszę opisać efekty prac

Pozdrawiam !
  • Poziom 10  
    Właśnie przeglądałem schemat podany przez kolegę K.K. i porównywałem go z wartościami elementów na płytce w TV. Okazało się, że tranzystor w zasilaczu to MJF18004C (tak wynika ze schematu).
  • Poziom 43  
    podaj jaki scalak chodzi w przetwornicy!
  • Poziom 10  
    W przetwornicy chodzi UC 3842.
  • Poziom 27  
    Witam !

... Czyli Kolega k.k miał rację. Proszę jednak bacznie zwrócić uwagę na to jaki był tranzystor. Na początku pisał Pan, że jakiś cyt.-"chyba BU 90". To i mnie wyprowadziło w pole gdyż myślałem, że to BUZ... . Jednak jest różnica nawet w aplikacji przy zastosowaniu tranzystora bipolarnego a polowego. Najlepiej porównać rzeczywistość ze schematem.

Powodzenia !

Pozdrawiam !
  • Poziom 43  
    Więc skąd na uszkodzonym tranzystorze BU...? Chyba, że był kiedys już naprawiany i ktoś włożył zamiennik BUT12.
    Jeśli na płycie jest kondensator C663 /oczywiście do wymiany!/, to ma być MJF. Z doświadczenia wynika, że pracują lepiej od BUT.
    Powodzenia!
  • Poziom 10  
    Prawda, ten tranzystor to MJF. Wymieniłem go razem z C663, D667, D666 oraz D664 i wszystko zagrało. Dzięki za pomoc.
    Pozdrawiam.