Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

YAMAHA RX-V595RDS - padł potencjometr siły głosu

03 Mar 2006 10:37 2391 12
  • Poziom 13  
    Witam,
    Problem jak w temacie...
    Nie słychać jednego kanału, pokręcę... i słychać. Wyłączę, włączę - znów nie słychać. Jak ustawię głośniej - to słychać cały czas. Czyli typowe objawy. (tak przynajmniej sądzę)

Rozkręciem obudowę, ukazał się długi potencjometr w kształcie prostopadłościanu, na końcu mały walec (myślę że silniczek). Wszystko dość delikatne, wlutowane w płytkę podłączoną na taśmę

Chciałem to jakoś naprawić, ale popatrzyłem i zwątpiłem. Zwarta budowa, brak zamiennika... na wypadek zepsucia.

Gdzie można kupić taki potencjometr, może razem z płytką do której jest wlutowany?

Pytałem w www.audioklan.com.pl powiedzieli, że w Markach jest serwis i wymieni za 180 zł.

Dla mnie to sporo kasy, wolał bym zrobić to jakoś taniej, ale skutecznie.

Rozwiązanie tymczasowe typu psikanie czymś do środka mnie nie interesuje.

Proszę o pomoc.
    Gdzie kupić taką część? Najlepiej w Warszawie, albo internecie.
    Może namiar na jakiś solidny servis, który nie zdziera z ludzi.

Pozdrawiam
    Andrzej
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 13  
    Tak się zastanawiałem, czy da się rozmontować taki potencjometr bez wylutowywania go z płytki.
    Czy nie rozsypią się jakieś drobne elemenciki.

Nie chciał bym czegoś popsuć.
    Wtgląda podobnie do tego, tylko jest dłuższy.
    http://tinyurl.com/gro2b

Można sciezki przetrzeć spirytusem? Takim monopolowego?
    Na długi czas taki zabieg pomoże?

Pozdrawiam
    Andrzej
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 21  
    Potencjometr musisz wylutować, rozebrać, wyczyściść ścieżki i styki izopropanolem (ten z monopolu też się nadaje, ale czy nie lepiej go wypić :D), użyć preparatów do regeneracji np. kontakt pr, wd40 ew. przesmarować wazeliną techniczną. Jeśli ścieżki są uszkodzone należy wymienić taki segment, często można spotkać takie potencjometry w starszych radiach samochodowych (musi być ten sam rozmiar i wartość).
    Nie ma potencjometra którego nie możnazastąpić, jeżelil zrezygnujesz z silniczka (no i oczywiście z regulacji pilotem) to możesz tam wstawić potencjometr podwójny nawet za 8zł lub kupić coś podobnego o tych samych parametrach, żeby tylko dało się upchnąć w obudowe.

powodzenia
  • Poziom 13  
    Nie wiem czy każdy potencjometr stereofoniczny nada się w tym przypadku.

Boję się, że wzmacniacze kina domowego nie mają zwykłych potencjometrów stereo.

Może się mylę...

Pozdrawiam
    Andrzej
  • Poziom 21  
    oj mają.
    policz segmenty i nóżki nakażdym znich.
  • Poziom 13  
    Sam już się zastanawiam, czy to potencjometr.

No bo zobaczcie, włączam wzmacniacz jak jest zciszony, to lewego kanału nie slychać. Jak pokręcę w mały zakresie, to też lewego nie słychać, żadnych trzasków.
    Jak odkręcę do pewnego poziomu, to wskakuje lewy (dodam, że jest już wtedy dość głośno jak do słuchania spokojnego), to zanika, to wskakuje, podkręcę jeszcze trochę to całkiem wskakuje lewy.
    Jak zacznę przyciszać, to mogę zejść praktycznie do zera i cały czas słychać oba kanały. Dodam, że trzasków nie słychać. Jak pozostanie dość cicho, to po chwili lewy znika.

Nie sądzicie, że to dość osobliwe objawy?

Pozdrawiam
    Andrzej
  • Poziom 23  
    Potencjometr z reguły nie psuje się nagle. Jeżeli są jakieś przerywania, to nasilają się one stopniowo od sporadycznych trzasków do zaników sygnału, i wtedy można mieć pewność, że uszkodzeniu uległ potencjometr. W innym przypadku, podejrzewam tutaj jednak uszkodzenie układów sterowanych tym potencjometrem.
  • Poziom 21  
    Czy to aby napewno jest potencjometr? Ile ma k ohm?
    A może to impulsator?

Jeśli to na pewno potencjometr to wstaw nawet na chwilę jakiś inny sprawny, jak nie jesteś pewien zobaczy jaki układ steruje ten potencjometr.

Czasami bywa, że padł proc.
  • Poziom 13  
    Ale numer - już prawie wylutowałem PR-ka.
    Na szczęście nie miałem już za bardzo czasu i włożyłem płytkę z powrotem.

Zaczął normalnie dziać - myślałem, że to na taśmie coś nie stykało... ale następnego dnia objawy powróciły. Załamka.

Jakoś przypadkiem wcisnąłem isostat od głośników A B. Coś zatrzeszczało i zaczęło normalnie działać.
    I działa póki co.
    A już byłem gotów wylutowywać Pr-ka rozbierać, czyścić albo wręcz zamawiać w niemczech.

Mam nadzieję, że to właśnie była wina styków w tym isistacie.

Pozdrowienia.
    Andrzej
  • Poziom 21  
    Dla pewności możesz go wyczyścić i przesmarować, w tego typu przełącznikach to dość częste.
  • Poziom 10  
    Witam,
    Potencjometr w Twoim Amlitunerze to 6x100k.
    Nie słuchaj głupot, że stereofoniczny wystarczy.
    Generalnie te potencjometry są chyba najsłabszym punktem RX-Vów
    Ja w swoim 795 od nowości mam słabą zbieżność przy niskim poziomie głosu.
    Kiedyś zastanawiałem się jak wstawić jakieś sterowanie elektroniczne na DSS lub podobne. Problem z wyświetleniem wartości nastawionego poziomu.

Pozdrawiam
    wstach
  • Poziom 26  
    Objawy wskazują jednak na zimne luty ewentualnie na przekaźniki. Potencjometr ruszyłbym na końcu.