Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PROSZE O POMOC- PIANINO CYFROWE CASIO CPS-80S BARDZO PROSZE

atckp 03 Mar 2006 16:22 5980 11
    atckp
    Level 14  
    Witam wszystkich. Mam bardzo nietypową sprawę. Otóż mam pianino cyfrowe CASIO CPS-80s. I wszystko "prawie działa poprawnie" poza tym ze np; Włączam sobie pianino, ustawiam dowolna barwę np organy i zaczynam grac. Wszystko jest dobrze az tu co jakiś czas po wciśnięciu któregoś klawisza dźwięk się jakby "zawiesza". tak jakbym wcisnął klawisz i trzymał wciśnięty. Czasami tez np wciskam C-trzykreślne a zawiesza sie c-czterokreślne. albo jakiś inny dźwięk. POMÓŻCIE co to może być. Rozkręcałem pianino ale nie widać nic szczególnego. Odkręcałem tez płytkę od klawiszy , tak ze gumki raczej nie dolegają tam na stale. Proszę bardzo o jakakolwiek pomoc. I jeszcze jedno- może ktoś wie ile kosztuje taki sprzęt. POZDRAWIAM WSZYSTKICH
    gabik001
    Level 37  
    A podchodziles do sprawy od strony zasilania? Ja mialem problem z pianinem ctk450 - wylaczalo sie, zawieszalo - rozwiazanie- za slaby zasilacz.... Moze tu trzeba szukac.
    Pozdrawiam
    atckp
    Level 14  
    No coz podpilem nawet do baterii i jest to samo. Wszytko niby dziala i dema i wsyztkie glosy a jednak co ajkis czas podczas grania ktorys dzwiek sie zawiesi i to z reguly jest tak ze jedna albo dwie oktawy wyzej lub nizej ten dziewk. POMOZCIE!!!
    MarsJan^
    Level 16  
    Witam!

Jeśli posiadasz schemat tego sprzętu to zamieść go. Jestem ciekaw na jakiej zasadzia działa zwarcie klawiszy (zwykłe zwarcie czy regulacja rezystancji). Uszkodzenie mechaniczne (zabrudzenie, zalanie) chyba można wykluczyć, zwłaszcza że wieszają się inne dźwięki.
    Uszkodzenie jest dość nietypowe. Całością zapewne steruje jedna kostka i pewnie ona będzie za to odpowiedzialna, jednak naprawę proponuję rozpocząć od zbadania zasilacza (skoki lub spadki napięcia) i wymiany rezonatoró kwarcowych (musi być przynajmniej jeden przy głównej kostce)

pozdrawiam i życzę powodzenia
    atckp
    Level 14  
    Dziekuje za zainteresowanie. Jutro porobie zdjecia i poszukam schematu. Nawprawde jestem wdzieczny
    jdobrzan
    Level 2  
    Witam,
    Moje całkiem jest popsute :((. Rozrysowałem część schematu z zasilaczem. Ale przydałby mi się cały schemat lub chociaż tabelka z sygnałami na procesorach. - Moje bazgroły mogę udostępnić, jeśli byłyby przydatne.

W moim casio prawdopodobnie zasilacz uszkodził ROM i być może coś jeszcze... Uszkodził się DNF na zasilaniu ROM (IC 42pinDIP)

Jakby ktoś dysponował płytą główną lub układami procesorów i pamięci ROM - chętnie zakupię - lub cały instrument - np. uszkodzony mechanicznie z dobrą elektroniką :))).

A może można zastosować elektronikę od jakiegoś innego sprzętu?

Pozdrawiam
    jdobrzan
    Level 2  
    Przy okazji, jak pianinko jest rozebrane - warto sprawdzić, jakie są napięcia w układach zasilających i czy nie grzeje się zbytnio tranzystor T4 (jego awaria w moim pianinku zrobiła spustoszenie). Wokół niego może być nadpalony laminat.
    Ostrożnie z taśmami przewodów - przed odchylaniem płyty dobrze byłoby je zabezpieczyć, np. przykleić klejem z pistoletu do płytki.

Część elektrolitów może być już wyschnięta. - Oczywiście przy lutowaniu grot lutownicy powinien być połączony przez jakieś 1k do masy :).

W układach C-MOS kilka razy udało mi się usunąć przypadkowe błędy, które jak się później okazało wynikały z wilgoci i prawdopodobnie osadzenia się mikroskopijnych ilości soli na końcówkach IC. Pomogło wówczas umycie np. toluenem lub innym rozpuszczalnikiem.
    W moim instrumencie kości montowane powierzchniowo - są zabezpieczone lakierem, ale w innych egz. może być inaczej...

Pozdrawiam
    atckp
    Level 14  
    Na elektrodzie jest schemat ale do CASIO cps 85 . Tez go mam jakby kto chcial. A przy okazji moze ktos wie gdzie jest jaki zaklad co by to mogli naprawic w okolicach Krakowa albo Tarnowa?
    jdobrzan
    Level 2  
    CPS-85 wygląda rzeczywiście tak samo i prawdopodobnie ma ten sam zespół klawiatury. Zastosowany jest ten sam wzmacniacz i część analogowa. Różni się natomiast cześcią cyfrową.

Przypuszczam, że procesor w CPS80s jest wolniejszy i może nie nadążać z wykonaniem niektórych funkcji. Może mają na to wpływ jakieś elektrolity, które mogły stracić swoje parametry i zmieniły się uzależnienia czasowe... A może tak jak napisałem wcześniej - odchylenia w napięciach.

Czy ktoś próbował podłączyć do klawiatury elektronikę od CPS85? Może Ta elektronika jest łatwiej dostępna w serwisie... Choć z drugiej strony jest to model, w który nie warto już pewnie inwestować.
    atckp
    Level 14  
    NO dzis poszlo pianino do Sochaczewa do servisu ZIBI. Napisze na forum jaki bedize efekt ich pracy:) ( i cena:/)))
    atckp
    Level 14  
    NO wczoraj odebralem pianino z servisu ZIBI. Okazalo sie ze uszkodzony byl skaner klawiatury, ktory kosztowal razem z przsylka i robita 200zl. W kazdym razie teraz dziala bez zarzutu. DZIEKUJE wszystkim ktorzy chcieli pomóc. Temat zamykam:)