Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transil. Informacje na temat wytrzymałości przepięciowej.

kmiecz 03 Mar 2006 17:52 2726 3
  • #1 03 Mar 2006 17:52
    kmiecz
    Poziom 9  

Witam
    Mam pytanie o informacje na temat wytrzymałości przpięciowej transili.
    Macie może jakieś linki do opracowań.
    Jakie może byc ich zastosowanie w ochronie przepięciowej.

0 3
  • #2 03 Mar 2006 18:44
    maciuś
    Poziom 16  

witam
    dioda transil różni się od diody zenera wytrzymałością prądową oraz "systemem" zwierania obwodu po jej uszkodzeniu
    diody takie potrafią wytrzymać od 20 do setek amper przy takies samej mocy dopuszczalnej co zwykły zener (w impulsie oczywiście) - chodzi o to by napięcie nie zdążyło wzrosnąć do wartości niebezpiecznej oraz by zadziałało zabezpieczenie zasilacza (np bezpiecznik topikowy)
    diody te cha-ują się także dużą szybkością działania oraz stromą charakterystyką
    dioda taka głównie zabezpiecza przed przepięciami - impulsami w obwodach z indukcyjnością - nie pracuje ciągle, nie stabilizuje, często stosuje się do zabezpieczania układów scalonych w ich obwodzie zasilania za rezystorem ograniczającym (średnio 0,5 do 2Ω) - w przypadku np uszkodzenia zasilacza i w skutek tego nadmiernego wzrostu napięcia zostaje przepalony rezystor lub bezpiecznik (o ile taki jest zastosowany) i nawet w przypadku przeciążenia diody zab napięcie co najwyżej spadnie do zera i układ (często drogi) nie zostanie uszkodzony
    popularna nazwa to też po prostu dioda zabezpieczająca
    produkuje się również diody transil dwukierunkowe, które mogą być stosowane przy zasilaniu napięciem przemiennym
    do tłumienia przepięć sieciowych 220V (przy transformatorach, rozdzielniach, zasilaczach po stronie pierwotnej) stosuje się raczej warystory
    pozdrawiam

0
  • #3 03 Mar 2006 18:54
    kmiecz
    Poziom 9  

No ale czy sa jakies opracowania po PL w sieci

0
  • #4 03 Mar 2006 19:33
    maciuś
    Poziom 16  

a po co ci zaraz jakieś opracowania z internetu
    jeżeli wiesz co nieco o diodzie zenera to nic więcej ci nie potrzeba