Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łączenie głośników o różnej impedancji? basowe 4 i 8 ohm

03 Mar 2006 19:49 15399 19
  • Poziom 23  
    Witam
    Mam kolumny kupione od uzytkownika Suchar125
    Sa tam głosniki basowe GD 30/50 tylko w jednej kolumnie były 8ohm polaczone rownolegle a w drugiej 4 ohm szeregowo
    jak mam podlaczyc glosniki jesli chce miec rowne kolumny, co wynika z zastosowania w jednej kolumnie głosnika 4ohm i 8ohm
    Podłączej je ze soba równolegle?
    Jako napęd ELTRON 100u
    czekam na odpowiedzi
  • Poziom 39  
    Możnaby połączyć szeregowo 4 i 8 ohm.
    Eltron z tego co pamiętam "przyjmie" obciążenie od 4 ohm. Jeżeli podłączysz dwie kolumny (4+8 w każdej = 12) będziesz miał wypadkowe 6 ohm. Chyba bardziej optymalnie się nie da.
  • Poziom 23  
    Tzn mam je podłączyc szeregowo? a nie równolegle?
    Bo troszke sie pogubilem...
    Równoległe wydawalo mi sie chyba lepsze......:/
    A jak podłacze je rownolegle, zda to egzamin? Jaka bedzie impedancja?
  • Poziom 43  
    nie laczy się głosników rożnych w jednej obudowie!

Jak w głośnikach polaczysz szeregowo głośniki (czyli - ---[-GD+]---[-GD+]---- + w obu kolumnach to kolumny razem lączysz równolegle - tak jak w oryginałach (4+4)||(8+8)= [8*16]/[8+16]= 5,33 Om (jest bardziej efektywnie - i bardziej poprawnie)

jak w kolumnach polączysz równolegle to kolumny szeregowo wtedy 4||4 + 8||8 i masz 6 OM ale spali się jeden glosnik i żaden bas nie bedzie grał. Chyba że wysokimi...
  • Poziom 39  
    wszystkie równolegle?
    Eltron ma dwa wyjścia tak?
    (podpisane 4-8 ohm)
    więc nie można wszystkich równolegle.

Możesz podłączyć tak jak na rysunku połączenie głośników.jpg

Żeby nie uszkodzić wzmacniacza nie możesz przekroczyć impedancji (nie może być mniejsza) 4 ohm. Na rysunku glosniki2.jpg dwie opcje. Albo łączymy głośniki w kolumnie szeregowo, a kolumny równolegle, albo łączymy głośniki w kolumnie równolegle, a kolumny szeregowo.

Tak ze wzlgędu na impedancje. Trzebaby się jednak zastanowić jak będą obciążały się głośniki o różnej impedancji podłączone w jednej kolumnie.
  • Poziom 23  
    Generalnie chodzi o to ze chciałbym miec rowne glosnikiw obu kolumnach, no bo jak to tak...
    Moge polaczyc 1 gł 4ohm + 2gł 8ohm szeregowo, druga kolumna tak samo i wetdy kolumny rownolegle do wzmacniacza?

Ewnetualnie moge sprzedac zainteresowanym 2 głosniki 4ohm i dokipic dwa nowe 8ohm... jest ktos chetny? Glosniki nowe
  • Poziom 35  
    ma sie rozumieć

masz 2 sztuki 4 omowych gd i 2 sztuki 8 omowych ??

włoz w 1 kolumne 1 sztuke 4 om i jedna 8 om i połaczx równolegle da cxi to koło 3 om

i 2 takie koluymny pod eltrona szeregowo
  • Poziom 23  
    mam 2 sztuki 4 ohm i 2 sztuki 8 ohm
    To co jest jakis chcetny na 2 gd 30/50 ?
    powiedzcie tylko jakie mam zostawic? 8 czy 4 ohm ?
    mysle ze zostawwie 8 dokupie jeszcze 2 8ohm i podlacze rownolegle
    co o tym myslicie......?
  • Poziom 43  
    Micho co ty kombinujesz dwóch rożnych głosników nie wsadza się do jednej obudowy jedyne słuszne rozwiązanie to 2 takie same glośniki szeregowo w kolumnie.

Głośniki maja inne parametry będa działały niestabilnie energetycznie w zakresie basu. nierówno. Mają inne parametry inna wytrzymałość mechaniczną pewnie są z innych lat i mają juz za sobą kawał rożnej historii.

glosniki2.jpg - zrób górny układ z tego zestawu.
    Ma poważną zaletę glosniki oddziaływują ze soba indukcyjności szeregowe czyli zwrotnice basowe trochę to poprawia cięcie miedzy głosnikami.
  • Poziom 35  
    Eltron ma 1 wyjście. Ma 2 gniazda, ale to jest jeden wzmacniacz i można podłączyć do niego 2 kolumny 8Ω albo jedną 4Ω.

Połączenie głośników GD 30/50 o różnych impedancjach nie ma sensu, bo będą grały z różną mocą. Np. przy połączeniu równoległym w ten 4omowy będzie szło 2 razy tyle mocy co w 8omowy.

Do eltrona możesz podłączyć np. 2szt 8omowych i tyle będzie dla wzmacniacza ok. Masz wtedy wzmacniacz 100W 4Ω, a do niego 2 kolukny 50W 8Ω, czyli jest w sam raz.

--
    pozdrawiam
    Hefi
  • Poziom 23  
    Co do głośników to są to TONSIL GD 30/50 , 2 w wersji 4ohm a 2 w 8ohm

Powiedzcie mi tylko które 2 sobie mam zostawic? 4ohm czy 8ohm?
    Jak zostawie 8ohm dokupie 2 kolejne 8 ohm to polacze je rownolegle i otrzymam kolumny o impedancji 4ohm...Czy moze tak byc? Przypominam ze naped to eltron 100u

pozdr
  • Poziom 39  
    Jeżeli chcesz to napędzać tym eltronem, chyba lepiej będzie dokupić dwa głosniki 4 ohm. Jeżeli połączysz później w kolumnach szeregowo po 2 4 omowe - dostaniesz kolummy o impedancji 8ohm.
    Teraz kolumny połączysz równolegle - i wypadkowo zespół będzie miał impedancje 4 ohmy - czyli tyle ile minimalnie obsłuży eltron.
    (Tak jak na rysunku glosniki2.jpg u góry).
  • Poziom 23  
    To co mam zostawic 4ohm?
    Bo na allegro wystawiłem juz te 2 4ohmowe, jednak czekam na wasze opinie, jak co zmienie opis ze sprzedaje 8ohmowe...
    a 2 8ohmowe łaczone rownolegle (co da na kolumny 4ohmowe) mogły by wspolpracowac z eltronem?
  • Poziom 23  
    OK w takim układzie sprzedaje głośniki 8ohm i kupuje jeszcze 2 4ohm
    Łacze je w szereg e kolumnie (i mam kolumne 8 ohm) i lacze pod eltrona
    i wszystko gra:D
    pozdr
  • Poziom 35  
    Do eltrona wystarczą po 1 ośmio omowym GD 30/50 na kolumnę.

Cytat:
    Mogłyby. Ale wtedy kolumny musiałbyś połączyć szeregowo.
    Zestaw grałby ciszej (wypadkowo miałbyś 8 ohm)

Ale po co w ogóle łączyć 4 głośnki. Masz 2 głośniki po 50W i 8Ω i je podłącz do eltrona. Pozostałe 4 omowe sprzedaj i tyle.

Chyba, że chcesz wykorzystać skrzynki 2głośnikowe, ale to jest trochę na siłę. Takie kolumnienki na jednym GD są bardzo zgrabne i mogą służyć jako fajne satelity.

--
    pozdrawiam
    Hefi
  • Poziom 23  
    Hefajstos napisał:
    Ale po co w ogóle łączyć 4 głośnki. Masz 2 głośniki po 50W i 8Ω i je podłącz do eltrona. Pozostałe 4 omowe sprzedaj i tyle.

No właśnie mam paczki 2x 12" + hh i dlatego musza byc po 2 basowe na kolumne, przerabiac nie bede...

Tremolo napisał:
    Głośniki maja inne parametry będa działały niestabilnie energetycznie w zakresie basu. nierówno. Mają inne parametry inna wytrzymałość mechaniczną pewnie są z innych lat i mają juz za sobą kawał rożnej historii.

Co do głośników to sa to GD 30/50 , są prawie nowe, maja takie same parametry, efektywnosc itp, roznia sie tylko impedancja

Tremolo napisał:
    glosniki2.jpg - zrób górny układ z tego zestawu.
    Ma poważną zaletę glosniki oddziaływują ze soba indukcyjności szeregowe czyli zwrotnice basowe trochę to poprawia cięcie miedzy głosnikami.

wczesniej tego nie doczytałem, teraz przeczytałem jeszcze raz i dopiero zauwazyłem....
    W takim razie 1 gł 4ohm + 1 gł 8ohm połączone szeregowo, do tego kolumny podłączyc rownolegle i do eltrona?
    Dobrze mysle? Jak nie to poprawcie mnie...

Jezeli da sie cos jednak zrobic z tych głosnikow zeby dobrze grały bez wymiany na wszystkie o rownej impedancji to piszcie, mile widziane rowniez jakies schemaciki pogladowe...

pozdr pixel
  • Poziom 23  
    Co, nikt sie juz nie wypowie?
    Nadal czekam na wasze posty!
  • Poziom 27  
    Sprzedaj te głośniki 4 omowe i zostaw sobie te 8 omowe dokup dwa 8 omowe i podłącz tak jak ci radzą koledzy:D:D:D:!::!::!:
  • Poziom 23  
    Ojoj, temat już dawno nieaktualny :)