Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik długości materiału z kalkulatora

04 Mar 2006 10:35 1988 4
  • Poziom 2  
    Potrzebuję prosty licznik długości przewijanego materiału.
    Wymyśliłem takie coś, może ktoś skomentuje:
    Na wałku o bezpośrednim kontakcie z materiałem (średnica 50 mm) umieszczam białą naklejkę (chyba nawet na połowie obwodu), obok czujnik optoelektroniczny odbiciowy (jaki ?)
    W zwykłym kalkulatorze za 5zł wprowadzam obwód wałka (0,157m) i przyciskając "+" znakiem "=" dodaję kolejne obwody mierząc długość przechodzącego materiału z wystarczającą dla mnie dokładnością.
    No i tu moje wątpliwości:
    Czy wyprowadzając z kalkulatora styki "=" oraz zasilanie mogę w prosty sposób zrealizować pomysł?
    Jaki musiałby być czujnik i inne elementy aby zasilić je z kalkulatora (1,5V)?
    A może są kalkulatory na 3V ?
    Głównie chodzi o to, aby nie zasilać oddzielnie układu i był prosty.
    Czy wogóle da się to zrobić?

mmiras
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 39  
    Wg mnie najprościej podarować sobie wogóle czujnik optyczny. Wystarczy na przedłużeniu wałka mającego kontakt z materiałem umieścisz magnes i gdzieś na obwodzie okręgu jaki będzie wytyczał poruszający się magnes - umieścisz kontaktron. Z kallkulatora na przewodach podłączysz do '=' kontaktron. Będzie on zwierany tylko wtedy gdy w jego okolicy pojawi się pole magnetyczne (czyli nasz magnes).
    Możesz uprościć sobie sprawę jeszcze bardziej i kupić zwykły licznik rowerowy. Tam też wprowadza się obwód koła, jest już magnes i kontaktron. Licznik będzie liczył ilość materiału oraz prędkość przesuwu.
  • Poziom 2  
    Jeśli chodzi o kontaktron, to mam obawy o drganie styków i błędy.
    Poza tym zamocowanie magnesu to już jest ingerencja w maszynę, chciałem tego uniknąć.
    Licznik do roweru z tego co wiem ma zdefiniowane średnice kół, więc nic z tego.
    Upierałbym się przy rozwiązaniu z fotokomórką.
    Może ktoś ma jakieś pomysły z kalkulatorem.

mmiras
  • Poziom 39  
    Jeżeli zastosujesz odpowiednio silny magnes (kontaktron będzie zwierał pewnie) - nie będzie zjawiska drgania styków.
    Błędy w przypadku zastosowania fotokomórki mogą wystąpić z takim samym prawdopodobieństwem.
    Cytat:

Poza tym zamocowanie magnesu to już jest ingerencja w maszynę, chciałem tego uniknąć.

A to
    Cytat:

Na wałku o bezpośrednim kontakcie z materiałem (średnica 50 mm) umieszczam białą naklejkę

Też jest ingerencja w maszynę.
    Jeżeli np. z boku wałka jest możliwość przytwierdzenia takiego magnesu - wydaje mi się że byłoby to rozwiązanie prostsze niż zabawa z fotokomórką.
  • Poziom 2  
    Dzięki.
    Właśnie dowiedziałem się, że są liczniki rowerowe z wprowadzanym obwodem w milimetrach. Jeśli przyjmie tak mały obwód, to chyba pokombinuję z magnesem i licznikiem rowerowym.

Dodano po 9 [minuty]:

Jeszcze tylko jedna wątpliwość mnie naszła:
    Jeśli częstotliwość będzie ok. 10Hz a może 20, czy kontaktron to zniesie ?
    I czy licznik rowerowy nie zgłupieje?