Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[FIRST Austria 433]. Czy ma ktoś schemat? Jaki w tym radiu jest potencjometr?

volter 04 Mar 2006 12:12 2274 4
 • #1
  volter
  Level 19  
  Witam. Mam radio jak w tytule. Czy ma ktoś może schemat do tego radia? Bo szukałem na elektrodzie i w necie ale nic nie znalazłem. Dokładnie to chodzi mi raczej o to, jaki potencjometr tam siedzi (potencjometr do załączania radia). Jest on opisany 3B50K 3BM50KX2 B80Ω ale nie bardzo wiem jak takiego szukać w sklepach. Mam podać cały ten opis czy jak? Albo jak go poszukać w sklepach internetowych?
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • #2
  mariusz.s
  Conditionally unlocked
  hmmmm,podejrzewam ,sadzac po opisie jaki tu widze ze jest to potencjometr z regul;acja balansu 3B50k dalej widze regulacje sily glosu 3BM50X2 i dalej jest regulacja fadera B80om ,musdisz poszukac w sklepach
  podobnego i tyle,nie powinno byc trudne
 • #3
  volter
  Level 19  
  Potencjometr wygląda tak:
  [FIRST Austria 433]. Czy ma ktoś schemat? Jaki w tym radiu jest potencjometr?
  Ale dalej nie wiem jak go szukać w necie. Bo jak wpisze którąkolwiek część oznaczenia to mi nic nie znajduje. A może ktoś z was ma taki na zbyciu? A da się naprawić to radio bez niego? np. wstawiając inny tylko do załączania radia i regulacji głośności a resztę ustawić na stałe? Jeśli sie da to jak to zrobić?
 • Helpful post
  #4
  SlaweK
  Level 43  
  Mam mieszane uczucia co z takim postem zrobić, po przeczytaniu pierwszego powinien wylądować w koszu gdyż w tym dziale nie pytamy o schematy a po ostatnim w Bazar Podzespoły gdyż poszukujesz części.

  Ze swojej strony powiem że raczej nie opłaca sie reanimować chińskiej tandety a już napewno z taką wiedzą elektroniczną to czarno to widzę. Chyba wiesz jak działa potencjometr ? Jesli tak to łatwo domyślisz się jak go zastąpić opornikami. A co do oznaczeń to dość jasno widać wartości 3B50k to 50kOhm o charakterystyce B (logarytmicznej) M to do balansu logarytmiczna w przeciwne strony a 80 Ohm to do regulacji fadera większej mocy, drutowy.Kiedyś firma KazPol miała trochę różnych, może znajdziesz w necie ich namiary i czasem regenerowała takie wymieniając uszkodzone sekcje. Samemu też można to zrobić wymieniając je z innego podobnego potencjometru ale wymaga to cierpliwości i wprawy.

  SławeK
 • #5
  volter
  Level 19  
  No też myślałem żeby zastąpić opornikami a wstawić tylko potencjometr żeby był do głośności i załączania. A co do oznaczeń to właśnie nie pasowało mi to B, nie spotkałem się z takim, bo radia naprawiam od niedawna, wcześniej były zwykłe potencjometry pojedyńcze. Dzięki za wyjaśnienie.
  Zamykam temat.