Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

komparator napięcia w zasilaczu

raf2001 04 Mar 2006 17:37 14210 12
  • #1 04 Mar 2006 17:37
    raf2001
    Uczeń

WItam!
    Mam małą prośbe, czy wie ktoś jak zrobić komparator napięcia z sygnalizatorem napięcia. Tzn. w komparatorze jeżeli napięcie odniesienia jest większe od napięcia porównywanego to napięcie na wyjściu jest dodatnie, lecz gdy Uod jest mniejsze od Upor to napięcie jest ujemne(niejestem pewien na 100%, mogłem coś pomylić), i jak zrobić(połączyć) żeby na wyjściu były 2 diody i aby jak jedno napięcie jest większe to się swieciła jedna dioda, a jak drugie to analogicznie. Niewiem jak to zrobić.
    Oraz poradzcie jakich komparatorów używać(tanich). Z góry TNX.

0 12
  • #2 04 Mar 2006 17:48
    hefid
    VIP Zasłużony dla elektroda

Przeniosłem z: Schematu/instrukcji...

0
  • #3 04 Mar 2006 21:59
    raf2001
    Uczeń

wykombinowałem taki oto układ, lecz niewiem jak zrobić ten sam z drugą diodą (czyli żeby pierwsze napięcie było wyższe od drugiego). ktoś wie jak to rozwiązać[/img]

0
  • #4 04 Mar 2006 23:13
    jony
    Specjalista elektronik

Zobacz na schematy które dołączyłem.
    Pierwszy schemat(komer.jpg) to typowy komparator (przerzutnik schmitta).
    Gdy napięcie na wejściu jest mniejsze niż 1/3 napięcia zasilania Uzas (3V dla Uzas=9V) na wyjściu komparatora mamy napięcie bliskie napięciu zasilania i świeci dioda czerwona.
    Dioda zielona zapali się wtedy gdy napięcie wejściowe przekroczy 2/3Uzas czyli 6V dla Uzas=9V. I biedzi się święcić dopóki napięcie wejściowe nie spadnie do 1/3Uzas czyli do 3V.
    Drugi układ(dys_okien.jpg) to tak zwany dyskryminator okienkowy. I dioda zielona będzie się święcić gdy napięcie wejściowe mieści się w przedziale od 6V do 3V. Dla napieć wejściowych od Uzas do 6V i od 3V od 0V świeci się dioda czerwona.
    Progi napięciowe zalezą od wartości rezystorów R1 R2 i R3

0
  • #5 04 Mar 2006 23:26
    raf2001
    Uczeń

eeeeeeeee raczej te układy odpadają,, moim zadaniem jest zrobienie dosłownego komparatora napięcia, czyli jeżeli jedno napięcie jest większe to świeci sie dioda zielona, a jeżeli 2 to czerwona (ty tylko przykład). Raczej niebęde tworzył komparatora jakotakiego. kupie gotowe rozwiązanie,a ponieważ ma to być prosty układ to chciałem przedstawić wynik za pomocą diód(lecz niepogardził bym też innym sposobem)

EDIT:
    już sobie poradziłem miałem drobny błąd z diodami zenera ale już wszystko gra. Mimo tego czy zna ktoś sposób na lepszą prezentacje wyników działania komparatora?? Z góry dziękuje

1
  • #6 04 Mar 2006 23:59
    jony
    Specjalista elektronik

Widzę ze twoja znajomości elektroniki stoi na wysokim poziomie :D
    Powiem tylko jedno powodzenie z tym schematem

0
  • #7 05 Mar 2006 02:42
    raf2001
    Uczeń

mi niechodzi o to żeby robić coś co ma działać super, mam to zrobić na zaliczenie a niechce się pakować w koszta.elektronikiem dobrym niejestem, ale od czegoś trzeba zacząć. Układ będe musiał jeszcze zabezpieczyć, ale mam na to czas, w szególności że wszystko robie z głowy(a jak zauważyłeś jest nieco późno)

Dodano po 2 [godziny] 33 [minuty]:

a tak ps. niebęde zaczynał nowego tematu, ale czy ktoś zna dobre programy do robienia układów(kożystam teraz z Crocodile Clips 2.0)

0
  • #8 05 Mar 2006 15:29
    jony
    Specjalista elektronik

A jaki komparator zamierzasz zastosować. Jaki typ wyjścia otwarty kolektor czy komplementarny.
    Ja używam Orcad Pspice mam tez protel99se
    A tu masz linki do dwóch darmowych
    http://www.linear.com/company/software.jsp
    http://www.catena.uk.com/
    I pamiętaj że żaden symulator nie uchroni cię od uruchomiane prototypu w praktyce.
    Nawet najlepsze programy trzeba umieć obsługiwać, i znać zjawiska, które badasz!
    Często programy pokazują bzdurne wyniki(po złym zamodelowaniu układu lub wynika to z samej budowy programu, jego ograniczeń).
    Osoba obeznana z elektroniką natychmiast to zauważy.
    Osoba taka wie z góry co ma wyjść(wie jakich kształtów np. napięć się spodziewać, tylko nie obliczy w głowie wartości - po to jest symulator).
    A laik ślepo przyjmie każdy wynik symulacji na wiarę...i dopiero będzie rozczarowanie, gdy spróbujesz coś zbudować w praktyce.

0
  • #9 10 Mar 2006 14:45
    raf2001
    Uczeń

chciałbym zastosować jak najprostszy komparator i tani(może macie jakieś na uwadze). A elektronikiem nigdy dobrym niebęde, majsterkować lubie ale znać się na tym to niebzbyt.

0
  • #10 10 Mar 2006 16:27
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

To jest jeden z najtańczych komparatorów poczwórnych

http://cache.national.com/ds/LM/LM139.pdf

wykorzystujemy z nich 2, pozostałe polaryzujemy tylko by nie wzbudziły się od zakłóceń.

Napięcia progowe powinny być z zakresu (Vee do Vcc) ale praktycznie nie powinny osiągać tych wartości, bo dany komparator nie będzie działać.

Napięcia progowe można pobrać np z potencjometrów.

Napięcie wejściowe powinno mieścić się w zakresie Vee do Vcc

Maksymalne napięcie zasilania układu to

Vee=-18V
    Vcc=+18V

Jeżeli musimy sprawdzić napięcia wykraczające poza zakres napięć zasilania komparatorów to należy przed wejściem (Uwe) dać dzielnik rezystorowy obniżający napięcie wejściowe do zakresu bezpiecznego a przy ustawianiu progów uwzględnić także wprowadzany przez niego podział Uwe.

0
  • #11 29 Paź 2007 19:51
    drozdi
    Poziom 12  

Witam, podepne sie pod temat i troche go odswieze jesli mozna, mam podobny problem do kolega jednak w moim rozwiazaniu chcialbym umiescic 4 diody i zwiekszyc ilosc "progow" napiecia wzgledem ktorych porownywane bedzie napiecie mierzone. Ustaliłem, że chciałbym mieć układ działajacy w nastepujacy sposob. gdy napiecie mierzone zawiera sie w przedziale pomiedzy 6 a 5.5V to swieci dioda zielona, gdy napięcie jest z przedzialu 5.5 do 5v swieci jedna z diod zoltych, gdy napiecie jest z przedzialu 5 - 4.3 v to swieci druga zolta dioda, a gdy napiecie jest z przedzialu 4,3 do 3,8 v to swieci dioda czerwona. 3,8 v to dolny prog napiecia. pomyslalem ze moglbym to zrobic tak jak pokazano w powyzszym pliku dys_okien. Wymagaloby to chyba takich dwoch komparatorow okienkowych, ale z inaczej dobranym dzielnikiem rezystancyjnym ustalajacym progi napiecia. Jednak komparator dziala w ten sposob ze albo daje sygnal dodatni albo ujemny i zapala jedna z dwoch diod (2 diody na jeden komparator okienkowy) nie ma mozliwosci wygaszenia diod przypadajacych na dany komp okienkowy tak aby mogla swiecic jedna z diod sterowana z drugiego komparatora okienkowego. Czy jest mozliwosc polaczenia takich komparatorow kaskadowo zeby dla danego przedzialu napiecia swiecila tylko jedna dioda??? Nie wiem zabardzo jak to rozwiazac, ma ktos z forumowiczow jakies pomysly???? za wszelkie porady dziekuje pozdrawiam

0
  • #12 11 Mar 2008 12:17
    ebambo
    Poziom 10  

Wiem że post już dawno nie poruszany ale temat dla mnie jak najbardziej aktualny i tutaj pytanie do drugiego zdjęcia zamieszczonego przez jony : dys_okien.JPG czyli dyskryminator okienkowy:
    Jak uzyskać napięcie od 6V do (-3)V za pomocą takiej samej ilości zasilan jak na schemacie?, od 6 do 3V to nie problem bo zastosowano zwykły dzielnik napięcia ktorym można sobie doregulować napięcia dodatnie względem masy gorzej jeśli napięcie ma być ujemne: od 6 do -3V. Proszę o pomoc i nieweim czy da się to rozwiązać bez potrzeby jeszcze jednego zasilania.

0
  • #13 11 Mar 2008 18:10
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

drozdi napisał:
    Witam, podepne sie pod temat i troche go odswieze (...)

A co ma być poza zakresem dla U>6V oraz dla U<3.8V i jakie jest napięcie zasilania układu ?

0
  Szukaj w 5mln produktów