Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Yaesu ftl 1011. Kto zajmuje się przeprogramowaniem? Czy to się opłaca?

gardes 04 Mar 2006 17:41 5280 8
    gardes
    Level 1  
    Witam jestes z okolic wloclawka z kujawsko pomorskiego mam 2 radia yaesu ftl 1011 wersje b mama za[rpgramowane 2 kanały i moze ktos zajmyuje sie przeprogramowaniem tego radia, i oplaca sie go przeprogramowac czy kupic alana 100 i jaka antena by byla najlepsza do Yaesu 1011 wersja B z gory dzieki za odpis pozdrawiam
    Paweł Sq6dxp
    Level 16  
    Witam,niezbyt rozumiem Twoje pytanie,ale jezeli chodzi o przeprogramowanie tego radiotelefonu to masa materiału znajduje sie na elektrodzie,w przeszukiwarce napewno znajdziesz posty z odpowiednim softem i schematy programatorów,radiotelefony te pracują w paśmie 38-50Mhz mniej wiecej w takim zakresie mozna je programować,u mnie taki radiotelefon pracuje w paśmie amatorskim(6m) z anteną Gp 1/4,do samochodu są anteny radmorowskie helikalne.
    Urządzenia są bardzo dobre i ładnie pracują z mocą ponad 50W(zalezne od wykonania jednostki).
    sq6ade
    Level 40  
    Paweł Sq6dxp wrote:
    ,u mnie taki radiotelefon pracuje w paśmie amatorskim(6m) z anteną Gp 1/4,.

Ejże ! A ja słysze zewsząd że nie wolno na FM w tym paśmie. Też mam takiego cudaka i chętnie bym pogadał przez to ale boję się cementu pomieszanego z piaskiem i wodą.
    (Faktem jest że gadając w FM na tym paśmie ktoś może nas usłyszeć w zwykłym radio na UKF - ale czy to jest takim problemem?)
    Paweł Sq6dxp
    Level 16  
    Krzysiu,przeglądałem dostępne mi zapisy i formalnie nie znalazłem żadnego przepisu zabraniającego pracy w Fm w paśmie 6m,zapewne znowu jest to "radosna twórczosć pzk",zadałem sobie trud i dokładnie przejrzałem band plan IARU z pasma 6m i są tam ewidentnie przyznane odcinki pasma do pracy w Fm zarówno dla kanałów simplex jak i przemienników,inna sprawa komu miałaby przeszkadzać tam praca w Fm?
    Pasmo jest praktycznie głuche,sporadycznie ktoś na poczatku pasma w ssb gdy są podniesione warunki przeprowadza łącznosci,nie sądze aby przeprowadzenie prób z mocą kilku Watt na odcinku Wrocław - Opole komuś zaszkodziło:D:D

Dodano po 5 [minuty]:

p.s.na pomorzu chłopcy "robią próby" dość często w tym pasmie z pozytywnym skutkiem:D
    sq6ade
    Level 40  
    A więc na wiosnę szykuję 3metrowego diopla do próby.
    Co do bandplanu to owszem ale ponoć co do tego pasma obowiązują jeszcze jakieś ustalenia regionalnych władz związkowych. Nie znam szczegółów ale może ktoś mądry nam to wyjaśni. Zapraszam do dyskusji.
    Paweł Sq6dxp
    Level 16  
    "ale ponoć co do tego pasma obowiązują jeszcze jakieś ustalenia regionalnych władz związkowych"

Dlatego na 90% jestem przekonany ze to wymysł pzk,nie sądze aby komuś przeszkadzała praca w Fm(nie mówię o wielogodzinnych pogaduchach!),radiotelefony pracują wąsko,nie powinno to nikomu przeszkadzać zwłaszcza ze niedaleko pasma amatrskiego w mojej okolicy pracuje nadleśnictwo które w sezonie często podaje różne komunikaty i prognozy,gdyby wiązały sie z tym jakieś zakłócenia(harmoniczna w paśmie fonicznym)przeniesionoby ich gdzieś indziej,a tak sobie tam funkcjonują,ten Fm w paśmie 6m tak samo stoi kością w gardle jak echolink w paśmie 2m,niektórym z naszych kolegów strasznie to przeszkadza.
    sq6ade
    Level 40  
    Paweł Sq6dxp wrote:
    p.s.na pomorzu chłopcy "robią próby" dość często w tym pasmie z pozytywnym skutkiem:D

Też słyszałem że tam na północy używają FM. Ciekawe czy można mieć jakieś sankcje z tego powodu (oprócz głupich docinek wyczynowców z kawałka ssb)
    sp5wcx
    Level 33  
    W lecie sporo słychać na FM-ie na 6m. Ale do tej pory cicho siedziałem, bo byłem przekonany że praca emisją FM w polsce na 50 MHz jest zabroniona. Jakby ktoś znał szczegóły, niech zapoda.
    Paweł Sq6dxp
    Level 16  
    "(oprócz głupich docinek wyczynowców z kawałka ssb)"

Nie sądze,nikomu nie przychodzi do głowy sprawdzać co dzieje się poza pasmem dx(ssb),z resztą nasze próby nalezy potraktować jako przygotowanie sprzętu i mozliwosc nawiązania łacznosci w celach wyższych na wypadek klęsk żywiołowych w zagrozeniach zdrowia i życia itp.