Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Domena a grupa robocza. Jaka jest różnica? Domena w sieciach.

intel86 04 Mar 2006 20:29 9614 8
  • #1 04 Mar 2006 20:29
    intel86
    Poziom 12  

Jaka jest róznica miedzy grupa robocza a domena? No i co to ogólnie jest domena w sieciach. Za odpowiedz z góry dizeki.

0 8
  • Pomocny post
    #3 05 Mar 2006 12:26
    SebBialas
    Poziom 12  

najprosciej - domena jest duzo lepiej zabezpieczona - musisz miec serwer ktory zarzadza dostepem do zasobow. konta uzytkownikow i komputerow oraz ich hasla i uprawnienia przechowywane sa na serwerze. pozwala na bardzo proste zarzadzanie prawami dostepu, w przypadku W2k i W2k3 mozesz bardzo fajnie z poziomu serwera konfigurowac sporo ustawien komputerow klienckich bez ruszania sie z miejsca. dla duzej sieci po prostu bomba ;)
    grupa robocza to tylko logiczne zebranie kompow w jakas grupe, hasla i uprawnienia sa przechowywane na poszczegolnych komputerach (komputer do ktorego chcesz sie dostac sam sprawdza czy masz do tego prawo) i w sumie nic poza tym, nic wiecej ciekawego grupa robocza nie oferuje. sprawdza sie tylko w malych sieciach gdzie nie musisz miec kontroli nad zachowaniem, sposobem uzytkownia stacji klienckich

pozdrawiam,
    Seba

1
  • #4 29 Mar 2006 18:32
    intel86
    Poziom 12  

Czy serwerem obsługujacym domene może być router??

0
  • Pomocny post
    #5 29 Mar 2006 19:52
    SebBialas
    Poziom 12  

Troche odwrotnie :) serwer domenowy moze jednoczesnie pelnic role routera; nie ma sprzetowych kontrolerow domeny ;)

pozdrawia,
    Seba

0
  • #6 29 Mar 2006 22:26
    intel86
    Poziom 12  

Jakbym chciał stworzyć taka domenę żeby zarzadząc innymi kompami które są w sieci to z czego musiałby sie taka siec składać. Z siecia gdzie tylko grupa robocza radze sobie bezproblemu ale jeśli chodzi o domene, która mnie zainteresowała, to nie wiem jak się za nia zabrac :)

0
  • #7 29 Mar 2006 22:45
    SebBialas
    Poziom 12  

Serwer - Windows 2000 Server lub 2003 Server, a na stacjach roboczych Windowsy 2000 lub XP - wtedy po skonfigurowaniu serwera do roli serwera Active Directory musisz dla kazdego komputera i uzytkownia w sieci utworzyc konta na serwerze, po czym moga sie oni logowac do domeny i korzystac z jej zasobow, a Ty mozesz ustalac pewne zasady dla tych komputerow/uzytkownikow, konfigurowac sporo opcji komputerow automagicznie nie podchodzac do nich (nawet instalowac na nich programy). Temat jest bardzo obszerny wiec jak masz jakies pytania to pytaj :)

pozdrawia,
    Seba

0
  • Pomocny post
    #8 30 Mar 2006 08:41
    halif
    Poziom 26  

Rolę kontrolera domeny może też pełnić Linux z zainstalowaną Sambą, podobnie komputery na Linuxie z Sambą mogą zostać dołączone do domeny. Ale serwer pozostaje bez zmian, jw.

0
  • #9 24 Mar 2010 16:49
    marekkiek
    Poziom 14  

Cytat:
    Przyłączanie się do domeny
    Aby wykonać tę procedurę, należy zalogować się jako administrator lub członek grupy Administratorzy. Jeżeli komputer jest podłączony do sieci, wykonanie tej procedury mogą uniemożliwiać ustawienia zasad sieci.

1.Otwórz aplet System w Panelu sterowania.
    2.Na karcie Nazwa komputera kliknij przycisk Zmień.
    3.W obszarze Członkostwo kliknij opcję Domena, wpisz nazwę domeny, do której chcesz się przyłączyć, a następnie kliknij przycisk OK.
    4.Zostanie wyświetlony monit o podanie nazwy użytkownika i hasła użytkownika, które umożliwią przyłączenie komputera do domeny.

Kliknij przycisk OK, aby zamknąć okno dialogowe Właściwości systemu.
    Zostanie wyświetlony monit o ponowne uruchomienie komputera w celu zastosowania zmian.

Nie mam fizycznych komputerów więc chciałbym się pobawić na Virtualnych.
    Mam WinXP i Win2003 na VirtualBox i na Win2003 postawiłem server domen dns i coś tam jeszcze. Co teraz muszę aby dodać kompa WinXP do domeny? Robę tak jest napisane 1 , 2 , 3 jest wszystko OK, potem następuje problem wpisuję nazwę użytkownika z WindowsaXP "administrator" "adminHaslo" i klikam na OK i error po kilku sekundach.

Oba systemy są w tej samej sieci i pingują się. Co mogę jeszcze zrobić?

0