Witam wszystkich forumowiczów
Od niedawna buduję wielofunkcyjne urządzenie do domu, które będzie działać w moim pokoju. Łączy ono w sobie wiele mniej lub bardziej przydatnych urządzeń, np. zegarek, timer, termometr, ciśnieniomierz, sygnalizator deszczu, wyświetlacz do PC, nawet oświetlenie różnych części pokoju w nocy oraz wiele innych. Miałbym do was kilka pytań.
1 Cały układ zasilany jest z akumulatora 12V 7,2Ah, chciałbym teraz dorobić jakieś dobre zabezpieczenie, żeby w razie zwarcia dom nie stanął w płomieniach
(musi być jak najbardziej niezawodne i nie chciałbym używać bezpieczników "jednorazowych"), może macie jakiś pomysł. Co sądzicie o bezpiecznikach termiczych?
2 Jak zmniejszyć napięcie do 3V, oraz 9V niezależnie od ilości prądu pobieranego przez dane układy. (ilość pobieranego prądu nie przekracza raczej 2A ale zmienia się, więc rezystor odpada).
3 Myślałem również nad zamontowaniem do całego systemu przynajmniej kondensatora o dużej pojemności (filtrujący). Czy to dobry pomysł, jak sądzicie? Może zrobić jakiś stabilizator do tego ?
4 Mam w zbiorach kilka podzespołów, które noszą nazwę "Transil". Może wie ktoś co to takiego i jak działa.
Jak na razie tylko o to chciałbym się spytać, jak czegoś nie będę wiedział to się jeszcze odezwę.
PS. Dopiero od niedawna interesuję się elektroniką, więc jeżeli mówię jakieś bzdury to proszę o poprawę i wyrozumiałość
Od niedawna buduję wielofunkcyjne urządzenie do domu, które będzie działać w moim pokoju. Łączy ono w sobie wiele mniej lub bardziej przydatnych urządzeń, np. zegarek, timer, termometr, ciśnieniomierz, sygnalizator deszczu, wyświetlacz do PC, nawet oświetlenie różnych części pokoju w nocy oraz wiele innych. Miałbym do was kilka pytań.
1 Cały układ zasilany jest z akumulatora 12V 7,2Ah, chciałbym teraz dorobić jakieś dobre zabezpieczenie, żeby w razie zwarcia dom nie stanął w płomieniach
2 Jak zmniejszyć napięcie do 3V, oraz 9V niezależnie od ilości prądu pobieranego przez dane układy. (ilość pobieranego prądu nie przekracza raczej 2A ale zmienia się, więc rezystor odpada).
3 Myślałem również nad zamontowaniem do całego systemu przynajmniej kondensatora o dużej pojemności (filtrujący). Czy to dobry pomysł, jak sądzicie? Może zrobić jakiś stabilizator do tego ?
4 Mam w zbiorach kilka podzespołów, które noszą nazwę "Transil". Może wie ktoś co to takiego i jak działa.
Jak na razie tylko o to chciałbym się spytać, jak czegoś nie będę wiedział to się jeszcze odezwę.
PS. Dopiero od niedawna interesuję się elektroniką, więc jeżeli mówię jakieś bzdury to proszę o poprawę i wyrozumiałość