Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Generator Pi這kszta速ny na wzmacniaczach

tion 14 May 2003 20:28 1984 3
    tion
    Level 11  
    czesc poczeba mi schemat generatora o przebiegu pi這kszta速nym !!! prosze o pomoc semert sie ko鎍zy a tu cza oddac projekt. bede go robic :( w Micro-Cap Evaluation 7
    Tremolo
    Level 43  
    hmm z tego co wiem to 幢e pod豉czony uk豉d multiwibratora dzia豉 tak ze generowa pi貫... niech no sprawdze..

zacytuje fragment mojego sprawozdania z generatora na 7400 znajduj帷ego si w dziale pracownia elektryczna:

Ciekaw sprawa w wymienionym generatorze, i jego parametry wyj軼iowe sygna逝 prostok徠nego s marne, natomiast dodaj帷 wyj軼ie uk豉du na jednym z kondensator闚 otrzymujemy sygna pi這kszta速ny o dobrych parametrach - jest to wynikiem pracy kondensator闚. Widzimy w闚czas krzyw rozladowania kondensatora, kt鏎a dochodz帷 do g鏎nej granicy powoduje przej軼ie uk豉du w stan przeciwny.

Przebudowa multiwibratora

Uk豉d zachowuje si jak w opisie powy瞠j gdy zewrzemy rezystor R1. Gdy natomiast chcemy, by nasz uk豉d przesta generowa sygna造 wystarczy zewrze na chwile prze陰cznik Q. Ponowne zwarcie prze陰cznika P powoduje przej軼ie uk豉du do stanu pierwotnego jaki zaobserwowa mo瞠my zaraz po w陰czeniu uk豉du- generuje sygna pi這kszta速ny o cz瘰totliwo軼i r闚nej generatorowi prostok徠nemu opartego na tym samym uk豉dzie.

Troche b喚d闚 tam znalaz貫m w nim ale to tylko takie tam b豉hostki...

troche gafa bo ten generator jest na bramkach logicznych ale ze zwyk造mi tranzystorami te si da tak pewnie zrobi -
    Tremolo
    Level 43  
    mo積a takie co zbudowa w oparciu o tranzystor jednoz豉czowy, wogule jest wiele metod, bo to praktycznie zobrazowanie krzywej roz豉dowania kondensatora.

https://www.elektroda.pl/download/dwpl.php?fi...oratoria/03_2001/proj_gen_piloksztaltnego.zip

tu jest cos takiego